Češi oživují svůj zájem o cestování. Prodej letenek loni meziročně stoupl

Češi postupně oživují svůj zájem o cestování. Prodej letenek loni meziročně stoupl o zhruba 35 procent, poptávka přitom rostla hlavně v létě a na podzim. Mění se i vytíženost jednotlivých destinací, mezi nejvyhledávanější loni patřila Paříž, z dálkových pak Dubaj. Vyplývá to z informací prodejců letenek pro ČTK. I přes loňský růst však současná poptávka dál zaostává za předkrizovými čísly, loni byla ve srovnání s rokem 2019 stále o desítky procent nižší.

Ilustrační foto

Zájem o letenky podle prodejců začal růst během roku postupně. Zatímco v prvním čtvrtletí byla poptávka spíše slabá, v dalších měsících pravidelně rostla. Například u Kiwi.com nejvíce letenek prodalo v posledních třech měsících roku, k čemuž podle firmy přispěla i vyšší proočkovanost.

Další prodejci jako Student Agency nebo Letuška.cz zaznamenali největší prodeje v létě, naopak v závěru roku u nich nastal pokles poptávky. "Prodejci letenek spolu s leteckými společnostmi věří ve výrazné oživění poptávky od března a doufají, že růst už nebude ničím přerušený," uvedla k výhledům do dalších měsíců společnost Letuška.cz.

Spolu s prodeji se podle obchodníků mění i návyky klientů. "Změnili se nákupní zvyky cestujících, kteří si nyní letenky kupují jen pár týdnů před odletem. V minulosti sa letenky kupovaly standardně zhruba tři měsíce dopředu, teď je to přibližně 14 dní," popsala manažerka letenek Student Agency Lenka Kašická.

S výběrem destinací podle prodejců loni zamíchala protipandemická opatření, která jsou v jednotlivých zemích nastavená různě. K nejvyhledávanějším v rámci Evropy tak loni patřila například Paříž či Amsterdam, ze zemí pak Itálie nebo Španělsko. U dálkových destinací se nejvíce prodávaly letenky do Dubaje či na Maledivy.

I v loňském roce ovšem museli prodejci řešit problémy se zrušenými lety, jejich množství ale bylo podle Student Agency nižší než v roce 2020. Kiwi.com v této souvislosti žádá aerolinky o vrácení peněz při zrušeném letu jménem svého zákazníka, průběh vratky je ovšem u jednotlivých dopravců různý. "Aerolinky se nachází v různých stadiích obnovy a mají také různé refundační procesy, na kterých je vrácení peněz či jiné formy refundace zákazníkovi závislé," uvedla firma.

Letecký provoz v Česku loni meziročně mírně stoupal. Podle listopadových odhadů za rok 2021 Letiště Václava Havla Praha mělo odbavit kolem 4,4 milionu cestujících, což by bylo meziročně asi o šestinu více. Návrat k číslům před koronavirovou krizí, kdy v roce 2019 odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů, však odhaduje zhruba až v roce 2026. Přibližně o polovinu nižší než v předkrizovém období byl podle předběžných odhadů Řízení letového provozu (ŘLP) i letový provoz nad Českem. Přesná čísla za loňský rok budou mít obě společnosti k dispozici v následujících týdnech.

Milostivé léto se může od září do listopadu zopakovat

25.01.2022 17:24 Aktualizováno Milostivé léto pro dlužníky by se mohlo letos od začátku září do konce listopadu zopakovat. Nyní se…

Pro karanténu žáků a učitelů platí v současnosti jiná pravidla než u…

25.01.2022 17:15 Pro karanténu žáků a učitelů po kontaktu s nakaženým covidem-19 platí v současnosti jiná pravidla…

Při eskalaci situace na Ukrajině by ČR a SR měly postupovat společně, míní…

25.01.2022 15:56 Pokud Rusko napadne Ukrajinu, Británie nebude váhat se zpřísněním sankcí a bude se snažit přispět k…

Koalice Spolu půjde společně i do podzimních voleb

25.01.2022 14:05 Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do podzimních komunálních voleb společně v koalici Spolu,…

Kupka rezignoval na funkci náměstka středočeské hejtmanky

25.01.2022 13:54 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky…

Příznivci hnutí Chcípl PES demonstrují proti pandemickému zákonu

25.01.2022 13:37 Příznivci hnutí Chcípl PES se dnes ráno sešli na pražském Malostranském náměstí v blízkosti…

Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona neprojedná

25.01.2022 13:26 Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie …

Zájem o třetí dávku proti covidu má zhruba desetina mladých 12 až 17 let

25.01.2022 13:20 Posilující dávku očkování zdravotníci aplikovali za první den asi 900 mladým ve věku 12 až 17 let.…

Skupina studentů vyzvala k ukončení údajné diskriminace neočkovaných

25.01.2022 11:55 K odmítnutí pandemického zákona a údajné diskriminace neočkovaných proti covidu-19 vyzvala…

Babišova vláda podle expremiéra vymýtila korupci z nejvyšších pater…

25.01.2022 11:45 Předchozí vláda vymýtila korupci z nejvyšších pater politiky, pokud se někde dnes mluví o korupci v…

Související:

Nejnovější

reklama