Češi recyklují stolní počítače, s mobily už je to horší

Vysloužilé mobilní telefony lidé v Česku nejčastěji nechávají doma a nepoužívají je, končí jich tak téměř polovina. Nepotřebné stolní počítače jdou hlavně na recyklaci, lidé jich k ekologické demontáži odevzdají asi čtyři z deseti.

Ilustrační foto

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únorovém vydání časopisu Statistika a my. Z vysloužilých notebooků a tabletů podle dat zůstává v domácnostech něco přes čtvrtinu, o trochu menší podíl jich lidé prodali nebo darovali. Zařízení vyhozených do směsného odpadu nebylo ani u jednoho typu víc než desetina. Data o používaní informačních technologií v domácnostech shromáždil ČSÚ loni.

Úřad zjišťoval, co lidé udělali s posledním mobilem, notebookem nebo stolním počítačem, který přestali používat. Z telefonů 47 procent zůstalo bez využití doma, 18 procent zamířilo na recyklaci a 15 procent lidé prodali nebo darovali mimo domácnost. "Staré notebooky a tablety nechávají lidé ležet doma výrazně méně často než vyřazené mobilní telefony," uvedl ČSÚ. V domácnostech je 28 procent nevyužívaných notebooků a tabletů, zatímco 24 procent jich lidé dali k prodeji nebo jako dárek. K recyklaci odevzdali 21 procent notebooků a tabletů.

U vysloužilých stolních počítačů zřejmě kvůli větším rozměrům zůstala bez využití doma jen pětina, 18 procent lidé prodali nebo darovali mimo domácnost a 39 procent předali k recyklaci. Jiný člen domácnosti používá desetinu vysloužilých mobilů, 16 procent notebooků nebo tabletů a sedm procent stolních počítačů.

"Pravděpodobně nejjednodušším způsobem, jak se starého přístroje zbavit, je hodit ho do směsného odpadu. To se svým posledním mobilem udělalo devět procent osob. Nejvyšší zastoupení měl tento způsob likvidace ve věkové skupině 65 až 74 let," podotkl ČSÚ. V popelnici skončilo také šest procent notebooků nebo tabletů a desetina stolních počítačů.

Firmy se chovají ekologičtěji než lidé. "Z šetření mezi podniky vyplývá, že 96 procent velkých subjektů vyřazené počítače, telefony, tiskárny nebo servery odevzdává k recyklaci," uvedl ČSÚ. Malých firem s deseti až 50 zaměstnanci tak činí osm z deseti, středně velkých devět z deseti. Část firem si některou vysloužilou elektroniku ponechává například na náhradní díly. "U pevných disků je preferováno uskladnění ve firmě hlavně kvůli obavám o případné zneužití informací, které jsou v nich uloženy," doplnil ČSÚ.

Znovu využít lze až 80 procent materiálu z vyřazených elektrospotřebičů, konkrétní míra využití závisí na druhu spotřebiče a na aktuální poptávce po recyklovaných materiálech, upozornili statistici. Z vytříděných surovin se pro opětovnou výrobu nejčastěji využívají kovy, ale také třeba sklo nebo některé druhy plastů, uvedli. Nevyužitelné nebo nebezpečné látky se ekologicky likvidují tak, aby neohrožovaly životní prostředí.

Počet kybernetických incidentů se po lednovém nárůstu vrátil do průměru

10.03.2023 15:00 Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro…

NÚKIB varuje před TikTokem. Označil ho za bezpečnostní hrozbu

08.03.2023 19:49 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a…

Výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv. Tvrdí…

06.03.2023 08:44 První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích.…

Unikátní záběry Titaniku: Experti zveřejnili po téměř 40 letech vzácné…

16.02.2023 09:47 Americký oceánografický institut zveřejnil vzácné video potopeného Titaniku na dně Atlantského…

Twitter umožnil platícím uživatelům psát tweety o rozsahu 4000 znaků

09.02.2023 16:32 Americká internetová společnost Twitter umožnila předplatitelům své služby Twitter Blue ve…

Související:

Nejnovější