Češi se podle zahraničního tisku musí připravit na ostrou kampaň před druhým kolem

Českou republiku čeká před druhým kolem prezidentských voleb za necelé dva týdny ostrá kampaň, shodují se média v zahraničí. Tvrdí také, že volební souboj mezi generálem ve výslužbě Petrem Pavlem a bývalým premiérem Andrejem Babišem není zápasem o zachování demokracie v zemi.

Petr Pavel

O hrozícím "zápasu v bahně" před druhým kolem píše německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. "Babiš jako miliardář a lídr své strany ANO má v nadcházejících dvou týdnech veškeré možnosti pro razantnější kampaň," uvedl FAZ. Všímá si, že slovní výpady Babiše proti Pavlovi se hned po oznámení výsledků prvního kola začaly točit kolem generálova výcviku u vojenské rozvědky v 80. letech. Český expremiér přitom sám čelí obvinění ze spolupráce s komunistickou Státní bezpečnostní, připomíná list.

Další německý list Süddeutsche Zeitung přisuzuje větší šance na celkové vítězství Pavlovi, který podle něj v prvním kole získal více hlasů, než se očekávalo. Poukazuje také na to, že Pavlovi okamžitě po zveřejnění výsledků vyjádřili podporu tři neúspěšní kandidáti z prvního kola. O zostřené kampani před druhým kolem svědčí podle německého listu mimo jiné skutečnost, že se jejím tématem stala spolupráce kandidátů s komunistickými tajnými službami.

Za "razantní" označila Babišův vstup do kampaně před druhým kolem rakouská agentura APA. Poukazuje na billboardy, na nichž český expremiér voličům slibuje, že je "nezatáhne do války", a vymezuje se proti Pavlovi coby armádnímu generálovi. Agentura cituje českého politického marketéra Jakuba Horáka, podle nějž válka na Ukrajině nahradila dřívější migranty jako téma, které má lidem především nahánět strach.

Zostření souboje o post českého prezidenta si všímá také britský deník The Guardian. Po "překvapivé porážce" z prvního kola k němu přispěl expremiér Babiš, který svého soupeře přirovnal k Vladimiru Putinovi. Kampani před druhým kolem hned zkraje ovládly "spory o komunistickou minulost země", konstatuje The Guardian.

Server Politico mírní obavy o osud české demokracie, které v souvislosti s volbou mezi Pavlem a Babišem vyjadřují někteří domácí i vnější pozorovatelé. "Nebojte se, česká demokracie bude v pořádku. Ať už druhé kolo dopadne jakkoliv, přesně takto vypadá živá demokratická politika v Evropě 21. století," píše Politico. Přestože je Babiš přirovnáván k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, který je obviňován z autoritářství a upevňování vlastní moci, během svého premiérského mandátu český politik podobné sklony neprojevil a zaujímal relativně tvrdou pozici i vůči Rusku a Číně, dodalo v komentáři na webu Politico slovenský politolog Dalibor Roháč.

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější