Centrum pro výzkum veřejného mínění provedlo v dubnu a květnu průzkum zaměřený na postoje českých občanů k trestu smrti. Dotazník se zabýval obecným názorem na existenci či neexistenci trestu smrti v České republice, stejně jako konkrétními výroky týkajícími se tohoto trestu.
Z výsledků průzkumu vyplývá, že jen o málo více než dvě pětiny oslovených souhlasí s trestem smrti. Konkrétně 17 % dotázaných rozhodně podporuje existenci tohoto trestu a 25 % je spíše pro. Tento souhlas je nejnižší od roku 1992, kdy se tento průzkum provádí, a znamená pokles o 34 procentních bodů z tehdejších 76 % podpory.
Poprvé od roku 1992 převládá nesouhlas s trestem smrti, který tvoří o málo více než polovinu dotázaných (51 %). Oproti roku 1992 se odmítnutí trestu smrti téměř zčtyřnásobilo, uvedlo CVVM na svém webu.
Mezi výroky, které podporují trest smrti, veřejnost nejvíce souhlasí s tvrzením, že „přináší spravedlivé zadostiučinění pozůstalým“ (62 %). Nejméně podpory získal výrok o potřebnosti uplatňování principu „oko za oko, zub za zub“, který souhlasí pouze 41 % dotázaných.
Mezi výroky, které zpochybňují trest smrti, jsou na prvním místě "riziko zneužití" (83 %) a "riziko justičního omylu" (81 %). Na posledním místě se nachází tvrzení, že trest smrti je projevem politického populismu, které podporuje pouze 37 % oslovených.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.
V Brně došlo v pondělí dopoledne k vážnému trestnému činu. Žena, kterou útočník napadl a pobodal na ulici, zraněním podlehla. Podezřelého dopadla policie, která tragickou událost nadále vyšetřuje.
Lucie Vondráčková je po dalším rozchodu, který oznámil její poslední partner Zdeněk Polívka, zase k mání. Není divu, že ctitelé populární herečky a zpěvačky ihned zavětřili svou šanci. Jak sama Vondráčková prozradila, už dostala všemožné nabídky.
Česko zasáhla v uplynulém týdnu jedna mimořádně smutná zpráva. Ve věku pouhých 55 let zemřel Patrik Hezucký. Jak následně vyšlo najevo, známého moderátora zabil nádor. Blízké teď čekají smutné povinnosti. Už se přitom objevily první informace o posledním rozloučení s Hezuckým.
Čechy i v letošním roce na internetu zajímal svět celebrit, potvrzují data od společnosti Google. Celý internetový národ zasáhla úmrtí českých i světových osobností ze šoubyznysu. Hitem na sítích bylo i vystoupení Ewy Farne s jednou ze zahraničních zpěvaček.
Princezny Beatrice a Eugenie zdvořile odmítly pozvání Kate Middleton na její každoroční vánoční bohoslužbu s koledami. Sestry se nadále drží v ústraní kvůli skandálu, který provází jejich otce, Andrewa Mountbattena-Windsora.
Vánoční oslavy v britské královské rodině by mohly být v budoucnu mnohem méně rigidní. Princ William dlouhodobě vyjadřuje svůj záměr vést monarchii moderněji a uvolněněji. Očekává se, že jakmile se stane králem, zruší jednu ze zastaralých vánočních tradic.