Češi špatně hodnotí státní sociální politiku, ukázal průzkum

Lidé, Photo by rayul
Lidé, Photo by rayul, foto: unsplash.com
Marek Novotný 21. února 2024 19:36
Sdílej:

Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejhůře vnímají Češi podporu bydlení a zajištění na stáří. Nejlépe si stát vede v oblastech zdravotnictví a školství.

Oproti předchozímu průzkumu z roku 2021 o osm procent přibylo těch, podle nichž je státní sociální politika špatně zajištěná. Horší bylo hodnocení mezi lety 2011 až 2016, v roce 2012 překročil podíl nespokojených dokonce 80 procent.

Aktuálně hodnotí 71 procent dotázaných negativně podporu bydlení, v případě finančního zajištění na stáří je těchto lidí jen nepatrně méně, konkrétně o čtyři procenta. Špatné hodnocení převažuje také u podpory rodin s dětmi. Kladně lidé hodnotí podporu v oblastech školství a zdravotnictví.

"Od posledního šetření v roce 2021 došlo ke statisticky významnému zlepšení hodnocení u jediné z položek, a to podpory k získání zaměstnání při jeho ztrátě, kde se podíl příznivého hodnocení o sedm procentních bodů zvýšil," vysvětlilo centrum.

Českým občanům by nevadilo, kdyby se dále navyšovaly starobní důchody či státní výdaje na zdravotnictví a vzdělávání. "U žádné ze zkoumaných oblastí přitom snížení výdajů nepřevažovalo nad požadavkem zvýšení a jen u armády a výdajů na obranu byly podíly podpory zvýšení a snížení výdajů vyrovnané," zmínili autoři průzkumu. Toho se od 28. září do 4. prosince zúčastnilo přes devět stovek lidí.

Témata:
Stalo se
České celebrity
Marek Eben

Marek Eben není sexista, prohlásila Tereza Kostková. Kolegu lituje

Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Část Česka o víkendu zasáhly silné bouřky. Výstrah bylo více než deset

V Česku byl uplynulý červnový víkend na řadě míst velmi bouřlivý. Bouřky se vyskytly prakticky jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly velmi výjimečné. Došlo na kroupy, které mnohde způsobily škody. Místy také vydatně pršelo, zaznamenány jsou i úhrny přes 100 milimetrů. 

České celebrity
Helena Vondráčková

Světová show, pochválila Vondráčková kolegyni Farnou

Velkým tématem posledních dní byly koncerty Ewy Farne na fotbalovém stadionu pražské Slavie v Edenu. Událost si nenechaly ujít nejrůznější známé osobnosti, včetně Heleny Vondráčkové. Legendu české popmusic ostatně čekají show na stejném místě v příštím roce. 

Domácí
Česká televize

Televizní a rozhlasoví zaměstnanci spustili stávku pro výstrahu. Potrvá celý den

Zaměstnanci České televize o půlnoci zahájili výstražnou stávku v reakci na vládou schválení návrh zákona, který mění způsob financování veřejnoprávních médií. Po celý pondělní den tak mohou být příspěvky zkráceny, upozorňuje ČT diváky. Stávka se týká i Českého rozhlasu.