Češi v zahraničí začali hlasovat v druhém kole voleb prezidenta

Češi v zahraničí začali hlasovat v druhém kole prezidentské volby. První volební místnosti se otevřely v Argentině, Brazílii a v Chile. Na dotaz ČTK to potvrdili čeští diplomaté, kteří slouží na zastupitelských úřadech v těchto zemích. Po 20:00 SEČ se začalo volit také na východním pobřeží Spojených států, konkrétně ve Washingtonu a v New Yorku, a v kanadské Ottawě, o hodinu později také v Chicagu.

Volby, ilustrační foto

První volební místnosti se v 18:00 SEČ otevřely v Brasílii, Sao Paolu, Santiagu de Chile či v Buenos Aires. V těchto zemích se hlasuje na zastupitelských úřadech dnes a v pátek od 14 do 21 hodin místního času. "První voliči odvolili hned ve dvě (18:00 SEČ)," uvedl chargé d´affaires českého velvyslanectví v Brazílii Tomáš Loníček. V brazilském hlavním městě je po útocích na budovy institucí z 8. ledna bezpečnostní situace znovu normální.

Na českém velvyslanectví v Santiagu de Chile dnes volil také osmačtyřicetiletý Ondřej Veis z Prahy, který je v zemi na dovolené. V cizině hlasoval poprvé. "Když jsem viděl, jak brutálně eskaluje volební kampaň, dopoledne před odletem jsem si ještě stihl vyřídit voličský průkaz. Ta kampaň byla snad slyšet až sem," řekl ČTK. "Jsem rád, že už ji máme za sebou a můj kandidát snad vyhraje a trochu nám zemi zkultivuje," dodal.

Po 14:00 místního času začalo hlasování také ve volební místnosti v České národní budově na Manhattanu v New Yorku. Generální konzul Arnošt Kareš řekl ČTK, že má na zvláštním seznamu zapsaných 489 voličů. První čeští občané již odevzdali svůj hlas, ale největší nápor čekají po skončení pracovního dne kolem páté večer.

V prvním kole zde odvolilo 249 z téměř 500 voličů, čímž volební účast v New Yorku podle konzula dosáhla nejvyššího umístění mezi všemi volebními okrsky v rámci amerického kontinentu. Ve druhém kole, "kdy je účast tradičně silnější a voliči jsou velmi motivovaní přijet i ze vzdálenějších míst naší jurisdikce, odhaduji, že na generálním konzulátu v New Yorku odvolí kolem 400 voličů," dodal Kareš s tím, že asi 30 procent z nich bude mít voličský průkaz.

V kanadské Ottawě zahájili hlasování ve druhém kole prezidentské volby bez problému, zatím přišlo šest voličů. "Včera odpoledne začalo sněžit, Ottawa dostala příděl 25 až 30 centimetrů sněhu, takže očekáváme, že více voličů přijde zítra (v pátek)," řekla ČTK vedoucí konzulárního úseku na velvyslanectví v Ottawě Jana Stará. "Na seznamu máme 199 voličů, a přišlo nám osm voličských průkazů," dodala. Volební místnosti v Kanadě a USA budou otevřeny dnes a v pátek od 14 do 21 hodin místního času.

O hodinu později začalo hlasování na generálním konzulátě v Chicagu v americkém státě Illinois. Konzulát ČTK sdělil, že má na zvláštním seznamu zapsaných 315 voličů, dalších 18 voličů z ČR využilo možnosti zaslání voličských průkazů do Chicaga a další se dostaví s voličskými průkazy, které si vyzvedli v Česku. Možnost volit v Chicagu s voličským průkazem využijí podle konzulátu i čeští umělci, kteří přijeli ukázat své umění chicagskému publiku; Naivní divadlo z Liberce a Horňácká cimbálová muzika Marka Potěšila. V prvním kole před čtrnácti dny odevzdalo svůj hlas 114 voličů. Při poslední volbě prezidenta v roce 2018 vhodilo svůj hlas do urny v Chicagu v prvním kole 109 voličů, ve druhém 151.

Prvního kola prezidentské volby se v Brazílii, Argentině a Chile zúčastnila zhruba stovka voličů, ukazují údaje Českého statistického úřadu. I v zemích Latinské Ameriky dominoval v prvním kole Petr Pavel s více než 50 procenty preferencí. Na americkém kontinentu hlasovalo celkově přes 1110 lidí, což byl po Evropě a Asii třetí kontinent s největším počtem voličů. Petr Pavel v Americe dostal v prvním kole 58,6 procenta hlasů, Andrej Babiš zhruba pět procent preferencí.

První kolo prezidentské volby zaznamenalo mimo území ČR podle ministerstva zahraničí velký zájem voličů. Ve volebních místnostech v zahraniční odevzdalo svůj hlas bezmála 16.000 lidí, v roce 2018 to bylo 12.500 voličů a o pět let dříve 5600 voličů. V údaji jsou zahrnuti vedle Čechů, kteří trvale žijí v zahraničí, také turisté, kteří hlasují za použití volebního průkazu. Těch bylo letos přes 3000, uvedl Černínský palác. V prvním kole v zahraničí zvítězil Pavel s bezmála 56 procenty a Babiš získal čtyři procenta preferencí vyjádřených mimo české území.

Feri podal ve své kauze dovolání k Nejvyššímu soudu

19.06.2024 18:42 Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a…

Univerzita si bude stěžovat na odložení případu střelby na FF UK

17.06.2024 18:29 Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu…

Jeden mrtvý po explozi munice ve vojenském prostoru Libavá

17.06.2024 16:08 Ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Olomouce došlo dopoledne během plánovaného výcviku…

V Jičíně došlo k nehodě při závodech, pět lidí se zranilo

15.06.2024 21:32 Záchranáři zasahovali v sobotu dopoledne u nehody při motocyklových závodech v Jičíně. Událost si…

Střelec z Filozofické fakulty UK se chtěl pomstít, vyplývá z vyšetřování

12.06.2024 13:01 Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v…

Cizinec podezřelý z terorismu měl říct, že si ho najali za peníze

12.06.2024 11:35 Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z…

Fiala potvrdil, že Jihoameričan se v Praze pokusil zapálit autobusy. Hrozí…

10.06.2024 17:40 Jihoameričan, jehož v uplynulých dnech zadrželi policisté, se pokusil o žhářský útok na autobusy…

Pavel k eurovolbám: Nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v EU

10.06.2024 12:25 Podle prezidenta Petra Pavla nelze ignorovat rostoucí podporu extremistů v Evropě. V pondělí to…

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO. Účast byla rekordní

09.06.2024 23:38 České volby do Evropského parlamentu opět vyhrálo hnutí ANO, následované koalicí ODS, KDU-ČSL a TOP…

Hrozba terorismu v Česku: Policie zadržela podezřelého cizince

09.06.2024 10:59 Policie zadržela muže podezřelého ze spáchání zvlášť závažného zločinu, po kterém bylo pátráno od…

Související:

Nejnovější