Češi znovu více kupovali oblečení do města

Češi loni podle prodejců a vyhledávače módy Glami znovu více začali nakupovat oblečení do města, kanceláří nebo na večírky. Přestože byli nuceni trávit méně času doma během první vlny pandemie v roce 2020, udržela se obliba tepláků. Stal se z nich módní trend. Vyplývá to z dat portálu Glami, která má ČTK k dispozici, a ankety mezi prodejci oděvů a doplňků.

Obchod s oblečením, ilustrační fotografie.

Zájem o kalhoty a džíny loni podle údajů Glami meziročně stoupl o 34 procent, u šatů byla poptávka vyšší o 31 procent. Strmý nárůst zájmu Glami zaznamenalo u oděvů s přívlastkem "sexy", a to proti předloňskému roku o 99 procent. Češi ale také častěji hledali nadměrné velikosti, vyhledávání tohoto zboží meziročně vzrostlo o 22 procent.

Lidé se podle prodejců ale nevzdali ani teplákových souprav. Jejich obliba stoupla o 174 procent z nárůstu o 66 procent v roce 2020, ukázala data Glami. Výrazně méně než předloni naopak čeští zákazníci nakupovali pyžama a noční košile, spodní prádlo nebo domácí obuv, tvrdí společnosti.

"Začátek roku a lockdown byl podobný roku 2020. Pak se ale situace v módě začala rychle měnit a největší nárůst oproti roku 2020 jsme měli v kategoriích kabelky, šaty a boty na podpatku," řekl výkonný ředitel e-shopu Zoot Milan Polák. Lidé podle něj také více kupovali peněženky, což lze vysvětlit častějším pobytem v kavárnách a restauracích. "Tepláky a mikiny se staly běžnějším oblečením na ven. Jejich prodeje byly na Zootu loni čtyřikrát vyšší než před pandemií," dodal Polák.

"Struktura prodejů se ve druhé polovině loňského roku prakticky vrátila do úrovně před krizí," uvedl šéf nákupu e-shopu se spodním prádlem a plavkami Astratex Lukáš Barcal. I u této firmy si vyšší podíl prodejů než před krizí udržely tepláky. "Sportovní podprsenky ve srovnání s tradičními trochu oslabily, důvodem je ale zřejmě to, že se zákaznice dost předzásobily už v covidové době a ještě nestihly vše unosit. Návrat na předcovidové prodeje zažilo také stahovací prádlo," dodal Barcal.

Značka kožených doplňků Bagind eviduje za loňský rok třetinový pokles u výrobků určených do práce. Šéf marketingu značky Daniel Olejník to z velké části přisuzuje tomu, že lidé měli častěji možnost pracovat z domu. "Kvůli omezení cestovního ruchu, se zase snížil prodej cestovních tašek. Lidé nepotřebovali větší zavazadla nebo v období rozvolnění narychlo volili levnější alternativy," uvedl. Doplnil, že velké oblibě se naopak loni těšily městské a cestovní batohy, kabelky a drobné doplňky.

Témata: oděvy

Státní zástupce podal stížnost na soudní rozhodnutí v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Ministerstvo pracuje na tarifu, který má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Bartoš: Měli bychom vnímat krizi i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:59 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Do stanového městečka v Praze odešlo 17 lidí. Stovky uprchlíků zůstaly na…

16.05.2022 13:45 Vybudování stanového městečka v pražské Troji nevyřešilo nevyhovující situaci na hlavním nádraží. Z…

Silničáři začali opravovat nejvytíženější komunikaci v Česku, Barrandovský…

16.05.2022 11:30 Stavební práce na opravě Barrandovského mostu v Praze začaly dnes ráno. Silničáři frézují vozovku…

Fiala opět navštíví Berlín, tentokrát na pozvání německého hospodářského…

16.05.2022 10:49 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku už dostalo víza od počátku války 343.215 uprchlíků

16.05.2022 09:44 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 937 víz dočasné ochrany, téměř stejně jako před týdnem.…

Související:

Nejnovější