Česká armáda je platným a schopným členem NATO, řekl vojenský velitel

Velení mnohonárodnostní misi na Slovensku ukázalo, že česká armáda je platným a schopným členem Severoatlantické aliance, řekl ČTK Ladislav Bujárek, který tisícovce mužů bojového uskupení NATO ve vojenském prostoru Lešť téměř půl roku velel. Z rukou ministryně Jany Černochové (ODS) dnes na pražském Vítkově převzal čestný odznak za výtečné plnění bojových povinností a vzornou reprezentaci České republiky.

Armáda České Republiky

Mise NATO vznikla loni na jaře jako přímá reakce na napadení Ukrajiny Ruskem s cílem ukázat jednotu a sílu spojeneckých vojsk a odstrašit potenciálního nepřítele. Jednotce od léta velí Češi, Bujárka v čele mise v prosinci vystřídal Karel Navrátil. Spolu se 450 Čechy v ní slouží také Němci, Slovinci, Američané a Slováci.

"Tato mise je výjimečná tím, že jsme byli schopni ukázat našim spojencům, že jsme právoplatným členem NATO a jsme schopni ve velice krátké době vyslat úkolové uskupení na posílení východního křídla," řekl Bujárek. "Naší reakcí jsme dokázali, že česká armáda je ve stavu, kdy se s ní může počítat," doplnil. Podle mluvčí armády Vlastimily Cyprisové bylo na misi vysláno i 13 aktivních záložníků, což byla jejich největší akce v poslední době.

Všechny zapojené národy podle Bujárka plnili úkoly na 150 procent a věděli, co je v sázce. Mise podle něj také ukázala, že čeští vojáci jsou dobře připraveni a jejich výcvik je kvalitní.

Po čtyřech letech v aktivní záloze byl na Slovensku na své první misi i Václav Gottlieb. V Lešti působil jako asistent tiskového mluvčího, to je podobný obor, v jakém působí i v civilním životě. "Byl to pro mě obrovský přínos jako pro vojáka armády ČR, tak i jako pro civilní osobu," řekl ČTK Gottlieb.

Uvedl, že nejprve si musel zvykat na mezinárodní prostředí, neustálou práci v cizím jazyce a na praktické fungování armády. "Ze začátku byl znát rozdíl mezi aktivním záložákem a vojákem z povolání, což je absolutně přirozené. Chvilku proto trvalo, než jsme si jako záložáci našli svoje místo a začali jsme se trochu víc chovat jako vojáci," popsal začátky na misi Gottlieb. Učil se zejména dril a postupy, aby se sladil s profesionálními kolegy.

Podle Cyprisové je zejména v současném kontextu důležité intenzivněji zapojovat aktivní zálohy do misí i plnění jiných úkolů. Ve druhém loňském pololetí jich na Slovensku bylo 13, nyní jich tam odjelo dalších 14, sdělila ČTK.

Zahraniční mise mají mandát do konce roku 2024, celkem na ně může být vysláno až 1200 mužů. Nasazení na Slovensku je největší z nich.

Policie nalezla pohřešovanou třináctiletou dívku z Kladenska

24.03.2023 15:55 Aktualizováno Policisté nalezli třináctiletou dívku z Kladenska, po které pátrali od čtvrtka. Je v pořádku. Doma…

Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta

24.03.2023 13:58 Ojeté vozy nabízené na internetu loni zdražily v průměru o 11,2 procenta na 288.000 korun. Jejich…

Válek tvrdí, že nedostatek některých léčiv potrvá do letních prázdnin

24.03.2023 12:18 Nedostatek některých léčiv bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) trvat do…

Nejvyšší stavební úřad nevznikne, rozhodla Sněmovna

24.03.2023 12:13 Aktualizováno Plánovaný Nejvyšší stavební úřad ani jemu podřízená soustava krajských úřadů nevzniknou. Jejich…

Fiala: Ruské únosy ukrajinských dětí jsou odporné, jsme připraveni jim…

24.03.2023 11:50 Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí…

Jurečka se hájí. Tvrdí, že při odvolání šéfa úřadu práce postupoval podle…

23.03.2023 18:42 Aktualizováno Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele…

Česká pošta od července zruší dva tisíce pracovních pozic

23.03.2023 18:35 Aktualizováno Česká pošta zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní…

Pavel a Lipavský jednali o zahraniční politice

23.03.2023 18:28 Prezident Petr Pavel dnes jednal s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o koordinaci…

Pražští strážníci podle Svobody neměli oprávnění zveřejnit video se…

23.03.2023 18:19 Aktualizováno Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit…

Do několika měsíců půjde vyzvedávat léky na český e-recept v některých…

23.03.2023 13:35 Do několika měsíců bude možné vyzvedávat léky na český e-recept v některých zemích EU, například…

Související:

Nejnovější