Česká armáda se zapojí do největšího cvičení protivzdušné obrany NATO

Vojáci protiletadlového oddílu ze Strakonic se zapojí do největšího cvičení pozemní protivzdušné obrany Severoatlantické aliance. Jeho součástí budou bojové střelby, čeští vojáci do nich nasadí zbraňový systém 2K12 KUB, tzv. "tři prsty smrti". Cvičení Ramstein Legacy 2022, které se bude konat v červnu v Polsku a v Pobaltí, se celkem zúčastní do 5000 aliančních vojáků z více než 16 zemí, sdělila dnes ČTK tisková mluvčí 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic Jana Samcová.

Armáda České republiky, ilustrační foto.

Do cvičení česká armáda vyšle asi stovku vojáků z 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic, zapojí se také vojáci působící na misích v Pobaltí včetně čáslavských gripenů.

"Cvičení bude unikátní nejen svým obsahem, ale i rozsahem, komplexitou a nebývalou efektivitou," uvedl velitel 251. protiletadlového oddílu Jaroslav Sekanina. Plánování podobného cvičení podle něj zabere více než rok. Konat se bude v červnu, nejvíce protiletadlových jednotek bude soustředěno v Polsku, cvičit se bude i v Litvě, Lotyšsku a Estonsku.

Strakoničtí vojáci si nedávno prohlédli výcvikový polygon v polské Ustce, kde si například vybrali palebná postavení. Střílet budou na terče typu MJ-7 Szogun. "Jedná se o bezpilotní prostředek s rozpětím tří metrů a nízkou radiolokační odraznou plochou," uvedl Sekanina. Pro střelby využijí sovětský systém protiletadlový raketový komplex 2K12 KUB. Tzv. "tři prsty smrti" byly do výzbroje československé armády zavedeny v 70. let minulého století. Ve výzbroji české armády je v příštích letech nahradí raketové komplety SPYDER z Izraele.

Na alianční cvičení se čeští vojáci připraví i během březnového cvičení Resolute Effort, které se uskuteční ve výcvikovém prostoru Hradiště. Chystat se budou i na letecké základně v Čáslavi, kde budou trénovat rozpoznávání, zachytávání a cvičné sestřelování cílů.

Do cvičení Ramstein Legacy se zapojí i další čeští vojáci z vojenských misí, které v té době budou sloužit v Pobaltí. Čáslavští stíhači, kteří budou od dubna do července střežit vzdušný prostor pobaltských států, budou nacvičovat překonávání protivzdušné obrany. Strakonická jednotka pozemní protivzdušné obrany, která bude od ledna do července působit v Litvě v rámci alianční mise, se přesune během cvičení do Lotyšska, kde absolvuje bojové střelby z protiletadlových kompletů RBS-70.

Státní zástupce podal stížnost na soudní rozhodnutí v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Česko se chce podílet na vyšetřování možných zločinů na Ukrajině

16.05.2022 16:08 Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat…

Babiš zahájil jízdy obytným vozem za voliči, z Průhonic zamířil na jižní…

16.05.2022 15:28 Aktualizováno Předseda ANO Andrej Babiš dnes zahájil jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal z Průhonic u…

Ministerstvo pracuje na tarifu, který má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Bartoš: Měli bychom vnímat krizi i jako příležitost

16.05.2022 14:41 Aktualizováno O krizi by se podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) mělo mluvit i jako o…

Ministerstvo průmyslu vytvoří státního obchodníka s energiemi

16.05.2022 13:59 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje vytvoření státního obchodníka s energiemi. Má…

Do stanového městečka v Praze odešlo 17 lidí. Stovky uprchlíků zůstaly na…

16.05.2022 13:45 Vybudování stanového městečka v pražské Troji nevyřešilo nevyhovující situaci na hlavním nádraží. Z…

Silničáři začali opravovat nejvytíženější komunikaci v Česku, Barrandovský…

16.05.2022 11:30 Stavební práce na opravě Barrandovského mostu v Praze začaly dnes ráno. Silničáři frézují vozovku…

Fiala opět navštíví Berlín, tentokrát na pozvání německého hospodářského…

16.05.2022 10:49 Český premiér Petr Fiala 8. června opět navštíví Berlín, tentokrát přijede na pozvání německého…

V Česku už dostalo víza od počátku války 343.215 uprchlíků

16.05.2022 09:44 V neděli Česko vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 937 víz dočasné ochrany, téměř stejně jako před týdnem.…

Související:

Nejnovější