Česká diplomacie odvolala velvyslance Pivoňku z Ruska

Jan Lipavský
Jan Lipavský, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Marek Novotný 5. května 2024 14:15
Sdílej:

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina.

"Současné vztahy Česka s Ruskem neodpovídají tomu, aby se zástupce naší ambasády účastnil úterní inaugurace ruského prezidenta," vysvětlil Lipavský v pořadu. Putin byl v březnových prezidentských volbách zvolen hlavou státu na dalších šest let, podpořilo ho přes 87 procent voličů.

Podle ministra zahraničí pracuje česká diplomacie intenzivně na výběru nového velvyslance v Rusku. "Současný pan velvyslanec byl už odvolán. Věřím, že nový velvyslanec se jednoho dne objeví," konstatoval politik Pirátské strany. V minulosti se objevily spekulace o tom, že místo by mohl zaujmout diplomat Daniel Koštoval.

Otázka obsazení postu velvyslance v Rusku se řeší už delší dobu. Prezident Petr Pavel na konci března uvedl, že Hrad věc konzultuje s ministerstvem a vládou. "Dlouhodobě vnímám důležitost toho mít i v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Otázkou je, zda zrovna v tuto dobu je pro to vhodná situace," podotkl.

Následně se spekulovalo o tom, že vláda se bude věcí zabývat na posledním březnovém jednání. Premiér Petr Fiala (ODS) to tehdy odmítl komentovat s tím, že nemůže porušovat zákon. "Vysílání na zastupitelské úřady je vždycky do určitého okamžiku v utajovaném režimu. Tudíž nemohu žádným způsobem tyto věci komentovat," dodal.

Stalo se
Počasí
Povodně, ilustrační fotografie.

Víkendové počasí způsobí potíže. Hrozí ledovka a vzestup hladin vodních toků

Počasí v Česku se o víkendu mění, ale bez výstrah meteorologů se ani tak neobejde. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že v neděli hrozí na části území ledovka. Meteorologové také očekávají oblevu a vzestup hladin některých vodních toků. 

Domácí
Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Kubovo hnutí začíná kolem pěti procent

Jen pět uskupení by se teď dostalo do Poslanecké sněmovny, ukazuje průzkum agentury NMS pro web novinky.cz. Zvítězilo by hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, jemuž by dala hlas téměř třetina voličů. Těsně pod pětiprocentní hranicí by skončilo hnutí Naše Česko, nový subjekt vedený jihočeským hejtmanem Martinem Kubou. 

Sport
Jaromír Jágr

Jaromír Jágr naznačil konec kariéry. Od prosince nehrál hokej

Český hokej je na prahu konce jedné éry. Hvězdný útočník Jaromír Jágr, který před několika dny oslavil 54. narozeniny, připustil, že už nikdy nenastoupí do profesionálního hokejového zápasu. Jágr je stále na soupisce extraligového Kladna. 

České celebrity
Ornella Koktová a Agáta Hanychová

Zklamaná Agáta Hanychová. A lidé si ještě myslí, že tu hru hraje s Ornellou

Jméno Ornelly Koktové je v českém šoubyznyse v posledních dnech tím rozhodně nejskloňovanějším. Influencerka oznámila rozvod s manželem a zjevně i ohrozila své kamarádství s Agátou Hanychovou. Bude pokračovat jejich společný podcast?