Česká diplomacie se snaží zjistit, co je se třemi krajany v Turecku

Česká ambasáda v Turecku zatím nemá žádné zprávy o tom, že by mezi oběťmi nebo zraněnými při ničivém zemětřesení, které dnes postihlo zemi, byli také Češi. ČTK to v telefonickém rozhovoru řekl velvyslanec v Turecku Pavel Vacek.

Ministerstvo zahraničí

"Snažíme se dobrat osudu tří krajanů v postižených oblastech. O nich nemáme zatím žádné zprávy, což ale nemusí vůbec nic znamenat," řekl vedoucí diplomatické mise, který zároveň doporučil zvážit v tuto chvíli všechny zbytné cesty do země.

"Víme o nich od jejich příbuzných. Krajané nemají žádnou povinnost se ambasádě hlásit. Jsou to čeští občané, kteří v Turecku pobývají dlouhodobě," upřesnil Vacek, podle něhož se velvyslanectví snaží být v kontaktu se všemi krajany v Turecku, o kterých ví.

V zemi je v současné době podle něj také tým humanitární organizace Člověk v tísni, který působí v jednom z postižených míst - konkrétně v Gaziantepu. Pracovníci organizace jsou podle něj v pořádku. "Ale jsou tam velké škody a nejisté bydlení přes noc. Zřejmě ji budou trávit v autech nebo podobných přístřešcích, kde nehrozí, že na ně spadnou domy, pokud by nastaly další otřesy," řekl velvyslanec.

Velvyslanectví mezitím pomáhá skupině šesti Čechů, kteří jsou v zemi pracovně a během otřesů půdy se nacházeli v provincii Kahramanmaraş. "Přišli kvůli zemětřesní o přístřeší. Přesouvají se s pomocí ambasády a dalších našich i jejich vlastních kontaktů do města Kayseri a posléze budou pokračovat do Ankary, odkud mají odletět zpět do Česka," popsal velvyslanec. "Jsou to mnohasetkilometrové vzdálenosti a navíc situaci komplikuje počasí, protože všude sněží," doplnil. Samotný příval sněhu není podle něj sám o sobě kalamitní, ale zhoršuje situaci na místě - komplikuje dopravu a záchranné práce.

"V nejvíce postižených oblastech jsou hlášeny místní dopravní kolapsy. Část komunikací je poškozená. Na některých místech jsou na hlavních dálničních trasách zemětřesením poškozené nebo preventivně uzavřené tunely, což je další velká překážka. Třeba do (města) Adana se nedá použít hlavní dálniční tunel, musí se to objíždět horami, po starých cestách, které jsou přeplněné, navíc tam také sněží," dodal.

České velvyslanectví v Ankaře už dříve vydalo upozornění pro české občany, v němž doporučilo vyhnout se cestám do postižených oblastí Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis a Malatya. Doporučilo také sledovat lokální média a stránky úřadu AFAD.

"Přidal bych k tomu obecné doporučení zvážit nyní všechny cesty do Turecka. A pokud jsou zbytné, čistě turistické a dají se odložit, tak bych to doporučil," uvedl velvyslanec. "Ne protože by lidem kupříkladu v Istanbulu nebo na pobřeží Egejského moře bezprostředně hrozilo nebezpečí, alespoň na základě toho, co teď víme. Ale každý pohyb lidí, který není nezbytný, může být za dalších okolností, které ještě mohou nastat, komplikací," dodal. Většina největších letišť v zemi podle něj funguje, ale je možné například to, že turecké úřady budou potřebovat některá letiště uzavřít pro běžný civilní provoz, aby je mohly využít pro jiné účely.

Papež František byl propuštěn z nemocnice, pozdravil se s věřícími

01.04.2023 11:07 Papež František dnes dopoledne opustil římskou nemocnici Gemelli, ve které se od středy léčil se…

Čeští vyjednavači budou opět jednat v USA o možném nákupu letadel F-35

01.04.2023 09:26 Zástupci ministerstva obrany budou příští týden opět jednat ve Spojených státech o možném nákupu…

Americký generál neočekává vítězství Ukrajiny v tomto roce

01.04.2023 08:26 Je nepravděpodobné, že by Ukrajina letos vyhnala všechny ruské síly ze svého území. Řekl to šéf…

Čtyři lidé včetně zahraničního turisty zahynuli ve dvou lavinách v Norsku

31.03.2023 21:40 Čtyři lidé, z toho nejméně jeden zahraniční turista, zahynuli ve dvou lavinách na vzdáleném severu…

Itálie nařídila provozovateli ChatGPT znemožnit lidem v zemi přístup

31.03.2023 20:20 Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty…

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů, útočilo i raketami

31.03.2023 15:50 Rusko od čtvrteční noci do dnešního brzkého rána vyslalo na Ukrajinu deset bezpilotních letounů…

Zelenskyj: Ukrajina vyhraje a ruské zlo padne

31.03.2023 13:49 Ukrajina porazí ruské zlo, řekl dnes v severoukrajinské Buči ukrajinský prezident Volodymyr…

Finsko může podle Stoltenberga vstoupit do NATO v řádu dní

31.03.2023 12:28 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem Severoatlantické aliance během několika dní, uvedl na…

Válka na Ukrajině: Lukašenko vyzval k příměří a varoval před protiofenzivou

31.03.2023 12:25 Běloruský prezident Alexandr Lukašenko dnes vyzval k okamžitému příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a…

V Polsku začal summit ministrů zahraničí východního křídla NATO

31.03.2023 10:40 V polské Lodži dnes začal summit ministrů zahraničí východního křídla Severoatlantické aliance.…

Související:

Nejnovější