Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se v letošním roce zvýší o 2,5 procenta, příští rok tempo jeho růstu zrychlí na tři procenta. Ve svém novém výhledu to dnes předpověděla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Výrazně tak zhoršila svou květnovou prognózu, podle které měl růst HDP v letošním roce dosáhnout 3,3 procenta a napřesrok 4,9 procenta.
Odstranění většiny restriktivních koronavirových opatření podle OECD podpoří oživení služeb a spotřebu domácností, zatímco export a výroba budou do poloviny příštího roku čelit problémům kvůli výpadkům v dodavatelských řetězcích.
"HDP poroste mírným tempem do poloviny roku 2022, budou ho brzdit výpadky v dodávkách," uvedla OECD. "Poté růst nabere na tempu," dodala. V roce 2023 očekává nárůst české ekonomiky o 3,9 procenta.
OECD ve své zprávě rovněž upozornila, že Česká národní banka (ČNB) v červnu zahájila zpřísňování měnové politiky. "Po období velmi uvolněné měnové politiky ČNB přiměřeně reagovala na rychlý vzestup spotřebitelských cen," uvedla.
Předpověděla, že inflace bude začátkem příštího roku pokračovat v růstu. Poté by však měla polevit a koncem roku 2023 by měla sestoupit k dvouprocentnímu cíli ČNB. "Zpřísňování měnové politiky společně s poklesem přechodných tlaků ze strany globálních cen komodit a výpadků v dodávkách pomůže nasměrovat inflaci zpátky k cíli," uvedla OECD.
OECD je ohledně vyhlídek české ekonomiky o něco pesimističtější než mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Česku. Ta minulý týden předpověděla, že česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,5 procenta.
V posledních týdnech zhoršily odhad růstu české ekonomiky i další instituce. ČNB letos počítá s růstem o 1,9 procenta a příští rok o 3,5 procenta. Ministerstvo financí očekává letos 2,5procentní růst a příští rok růst o 4,1 procenta. Česká bankovní asociace letos čeká na základě odhadů ekonomů českých bank růst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,6 procenta a příští rok o 3,9 procenta.
Britská monarchie má co vysvětlovat. Buckinghamský palác již před šesti lety obdržel emaily, které mají dokazovat, že bývalý princ Andrew sdílel tajné vládní informace s nepovolanými osobami. Na základě soudních dokumentů o tom informovala britská stanice BBC.
Charlotte Gottová sice před několika týdny představila svou první sólovou nahrávku, ale pořád ji baví zpívat i písničky jiných interpretů. Fanoušci se o tom a především o jejím pěveckém nadání mohli opět přesvědčit.
Letošní mistrovství světa v ledním hokeji je minulostí. Novými mistry světa jsou Finové, protože Švýcaři potřetí za sebou nezvládli finále. Zároveň je známé složení skupin pro příští šampionát, který se v následujícím roce uskuteční v Německu.
Karel Šíp není jen moderátorem a bavičem, ale také velkým sportovním fanouškem. Odráží se to často i na hostech televizní talk show Všechnopárty. Jeden z výrazných českých hokejistů, kteří již pověsili brusle na hřebík, dokonce přiznal, jak mu návštěva televizního pořadu pomohla.
Monika Absolonová v květnu odložila jeden ze svých koncertů ze zdravotních důvodů. Lidem nakonec sama prozradila, že musela na operaci. Teď se objevují další a další informace o zákroku, který sympatická zpěvačka absolvovala.
V Česku dnes začíná meteorologické léto. Není tedy divu, že meteorologové už tuší, jak bude vypadat první letní víkend letošního roku. Tropických teplot se ve volných dnech nedočkáme, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie se podle slov novinářky Světlany Witowské bude zabývat útokem neznámého vandala na dům, který sympatická moderátorka sdílí s někdejším diplomatem Petrem Kolářem. Witowská o incidentu informovala na sociální síti.
Nepopsatelná ztráta není ani po půlroce o nic menší. Dokazují to srdcervoucí slova vdovy Nikoly Hezucké, která prožívá první výročí svatby bez milovaného manžela. Ze svých pocitů se vypsala na instagramovém profilu.
Kuba Ryba je frontmanem populární kapely Rybičky 48, ale rád se také vyjadřuje k veřejnému dění. V těchto dnech si nebral servítky kvůli oslavě narozenin Leoše Mareše na Čapím hnízdě, kde nechyběla řada hvězdných hostů.
Manželství Milana Baroše s matkou jeho dětí skončilo už před časem, ale zjevně se nepodařilo jim vypořádat úplně všechno. Proto se jistou věcí zabýval soud. Kauza má nakonec nečekané rozuzlení. Jeden z dvojice bývalých partnerů se z boje stáhl.
Patricie Solaříková ví, že život přináší radosti i starosti. Obojí nabídlo manželství, které skončilo rozvodem. Sympatická herečka se nyní v myšlenkách vrátila do jednoho z nejtěžších období v životě, jak to sama pojmenovala.
Česku se ani v neděli nevyhnou bouřky. Potvrzuje to dnešní aktualizovaná výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), která zvyšuje stupeň nebezpečí bouřek během odpoledne a večera. Meteorologové nadále varují i před požáry.