Česká ekonomika meziročně vzrostla ve druhém čtvrtletí o 3,7 procenta

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 3,7 procenta, proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 0,5 procenta. Na svém webu to dnes oznámil Český statistický úřad (ČSÚ), který tak zlepšil čísla ze svého červencového odhadu vývoje hrubého domácího produktu (HDP). Podle něj ekonomika ČR vzrostla meziročně o 3,6 procenta a proti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta.

Ilustrační fotografie.

Analytici už dřív upozornili, že meziroční údaje za druhé čtvrtletí ovlivňuje srovnání s rokem 2021, kdy platila opatření proti šíření koronaviru.

Meziroční růst HDP byl podpořen zejména výdaji na tvorbu hrubého kapitálu, uvedl k dnešním číslům ČSÚ. Meziročně se zvýšily o 6,2 procenta. Pozitivně přispěly také výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí, dodali statistici. Výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu se zvýšily meziročně o 1,8 procenta, u domácností stouply o 0,2 procenta. Celkově výdaje na konečnou spotřebu stouply proti loňskému druhému čtvrtletí o 0,7 procenta.

Mezičtvrtletně celkové výdaje na konečnou spotřebu klesly o 0,2 procenta. "Výdaje domácností se mezičtvrtletně snížily o 0,1 procenta. Pokles nastal především u výdajů za nákup předmětů dlouhodobé spotřeby. K poklesu došlo i u výdajů na konečnou spotřebu vládních institucí, které mezičtvrtletně klesly o 0,4 procenta," podotkl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Tvorba hrubého fixního kapitálu proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,7 procenta.

"S ohledem na vysokou inflaci, přetrvávající problémy v zásobování a všeobecnou nejistotu vyvolanou válkou na Ukrajině jde o velmi solidní čísla," řekl ČTK analytik Creditas Banky Petr Dufek. Za meziročním růstem ekonomiky však podle něj do značné míry stojí zásoby, které si firmy vytvářely v době zvýšené nejistoty, což celkový obrázek trochu kazí. Ještě větší vliv než hromadění zásob, však měly investice. "Firmy se tentokrát zaměřovaly na obnovování vozového parku, které dosud odkládaly z důvodu covidové nejistoty i všeobecného nedostatku vozů na trhu," dodal.

V dalších čtvrtletích ale bude na sentiment spotřebitelů a jejich výdaje nepříznivě dopadat vysoká inflace, na straně firem se asi zmírní růst zásob a investičních výdajů, doplnil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Je podle něj velmi pravděpodobné, že v letošním druhém pololetí přijde mezičtvrtletní pokles HDP. "Letošní závěrečné čtvrtletí může být ve znamení i meziročního poklesu HDP," odhadl.

Hrubá přidaná hodnota vzrostla meziročně o 3,4 procenta, nejvíce se na tom podílely obchod, doprava, ubytování a pohostinství. Mezičtvrtletně se zvýšila o půl procenta zásluhou hlavně informačních a komunikačních činností a také profesních, vědeckých, technických a administrativních činností.

V letošním prvním čtvrtletí česká ekonomika podle červnových údajů ČSÚ stoupla meziročně o 4,9 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 0,9 procenta. Po dnes zveřejněném upřesnění byl meziroční růst v prvním čtvrtletí o 4,6 procenta a mezičtvrtletní o 0,6 procenta. Za celý letošní rok očekává ministerstvo financí růst HDP o 2,2 procenta a Česká národní banka zvýšení o 2,3 procenta.

Témata: ekonomika | ČSÚ

Česká ekonomika ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,7 procenta

30.09.2022 10:25 Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu …

Polsko uvalilo sankce na exportní divizi ruského Gazpromu

29.09.2022 19:55 Polsko uvalilo sankce na firmu Gazprom Export, která je exportní divizi ruské státní plynárenské…

Program státních záruk má exportérům pomoci s dopady války na Ukrajině

29.09.2022 17:13 Exportérům má s dopady války na Ukrajině pomoci program státních záruk. Za investiční úvěry nebo…

ČNB nechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

29.09.2022 16:13 Aktualizováno Bankovní rada České národní banky dnes ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.…

Na zvyšování úrokových sazeb ČNB už reagují i velké banky

29.09.2022 14:26 Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat…

Kvůli masivnímu zdražování třetina firem zvýšila platy plošně, další…

29.09.2022 13:16 Téměř třetina tuzemských firem reagovala na letošní extrémně vysokou inflaci a plošně zvýšila platy…

V Evropě jsou kvůli cenám energií v ohrožení tisíce firem

29.09.2022 12:56 ysoké ceny plynu a elektřiny představují bezprostřední existenční riziko pro tisíce firem v Evropě,…

Trussová kroky po kterých prudce oslabila britská libra

29.09.2022 11:42 Británie čelí velmi obtížnému ekonomickému období a vláda musela zahájit okamžité kroky k…

Německá ekonomika v příštím roce klesne o 0,4 procenta, letos ale poroste

29.09.2022 11:21 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa letos i přes všechny dopady ruské invaze na Ukrajinu vykáže růst…

Odklon od Ruska může podle Světové banky u produkce energie trvat roky

29.09.2022 11:01 Odklon od Ruska může u produkce energie ve světě trvat roky, varoval šéf Světové banky (SB) David…

Související:

Nejnovější