Českou ekonomiku letos přibrzdí především domácí poptávka, podporu by jí naopak měly dodat fixní investice a vládní výdaje. V zimě tak možná česká ekonomika mírně mezičtvrtletně klesne. Novinářům to dnes při představení ekonomické prognózy řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Příští rok očekává mírný růst do jednoho procenta. Za tzv. technickou recesi je považován mezičtvrtletní pokles sezonně očištěného reálného čtvrtletního hrubého domácího produktu (HDP) v alespoň dvou po sobě jdoucích obdobích.
Inflace podle Horské nadále odráží domácí i externí vlivy, které budou postupně převažovat. V dalších měsících podle ní inflaci vyženou nahoru především ceny energií. Od České národní banky (ČNB) ekonomka očekává stabilitu sazeb a devizové rezervy i nadále připravené na podporu koruny. První snížení sazeb podle ní přijde až ve třetím čtvrtletí roku 2023. "Český trh práce zůstává utažený, což napomůže k růstu mezd. Ty ještě letos setrvají reálně v záporu, ale příští rok by se měly dostat do mírného plusu,“ dodala.
Průmyslu podle Horské nyní napomohlo snížení problémů v dodavatelských řetězcích a aktuální zvolňování cen ve výrobě. Negativně naopak podle ní působí ochlazující poptávka. Vývoj průmyslu reflektuje zahraniční obchod, který bude letos i příští rok v záporné bilanci. Maloobchod zase drží při zemi záporné reálné mzdy. Rozpočet se musí vydat na cestu k dlouhodobé udržitelnosti a dostat pod kontrolu strukturální schodek, dodala.
Podle Horské koruna setrvá slabší. Nepomůže jí totiž oslabení globální poptávky ani zpomalení tuzemské ekonomiky během letošní zimy. V bankovním sektoru klesá poptávka po úvěrech, vklady jsou však i nadále vysoké. "Očekáváme, že výnosy u desetiletých českých dluhopisů mohou v následujících měsících mírně růst, v okolí čtyř procent se pak budou pohybovat i v rámci příštího roku. Návrat výnosové křivky z inverze do normálu je ale ještě velmi vzdálený, výhledově koncem roku 2024,“ podotkla ekonomka Raiffeisenbank.
Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla.
Benzín je v Česku momentálně nejlevnější za více než čtyři roky. Za poslední dny zlevnil o desítky haléřů, což platí i pro naftu. Podle odborníků je přitom možné, že pohonné hmoty budou dále zlevňovat i v roce 2026.
Jak slavní trávili Vánoce? Například Veronika Žilková neměla problém to prozradit. Na Štědrý den byla jen s částí své rodiny a bez současného partnera, scénáristy Ivana Hubače. S tím se ale chystá podniknout jiné dobrodružství.
Železniční dopravu v Praze ochromily během druhého svátku vánočního velké problémy. Na Hlavním nádraží došlo k poruše, která omezila provoz ve všech směrech. Na odstranění závady se pracuje.
Rusové i v pátek pokračovali ve vzdušných úderech proti cílům na Ukrajině. Tentokrát podle dostupných informací zasáhli i loď plující pod vlajkou Slovenska. Poškozeno bylo v Oděse i další plavidlo, v přístavu po útoku hoří.
Sobota byla smutným dnem. Uplynul totiž rok od tragické a nečekané smrti Heleny Zeťové. Pozůstalí si charismatickou zpěvačku náležitě připomněli. Helenina maminka přiznala, že na ni tíha loňských událostí opět naplno dolehla.
Popová ikona Madonna se rozhodla oslavit letošní Vánoce ve velkém stylu a fanouškům na sociálních sítích nadělila sérii odvážných fotografií. Sedmašedesátiletá zpěvačka se v tematickém focení stylizovala do role svůdné paní Clausové, přičemž pózovala v luxusním spodním prádle inspirovaném vintage módou. Snímky doprovodila provokativní otázkou, zda byli její sledující letos hodní, nebo spíše zlobiví.
Taylor Swift potvrzuje svou pověst štědré dárkyně a před letošními Vánocemi rozdala miliony dolarů na charitativní účely. Mezi obdarovanými organizacemi je například nezisková společnost MusiCares, která pomáhá hudebníkům v tísni. Tato organizace zpěvačce veřejně poděkovala s tím, že její příspěvek zajistí profesionálům v hudebním průmyslu přístup k nezbytné péči, aniž by museli obětovat svou kariéru.
Král Karel III. ve svém vánočním projevu vyslal jasné poselství plné laskavosti, naděje a soucitu, přičemž dvakrát použil termín „smíření“. Narážel tím snad na prince Harryho?
Kim Kardashian opět potvrdila svou pověst milovnice Vánoc a na tradiční štědrovečerní večírek klanu Kardashian-Jenner dorazila v naprosto oslnivém outfitu.
Slavná zpěvačka a herečka Jennifer Lopez strávila letošní Štědrý večer v kruhu svých nejbližších a o sváteční atmosféru se podělila se svými fanoušky na sociálních sítích. Šestapadesátiletá hvězda zveřejnila sérii fotografií, na kterých pózuje v domácím pohodlí u vánočního stromku. Hlavním motivem letošních oslav se stala rodinná sounáležitost, kterou umělkyně podtrhla i volbou oblečení – celá skupina se totiž sladila do roztomilých pruhovaných pyžam.
Princezny Beatrice a Eugenie letos na Vánoce překvapily britskou veřejnost svou účastí na tradiční bohoslužbě v Sandringhamu. Jejich přítomnost byla sledována s napětím, protože obě sestry čelily obtížnému rozhodnutí. Musely si vybrat mezi pozváním krále Karla III. a solidaritou s vlastními rodiči, kteří byli z rodinného kruhu kvůli aktuálním skandálům vyřazeni. Jejich otec, nyní již jen Andrew Mountbatten-Windsor, i matka Sarah Ferguson totiž museli letošní svátky strávit v ústraní.