Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stoupla o 3,7 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Výsledky se tak proti předchozímu odhadu z konce srpna nezměnily. Vyplynulo to z dnešních informací ČSÚ na webu.
K meziročnímu růstu HDP přispěly podle dřívějšího vyjádření statistiků zejména výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a výdaje na tvorbu hrubého kapitálu. Analytici pak upozornili, že meziroční údaje za druhé čtvrtletí ovlivňuje srovnání s rokem 2021, kdy platila opatření proti šíření koronaviru.
V dnešní zprávě ČSÚ doplnil, že příjmy domácností podle sezonně očištěných údajů mezičtvrtletně klesly o 1,2 procenta a proti loňskému druhému čtvrtletí o 8,1 procenta. Na úhrnu peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele se podepsal pokračující růst cen, konstatoval ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Reálná spotřeba domácností na obyvatele proti prvnímu čtvrtletí stagnovala a meziročně se zvýšila o 0,9 procenta.
Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání činil ve sledovaném období 41.072 korun, mezičtvrtletně byl tak reálně nižší o 3,2 procenta a meziročně o 9,5 procenta. "Výsledkem mezičtvrtletní stagnace příjmů domácností a růstu jejich výdajů byla nižší míra úspor, a to o 13,8 procenta. Mezičtvrtletně byly úspory domácností nižší o 1,9 procentního bodu a meziročně o 5,7 bodu," uvedli statistici. Míra investic domácností se podle nich proti prvnímu čtvrtletí zvýšila o 0,2 bodu a meziročně o 1,1 bodu na 10,2 procenta.
U nefinančních podniků míra zisku mezičtvrtletně stagnovala, zatímco meziročně klesla, činila 44,7 procenta. Jejich investice byly v mezičtvrtletním i meziročním srovnání vyšší, dosáhly 29,8 procenta. Mzdové náklady nefinančních firem meziročně vzrostly o 11,1 procenta.
V prvním čtvrtletí česká ekonomika podle ČSÚ stoupla meziročně o 4,6 procenta, proti předchozímu čtvrtletí o 0,6 procenta. Za celý letošní rok očekává ministerstvo financí růst HDP o 2,2 procenta a Česká národní banka zvýšení o 2,3 procenta.
Princ a princezna z Walesu v neděli večer překvapili svou účastí na slavnostním udílení filmových cen BAFTA 2026. Přestože se Kate objevila na veřejnosti již o den dříve, pro prince Williama to bylo vůbec první vystoupení před kamerami od šokujícího zatčení jeho strýce Andrewa. Pár sice na červeném koberci rozdával úsměvy, ale podle odborníků na odezírání ze rtů byla v jejich chování patrná nervozita a napětí.
Britská královská rodina čelí dalšímu potenciálnímu otřesu. Princ Harry a Meghan Markle údajně nabídli pomocnou ruku princeznám Beatrice a Eugenii, které se ocitly v nezáviděníhodné situaci po nedávném ponížení svých rodičů. Podle dostupných informací jsou vévoda a vévodkyně ze Sussexu připraveni využít své kontakty, aby sestrám umožnili veřejně odvyprávět jejich vlastní pohled na věc, což by však podle některých hlasů mohlo celou monarchii definitivně rozvrátit.
Sharon Osbourne se po smrti svého manžela Ozzyho Osbournea, který zemřel v loňském roce jen několik týdnů po svém posledním koncertu, odhodlala k zásadnímu životnímu kroku. Přestože byl legendární frontman kapely Black Sabbath pohřben na pozemku jejich britského sídla, Sharon se rozhodla změnit své plány ohledně trvalého setrvání ve Spojeném království.
Britský princ William otevřeně přiznal, že se v současné době nenachází v „klidném rozpoložení“. Toto prohlášení učinil během nedělního udílení filmových cen BAFTA v Londýně, kam dorazil po boku své manželky Kate Middleton. Tato upřímná slova zazněla pouhé tři dny poté, co byl jeho strýc, bývalý princ Andrew, zatčen kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.
Policie pokračuje s vyšetřováním tragické srážky dvou lyžařů na sjezdovce v Harrachově v Krkonoších. Kriminalistům ale stále chybí klíčová svědectví. Znovu se proto obrátila s prosbou na veřejnost.
Definitivní tečku za vztahem, jenž sehrál důležitou roli i ve vrcholné české politice, napsali bývalý premiér Petr Nečas a jeho druhá manželka Jana Nagyová. Někdejší životní partneři se rozvedli. Již loni se Česko dozvědělo, že už netvoří pár.
Nová řada televizní reality show Survivor Česko & Slovensko 2026 je oficiálně tady. Diváci se v pondělí dočkali první epizody letošního vydání boje o přežití. Vítěz si tentokrát přijde nejen na peněžitou výhru.
Povodňová hrozba by dnes měla pominout, ale meteorologové ještě naposledy aktualizovali výstrahu před povodňovými jevy. Na některých místech totiž bude ještě hladina stoupat, ale večer už vyprší platnost varování.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se poprvé vyjádřil k pondělní dopravní nehodě, kterou měl v Praze po cestě na ministerstvo. Politik odhalil, že nemocniční vyšetření neodhalilo žádný závažný problém. Klempíř tak dnes opět pracuje.
Druhým dnem pokračuje pátrání po nezvěstném policejním potápěči na dalešické vodní nádrži na Vysočině. Zásahu se účastní všechny složky integrovaného záchranného systému.
Bývalý princ Andrew měl v minulosti nařídit příslušníkům metropolitní policie, aby zajistili bezpečnost při večeři v newyorském sídle sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Podle BBC to vyplývá z emailů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti.
Rozhodnutí Meghan Markle sdílet na sociálních sítích fotografii tváře její dcery Lilibet vyvolalo vlnu kritiky. Podle královské autorky Ingrid Seward je tento krok silně pokrytecký a jde přímo proti deklarovanému přání prince Harryho chránit soukromí své rodiny. Autorka připomíná, že právě touha po klidném životě bez neustálého dohledu fotografů byla jedním z hlavních důvodů, proč pár opustil královskou rodinu.