Česká justice je podle soudců před kolapsem. Negarantují chod soudů

Česká justice je podle předsedů soudů před kolapsem, vláda Petra Fialy (ODS) v rozporu se svým programovým prohlášením odmítla dostatečně zvýšit platy justičních zaměstnanců. Uvedli to v prohlášení, které dnes médiím rozeslal Nejvyšší soud. Předsedové soudů varovali, že za nynějších podmínek nemohou garantovat chod soudů.

Ilustrační foto

Dodali, že pokud se situace nezmění, může řada soudů citelně omezit svou činnost. Podrobněji se k věci vyjádří na středeční tiskové konferenci. Reakci členů vlády ČTK zjišťuje.

"Po mnoho let trvající podfinancování justice, především (ale nejenom) v oblasti platů soudních zaměstnanců, vede k postupnému hroucení celého systému. V důsledku dlouhodobě zoufalého platového ohodnocení zaměstnanců soudů dochází k nárůstu odlivu zkušených a kvalitních pracovníků, jež není možné nahradit," stojí v prohlášení.

Platové ohodnocení zaměstnanců soudů je podle autorů prohlášení "zoufale nízké" přes opakovaná ujištění ze strany vládních představitelů. "Nástupní platy na úrovni cca 20.000 až 23.000 Kč hrubého, nemluvě o jejich nedůstojnosti, znemožňují zajistit soudy po personální stránce. Průměrný plat v justici je cca o 10.000 Kč nižší, než činí průměrný plat ve veřejné sféře," podotkli soudci. Podle informačního systému o průměrném výdělku veřejný sektor zaměstnával letos v prvním pololetí 651.200 lidí, průměrný plat činil 43.093 korun hrubého.

"Představitelé soudů o potřebě okamžité nápravy jednali jak s premiérem Petrem Fialou, tak s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Bohužel, bezvýsledně. Vláda v rozporu s vlastním programovým prohlášením, přes vyjádřené porozumění pro situaci justičních pracovníků a přes úsilí ministra spravedlnosti Pavla Blažka, odmítla zvýšit objem prostředků na platy zaměstnanců soudů tak, aby umožňovaly personální zajištění soudů," pokračovali. Zářijové desetiprocentní zvýšení tarifů pro státní zaměstnance podle nich platy reálně nezvedlo.

"Nedostatek kvalitních pracovníků se projeví nejen v délce řízení a s ní spojeném nárůstu výše odškodnění za průtahy, ale také v bezpečnostních rizicích a celkovém zhoršení ochrany práv a svobod obyvatel této země," uzavřeli šéfové soudů.

Ministr Blažek (ODS) na žádost o reakci přes svého mluvčího vzkázal, že je na pracovní návštěvě Gruzie a že se k věci případně vyjádří, až se vrátí.

Účast na středeční tiskové konferenci v Praze, která se bude konat pod záštitou Nejvyššího soudu, avizovali předsedové ze všech stupňů soudní soustavy. Konkrétně místopředseda Nejvyššího soudu Petr Šuk, předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl, šéf středočeského krajského soudu Lubomír Drápal, předsedkyně Krajského soudu v Českých Budějovicích Martina Flanderová, šéf brněnského městského soudu Jan Sedláček a šéfka Okresního soudu Praha - východ Jana Stejskalová.

Na to, že kvůli nízkým mzdám odcházejí kvalifikovaní pracovníci soudů, upozornila v sobotu po svém sněmu i Soudcovská unie. Soudy musí v některých případech dorovnávat ze svého rozpočtu mzdy na zákonem minimální stanovenou hranici. Vysokou fluktuaci zaměstnanců registruje unie zejména ve velkých městech. Prezident sdružení Libor Vávra zmínil, že nástupní mzda zapisovatelky u soudu činí přibližně 18.000 korun. V této souvislosti připomněl, že justiční aparát pracuje s citlivými údaji, například s databází osobních informací.

Vláda nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy zvýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat do odměn.

Témata: soudy

Policie a Praha 10 řešily obsazení prázdného domu ve Strašnicích squattery

26.11.2022 18:28 Aktualizováno Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty (ODS) dnes obsadili prázdný bytový dům v…

V Krkonoších už se poprvé lyžovalo v nové zimní sezoně

26.11.2022 15:35 První lyžaři v nové zimní sezoně si dnes mohli vyzkoušet část sjezdovky Anděl na Černé hoře. V…

Zákon o volbě prezidenta by se mohl změnit, připustil to Rakušan

26.11.2022 12:50 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v…

Šéf NKÚ: Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí

26.11.2022 10:28 Vláda prozatím rezignovala na konsolidaci veřejných financí. Až k ní přistoupí, bude tato…

Exekutoři průměrně vymáhají od jedné osoby skoro půl milionu korun

26.11.2022 08:10 Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor,…

Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta. Podle…

25.11.2022 17:52 Praktický lékař dosud nevidí data o všech očkováních svého pacienta, jen vakcíny proti covidu-19.…

Prezidentské volby se zúčastní devět kandidátů. 12 uchazečů vnitro zamítlo

25.11.2022 17:18 Aktualizováno Budoucím prezidentem se stane jeden z devíti kandidátů, které dnes k volbám zaregistrovalo…

Při obřím zátahu zatkla policie v deseti zemích včetně Česka 44 lidí

25.11.2022 16:10 Při obřím mezinárodním zátahu zatkla policie v deseti převážně evropských zemích 44 lidí…

Česká pošta bude garantovat doručení před Vánoci pro balíky podané do 21.…

25.11.2022 15:41 Česká pošta bude letos zaručovat doručení balíku do Štědrého dne, pokud bude podaný nejpozději 21.…

Babiš se zatím bude vyhýbat debatám. Ještě neví, co bude v lednu

25.11.2022 14:27 Aktualizováno Předseda opozičního hnutí ANO a uchazeč o post hlavy státu Andrej Babiš se do konce roku nezúčastní…

Související:

Nejnovější