Česká pošta loni víc než zdvojnásobila ztrátu na 1,75 miliardy korun

Česká pošta za loňský rok zvýšila ztrátu na 1,75 miliardy korun z předchozích 681 milionů korun. Výnosy se snížily zhruba o dvě miliardy na 17,5 miliardy Kč. Důvodem je nedostatečná úhrada služeb objednaných státem, pokles listovních služeb i snížení počtu transakcí na pobočkách. Na semináři v Poslanecké sněmovně to dnes řekl pověřený generální ředitel České pošty Miroslav Štěpán.

Česká pošta

Za posledních pět let klesl zájem o tradiční poštovní služby o 40 procent, pobočková síť se přitom nezměnila. Pošta za minulý rok vykázala zhruba desetinový pokles výnosů z listovních služeb na 5,84 miliardy korun.

V letošním roce podniku hrozí kvůli dalšímu úbytku listovních služeb způsobenému zákonem o elektronizaci postupů veřejné moci (DEPO) a zavedením datových schránek pro podnikatele celková ztráta okolo čtyř miliard korun. "Výnosy z listovních služeb poprvé klesnou pod úroveň výnosů z doručování balíků," podotkl Štěpán.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že Českou poštu jako tradiční instituci, která má své místo, je nutné zachránit. Za problémy pošty s likviditou podle něj může to, že kompenzace za univerzální službu nebyla dostatečná. Český stát České poště za to, co si u ní objednal, neplatil dostatečně, uvedl ministr. Jen ztráta z provozu služeb pro stát činí za roky 2018 až 2023 celkem 4,3 miliardy korun.

Podle Rakušana podniku v letošním roce hrozila insolvence, a proto bylo nutné zahájit transformaci podniku. Její součástí je od poloviny letošního roku snížení počtu poboček o 300 na 2900. Spolu s tím z pošty odejde asi 1600 lidí. Rakušan chce také iniciovat zrušení limitu pro úhradu služeb objednaných státem, která dosud byla 1,5 miliardy Kč ročně, což ztrátu z těchto služeb zcela nepokrývalo.

Transformační plán má být hotový do konce června. Do konce příštího roku by se měla pošta rozdělit na státní podnik provozující pobočkovou síť poskytující základní poštovní a finanční služby, například doručování listovních zásilek, výplatu důchodů nebo služby eGovernmentu, a komerční státem vlastněnou akciovou společnost zajišťující balíkové služby, hybridní poštu, svozy peněz nebo mezinárodní obchod.

Pošta bude podle Rakušana na uskutečnění transformace potřebovat asi 8,4 miliardy korun, které si bude muse zajistit prostřednictvím úvěrů a dalších finančních nástrojů.

Témata: Česká pošta

Důvěra českého průmyslu v ekonomiku se výrazně snížila

24.05.2023 10:58 Důvěra v ekonomiku mezi podnikateli se v květnu výrazně snížila v průmyslu (-8,2 bodu) a mírněji v…

Průmyslu se daří, horší je to se stavební produkcí

09.05.2023 11:51 Průmyslová produkce v březnu meziročně stoupla o 2,2 procenta, rostla i meziměsíčně o 1,7 procenta.…

Jak na vysoké ceny potravin? Francie našla způsob, který chtějí okopírovat…

07.05.2023 21:42 S rostoucí inflací se nepotýká pouze Česko, ale i další země Evropy. Zdražování se promítá i do cen…

Novým prezidentem Světové banky bude podnikatel indického původu Ajay Banga

03.05.2023 18:17 Novým prezidentem Světové banky (SB) bude americký podnikatel indického původu Ajay Banga. Dnes o…

Američané zavřeli další banku, už třetí v letošním roce

01.05.2023 12:32 Aktualizováno V USA končí další banka. Regulátoři kvůli problémům uzavřeli First Republic Bank, všechny její…

Energie nejvíce ze všech členských zemí EU zdražovaly v Česku

26.04.2023 13:58 V rámci Evropské unie rostly ceny energií ve druhém pololetí loňského roku nejvíce v Česku a…

Český státní dluh se v prvním čtvrtletí zvýšil na rekordní cifru

21.04.2023 16:54 Český státní dluh se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil na rekordních 2,997 bilionu korun.…

Související:

Nejnovější