Česká pošta od listopadu zdraží posílání dopisů, balíků i poštovních poukázek. Doručení obyčejného dopisu podraží o dvě koruny na 21 korun, prioritní psaní doručované do druhého dne pak vyjde na 28 Kč namísto 26 Kč.
Důvodem jsou rostoucí náklady, řekl ČTK mluvčí pošty Matyáš Vitík. Na zdražení upozornil server Peníze.cz. Cenu za známku na obyčejný dopis pošta zvyšovala naposled v roce 2018, a to o tři koruny.
"Vzhledem k rostoucím nákladům zejména na energie a pohonné hmoty jsme od 1. listopadu upravili ceník našich služeb. Dochází mj. ke zdražení obyčejného psaní o dvě koruny ze současných 19 korun a z 26 na 28 v případě prioritního," uvedl Vitík.
Základní cenu služby Balíkovna Česká pošta zvýší o deset korun na 75 Kč, s dobírkou na 94 Kč. Pro registrované uživatele se cena nemění, zůstává na 65 Kč bez dobírky a 84 Kč s dobírkou.
Cena odeslání poštovních a dobírkových poukázek stoupne ve všech případech o pět korun. Základní cena za poslání částky do 5000 Kč se tedy od listopadu zvýší na 49 Kč u poukázky typu A, na 42 Kč u poukázky typu B a na 58 Kč u poukázky typu C.
Poštovní poukázky pošta zdražila o pět korun už loni v dubnu, kdy zvyšovala i cenu doporučených a cenných psaní.
Od letošního října pošta zpoplatnila službu SIPO i pro bezhotovostní platby formou inkasa z bankovního účtu. Pokud zákazník vyžadoval potvrzení pouze e-mailem, byla služba dosud zdarma. Nově za ní podnik vybírá pět korun.
Pošta loni podle údajů ČTÚ doručila 147,7 milionu obyčejných zásilek do dvou kilogramů, což je o desetinu méně než v předchozím roce. U obyčejných balíků do deseti kilogramů pošta zaznamenala pokles o čtvrtinu na 195.000 zásilek.
Česká pošta loni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Státní podnik provozuje 3200 poboček a zaměstnává 27.000 lidí.
Podle nové zprávy o zákazu knih v amerických školách je hororový spisovatel Stephen King autorem, jehož díla jsou nejčastěji cenzurována. Během školního roku 2024–2025 zaznamenala organizace PEN America více než 6 800 případů, kdy byly knihy dočasně nebo trvale staženy z oběhu. Ačkoli je toto číslo nižší než 10 000 případů v předchozím školním roce, stále výrazně převyšuje úroveň z doby před několika lety, kdy PEN America necítila potřebu takové zprávy sestavovat.
Zpěvačka Madonna se v pondělním díle podcastu „On Purpose“ s Jayem Shettym svěřila, že během vleklého soudního sporu s bývalým manželem Guyem Ritchiem o opatrovnictví syna Rocca v roce 2016 zvažovala sebevraždu.
Hollywoodská herečka Nicole Kidman a country zpěvák Keith Urban se po bezmála dvacetiletém manželství rozešli. Zprávu potvrdil BBC zdroj blízký páru. Slavná dvojice se vzala v červnu roku 2006 a má spolu dvě dcery, Sunday Rose (17) a Faith Margaret (14).
Nová kapitola StarDance se začala psát o uplynulém víkendu v Karlových Varech, kde se odehrála úvodního historicky prvního turné. Jeho specialitou je, že se nevysílá každý večer na televizních obrazovkách. A někteří lidé se s tím zjevně nesmířili.
Bývalý starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný je opět na svobodě. Ve čtvrtek opustil vazební věznici v Liberci, kde si od začátku července odpykával tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky.
Po Zdeňku Svěrákovi přispěchal se svou troškou do mlýna před volbami další známý herec. Petr Čtvrtníček to jako vždy pojal po svém. V klipu, který se objevil na sociálních sítích, si vzal na paškál komunisty a jejich předsedkyni Kateřinu Konečnou.
Americký prezident Donald Trump už plní titulky médií jiným způsobem, ale sám vzpomíná na zářijovou návštěvu Velké Británie. Na Ostrovech jej hostil britský král Karel III. Šéf Bílého domu se podle dostupných informací chystá oplatit zdvořilost, chce totiž některého z členů britské královské rodiny pozvat do USA.
Uplynul další rok. Již pošesté se během prvního říjnového dne vzpomínalo na Karla Gotta, který v roce 2019 naposledy vydechl po dlouhém a statečném boji s vážnou nemocí. V srdcích lidí ale žije dál, což se ve středu opět potvrdilo.
Další z dětí Bolka Polívky se rozhodlo zkusit vydat ve stopách slavného otce. V novém televizním seriálu Bratři a sestry z dílny televize Nova se objevuje jeho syn Jan, kterého má herec se současnou manželkou Marcelou.
Svět zasáhla ještě ve středu večer velmi smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela Jane Goodallová, světově proslulá expertka na život primátů, zejména šimpanzů. Informovala o tom britská BBC.
Po víkendu bude následovat první ryze říjnový týden, jenž by měl ve srovnání s aktuálním týdnem přinést teplejší počasí. Teploty vyšplhají až na 19 stupňů, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šest let dnes uplynulo od smrti nejslavnějšího českého zpěváka. Česko se 1. října 2019 dozvědělo, že Karel Gott podlehl vážné nemoci, se kterou se potýkal v závěru života. Jak si dnes mnohonásobného Slavíka připomněli jeho nejbližší?