Česká pošta se letos dočká významných změn. V prvním kroku se mění vedení

Českou poštu od března dočasně povede dosavadní ředitel poštovní služby podniku Miroslav Štěpán. Současný šéf podniku Roman Knap z funkce na konci února odejde. Stát zároveň letos zahájí rozsáhlou transformaci České pošty. Jejím cílem bude redukce nákladů a zmodernizování jejích služeb. Řešit se bude i možné rozdělení státního podniku a služeb.

Česká pošta

Stálého generálního ředitele firmy ministerstvo vnitra vybere v novém výběrovém řízení teprve v době, až bude vytvořený konkrétní návrh transformace. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něho by společnost beze změn nepřežila.

Výběr nového ředitele Rakušan v minulosti zdůvodnil nutností dát poště nový impulz při její transformaci. Ministerstvo vnitra tak loni vyhlásilo výběrové řízení, do něhož se přihlásilo deset uchazečů včetně Knapa. V řízení však podle ministra žádný z uchazečů neuspěl. Resort proto do čela firmy zatím dočasně postavil Štěpána, nového generálního ředitele pak vybere v novém výběrovém řízení. "Potřebujeme nezpochybnitelného ředitele a silnou osobnost, která zvládne základní kroky ve dvou letech transformace," řekl Rakušan.

Štěpán zatím poštu povede jako zástupce generálního ředitele. "Hlavním úkolem bude spolupráce s ministerstvem vnitra a dalšími institucemi na transformaci České pošty. Bez tohoto kroku jsou dlouhodobě poštovní služby v ohrožení. Jedním ze stěžejních bodů bude změna podoby pobočkové sítě při zachování dostupnosti služeb pro občany a pro stát,“ řekl ČTK Štěpán po tiskové konferenci.

Končící Knap ve vyjádření pro ČTK poděkoval za spolupráci všem zaměstnancům pošty. "Za mého působení pošta dorovnala standardy, které jsou jinde zcela běžné, jen ve státním podniku dlouhou dobu scházely," řekl. Podle něj se během jeho působení snížily náklady na provoz o jednu miliardu, stabilizovala se situace se zaměstnanci a rozšířily se některé služby. Základem budoucí transformace je podle něj oddělení státních služeb od komerčních. O Štěpánovi řekl, že má veškeré předpoklady, aby agendu unesl. "Poštu zná, nemusí se jako člověk, který přichází zvenku, rozkoukávat," dodal Knap.

Ministerstvo zároveň připravuje transformační plán České pošty, který podnik přizpůsobí novým trendům. Cílem bude redukce nákladů a úspora v provozu, bez toho by podle ministra firma jen prohlubovala ztrátu.

Ve hře je tak podle ministra například rozdělení podniku do dvou odnoží. Pod státem by dál zůstaly služby, které nemají ziskový charakter, například listové zásilky. Do druhé odnože by pak mohly podle Rakušana přejít služby, které mohou být na trhu konkurenceschopné. Zmínil například balíkové nebo logistické služby. Tato část by mohla mít podle Rakušana podobu akciové společnosti, v níž by měl stát plný nebo alespoň částečný podíl. Prověřit chce také fungování pobočkové sítě, zejména pak ve velkých městech. Podle něj nehrozí rušení poboček v regionech.

O přesné podobě transformace podle Rakušana ministerstvo povede rozsáhlé diskuse s dalšími úřady, samosprávami nebo odbory. Definitivní podobu změn bude schvalovat vláda.

V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy v roce 2021 vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Pošta provozuje v zemi zhruba 3200 poboček a poskytuje na základě licence od Českého telekomunikačního úřadu základní poštovní služby na celém území státu.

Témata: Česká pošta

Na Ukrajině padl český dobrovolník, jde o druhý případ

20.03.2023 12:36 O víkendu na Ukrajině padl český dobrovolník, který bojoval na ukrajinské straně. Informaci webu…

Pavel se obrací na instituce, aby mu předložily kandidáty na ústavní soudce

20.03.2023 12:25 Prezident Petr Pavel tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na nové ústavní…

Ceny potravin se řetězce nechystají zastropovat, řekl Prouza

20.03.2023 12:08 Zastropovat ceny potravin se tuzemské řetězce zatím nechystají, řekl ČTK prezident Svazu obchodu a…

Fiala vysvětloval studentům v Brně důležitost důchodové reformy

20.03.2023 11:55 Pokud v České republice nebude důchodová reforma, po roce 2040 by nebylo na penze a roční dluh by…

Covid-19 lze ze seznamu nakažlivých nemocí vyřadit dříve

20.03.2023 11:35 S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, stát…

Většina krajů má podle ministra na středních školách pro uchazeče dost míst

20.03.2023 11:26 Většina krajů má podle ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) dostatek míst na středních školách…

MZV navrhuje nevydávat víza ani Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné…

20.03.2023 11:22 Ministerstvo zahraničí navrhuje nevydávat víza také Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní…

Zkrácení valorizace vyšlo ve sbírce zákonů, je možné dát podnět k…

20.03.2023 09:44 Sporné zkrácení mimořádného zvýšení důchodů vyšlo ve Sbírce zákonů. Průměrná měsíční penze tak…

Zeman žádal dvakrát o podpis abolice pro spolupracovníky z Hradu

20.03.2023 09:14 Bývalý prezident Miloš Zeman žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o spolupodpis abolice, která…

STAN navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí

19.03.2023 15:07 Aktualizováno Vládní hnutí STAN navrhuje zpomalit růst platů politiků stejně jako valorizaci penzí. O případné…

Související:

Nejnovější