Česká republika je jednou z nejméně ohroženou zemí katastrofami

Tornádo, ilustrační foto
Tornádo, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 8. září 2022 14:01
Sdílej:

Česká republika patří mezi země nejméně ohrožené katastrofami. Kontinentem s největším rizikem katastrof je Amerika, následovaná Asií. Vyplývá to ze zprávy o rizicích pro rok 2022, kterou dnes zveřejnila německá nevládní organizace Bündnis Entwicklung Hilft.

Zeměmi s největším rizikem katastrofy na světě jsou Filipíny, Indie a Indonésie. Mezi "nejnebezpečnější" země patří Andorra, Monako a San Marino. Ze zemí EU je nejméně vystaveno katastrofám Lucembursko, následované Maltou, Maďarskem, Českem a Slovenskem.

Experti při sestavování indexu se 193 státy světa hodnotili možné vystavení zemí přírodním katastrofám, jako jsou zemětřesení, cunami, cyklony, záplavy, sucha a stoupání mořské hladiny. Zároveň hodnotili také zranitelnost. Tvrdost dopadu řádění přírodních živlů na životy lidí totiž závisí i na tom, jak je daná společnost vůči extrémním přírodním jevům odolná.

Nejzranitelnějšími zeměmi jsou z tohoto hlediska Somálsko, Čad a Jižní Súdán. Afrika je také jako celek nejzranitelnějším kontinentem, i když je aktuálně vystavena poměrně nízkému riziku přírodních katastrof. Podle autorů studie to ale mohou změnit přibývající období veder a such způsobených klimatickou změnou.

Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Tropické počasí bude vrcholit o víkendu. Může být až 35 stupňů

Tropické počasí se do Česka navrátí v nadcházejícím týdnu, potvrdili meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teploty by výjimečně mohly dosáhnout až 35 stupňů. Hrozit zřejmě budou i bouřky. 

Světové celebrity
Král Charles III.

Karel III. následuje tradice. Narozeniny oslavil v červnu, i když je má v listopadu

Britové při tradiční přehlídce Trooping the Colour v ulicích Londýna oslavily narozeniny panovníka, ačkoliv je současný král Karel III. má až na podzim, kdy mu letos bude 78 let. O průběhu slavnostní akce informovala britská stanice BBC. 

České celebrity
Pavel Vítek a Janis Sidovský

Pavel Vítek má brzy zase zpívat, prozradil jeho kolega

Fanoušky Pavla Vítka v posledních dnech ochromily obavy o jejich favorita, jenž se zdravotními problémy skončil v nemocnici. Oblíbeného zpěváka potrápilo srdce. Podle jednoho z blízkých kolegů by se však měl poměrně brzy vrátit k mikrofonu a na pódia.

Světové celebrity
Elon Musk

Elon Musk to dokázal jako první. Je dolarovým bilionářem

Svět má prvního dolarového bilionáře. Pokud dnešní vstup na burz ocení společnost SpaceX na 1,8 bilionu dolarů, jak se předpokládá, podíl jejího zakladatele Elona Muska získá hodnotu 866 miliard dolarů. Když se připočte jeho majetek v Tesle, jde o 1,1 bilionu dolarů, tedy zhruba 23 bilionů korun (roční HDP ČR je zhruba 9 bilionu). 23 bilionů, to je více, než kolik mají dohromady Larry Page, Sergey Brin, Jeff Bezos a Larry Ellison, kteří spolu s Muskem tvoří pětici světově těch úplně nejbohatších.