Česká správa sociálního zabezpečení čelí náporu lidí kvůli předčasným důchodům. Podle ředitele správy Františka Boháčka by se měli vyhnout osobní návštěvě a formulář pro uplatnění nároku by měli posílat poštou nebo elektronicky. Zájem vzrostl po polovině října po zveřejnění informace, že výpočet předčasné penze je navzdory trvalému krácení letos vyšší, než by byl řádný důchod příští rok.
Současnou situaci na okresních správách sociálního zabezpečení označil Boháček na dnešní schůzi sněmovního sociálního výboru za extrémní. "Osobní návštěva na okresní správě je v tuto chvíli opravdu problematická. Lidé tam stráví hodně času," uvedl.
O předčasný důchod ročně žádá podle informací ministerstva práce a sociálních věcí 25.000 až 30.000 lidí. Boháček uvedl, že v září správa evidovala zhruba 16.000 žádostí o důchod, z toho asi 3600 o předčasnou penzi. V říjnu to podle něho bylo 30.700 žádostí o důchod, z toho 17.195 o předčasný, vesměs ve druhé polovině měsíce.
"Není to úplně neobvyklé, že předčasný důchod je výhodnější než důchod řádný. Letos nastala mimořádná věc, že je o hodně výhodnější," podotkl Boháček.
Důchody se mohou lišit podle dřívějších údajů ministerstva o několik několik stokorun až pár tisícikorun. "Mimořádné valorizace zapříčinily skutečnost, že ten, kdo požádá o předčasný důchod ještě letos, tak i za předpokladu trvalého krácení důchodu výpočet je pro něj výhodnější, než kdyby požádal až příští rok," uvedla před poslanci náměstkyně ministra Iva Merhautová.
Boháček podotkl, že lidé chtějí po úřednících i záruku, že předčasný důchod přiznaný letos bude pro ně výhodnější než penze přiznaná příští rok. Správa takovou garanci podle něj poskytnout nemůže. "Srovnávací výpočty jsou náročné a my v tuhle chvíli nemáme kapacity, abychom je prováděli," uvedl ředitel.
Ředitel ministerského odboru sociálního pojištění Tomáš Machanec poslancům řekl, že úřad připravil změnu v motivování seniorů, aby dál pracovali. Pokud lidé pracují i po dosažení důchodového věku, nyní se jim za každý rok práce zvýší penze v průměru o 80 korun, uvedl. Ministerstvo chce tento mechanismus nahradit slevou na pojistném v plné výši 6,5 procenta hrubé mzdy. "Pokud někdo po dosažení důchodového věku bude nadále pracovat a bude mít odměnu 20.000 korun, zvýši se mu čistý příjem o 1300 korun," podotkl Machanec. V takzvaném přesluhování ministerstvo změny podle něho nechystá.
Vánoční počasí může být jiné než v předchozích letech, především co se týká teplot. Vyplývá to z informací od pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Sníh se však má po oblevě vrátit zejména na hory.
Z prostředí hudební televize Šláger přišla smutná zpráva. Ve věku pouhých 58 let zemřel Pavel Kurhajec, muzikant a člen skupiny Black Band.
Olga Lounová je sice v pokročilém stadiu těhotenství a již brzy se postará o pokračování babyboomu v českém šoubyznyse, ale ještě si střihla koncert ve vyprodaném O2 universu v Praze. Čím přítomné fanoušky šokovala?
Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Pražském hradě formálně jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou vlády. Vzniknout by měla koaliční vláda složená ze zástupců hnutí ANO, SPD a uskupení Motoristé sobě. Pavel počítá s jmenováním celého kabinetu v průběhu následujících dní.
Velká radost zavládla v úvodu letošního prosince v rodině exprezidenta Václava Klause. Vnučka Kateřina přivedla na svět prvního potomka. Potvrdil to novopečený dědeček Václav Klaus mladší, bývalý poslanec.
Filip Turek je nadále kandidátem na ministra, potvrdil místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček po jednání koaliční rady. Turek se nedostavil na pondělní plánovanou konzultaci s prezidentem, protože skončil v nemocnici. Petr Pavel má ke jmenování Turka ministrem výhrady.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Leteckou dopravu v Česku možná čekají velké novinky. Společnost Smartwings se totiž ocitne v zahraničích rukou. Podle nejnovějších informací ji zakoupila turecká firma Pegasus Airlines, která akvizici oznámila na sociální síti X.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se v úterý stane premiérem, ačkoliv dnes neproběhla schůzka prezidenta Petra Pavla s jedním z ministerských kandidátů. Potvrdil to Pražský hrad s tím, že další postup ve věci jmenování nové české vlády zatím není daný.
Ke slavným prosincovým oslavencům patří i Dara Rolins, která v neděli oslavila 53. narozeniny. Fanoušci ji zahrnuli vzkazy a přáli jí hodně štěstí a zdraví. Populární zpěvačka prý ale má všechno, po čem toužila.
U břehů Japonska došlo v pondělí večer místního času k silnému zemětřesení o magnitudě 7,6 stupně. Úřady vydaly varování před vlnami tsunami pro konkrétní oblast, informovala americká stanice CNN.
Nejsmutnější událostí uplynulého týdne v Česku bylo úmrtí moderátora Patrika Hezuckého, jenž byl přes čtvrtstoletí nerozlučným parťákem Leoše Mareše v ranní show Evropy 2. Všechny proto zajímalo, jak bude vypadat pondělní ranní vysílání zmíněné stanice. Marešův hlas k posluchačům nepromluvil.