České ministerstvo chce pomoci s obnovou zdravotnictví na Ukrajině

Ministerstvo zdravotnictví se chce podílet na obnově zdravotnického systému Ukrajiny. Důležité je podle něj zajistit dostatek léků a nastavit spolupráci lékařských fakult. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), který se při pondělní návštěvě vlády v Kyjevě setkal s ukrajinským ministrem zdravotnictví Viktorem Ljaškem, je zásadní, aby se ukrajinští zdravotníci z ČR mohli co nejdříve vrátit na Ukrajinu. Válek to uvedl v tiskové zprávě.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek již po začátku uprchlické vlny hovořil o tom, že ho ministr Ljaško vyzval, aby se Česko nesnažilo získat přicházející ukrajinské zdravotníky pro trvalou práci. Ukrajina je podle něj bude potřebovat. "Již na začátku války a uprchlické krize jsem deklaroval, že budu apelovat na to, aby se příchozí ukrajinští lékaři a zdravotníci mohli co nejdříve vrátit zpět do své vlasti a podílet se tak na její obnově. To jsem zopakoval i včera. I nadále budeme Ukrajinu v jejím boji s agresivním nepřítelem podporovat," uvedl Válek.

Podle něj ministři jednali o možnostech zapojení České republiky do rekonstrukce ukrajinského zdravotnictví, obnově zdravotních kapacit a nastavení tamního vzdělávacího systému, ze kterého by mohly těžit ukrajinské i české univerzity.

"Zahájili jsme jednání o rekonstrukci ukrajinského zdravotního systému, kde věříme v úspěšné zapojení českého průmyslu. Především je třeba obnovit tamní zdravotní kapacity, zajistit dostatek léčiv a nastavit spolupráci našich lékařských fakult s těmi ukrajinskými. Z té budou mít užitek ukrajinské i naše univerzity," uvedl náměstek ministra Jakub Dvořáček. Ministerstvo organizovalo na Ukrajinu také humanitární dodávky léčiv, které darovaly české farmaceutické firmy.

Česko poskytlo uprchlíkům z Ukrajiny přístup do tuzemského systému veřejného zdravotního pojištění. Prvních 150 dní po příchodu do země jsou takzvanými státními pojištěnci, za které pojistné hradí stát. Ukrajinské děti a senioři jsou stejně jako Češi státními pojištěnci i po skončení této lhůty.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která registrovala naprostou většinu uprchlíků, v pondělí uvedla, že za zdravotní péči o ně vydala od března do konce srpna 952 milionů korun. Čerpalo ji zhruba 130.000 osob, tři čtvrtiny z nich za méně než 5000 korun. Asi čtyři desítky lidí čerpaly péči dražší než milion.

Téměř dva miliony Italů musí zaplatit pokutu, nenechaly se očkovat proti…

01.12.2022 09:42 Téměř dva miliony Italů budou muset zřejmě zaplatit pokutu sto eur (asi 2500 Kč) za to, že se do…

Extrémní počasí v Evropě. Meteorologové varují před vydatnými srážkami

01.12.2022 06:30 I čeští meteorologové upozorňují na tlakovou níži s nebezpečnými projevy, která ovlivní počasí v…

Zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min, bylo mu 96 let

30.11.2022 22:02 Aktualizováno Ve věku 96 let dnes zemřel bývalý čínský prezident Ťiang Ce-min. Podle tiskové agentury Reuters o…

Zelenskyj zve Muska na Ukrajinu. Chce, aby se podíval na škody způsobené…

30.11.2022 21:29 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes pozval amerického podnikatele a nového majitele…

Islámský stát oznámil zabití svého vůdce

30.11.2022 21:21 Aktualizováno Vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hasan Hášimí Kurajší byl zabit. Oznámil to…

Většina Rusů je podle průzkumu pro vyjednávání

30.11.2022 21:00 Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal dnes…

Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou

30.11.2022 20:18 Aktualizováno Na ukrajinskou ambasádu v Madridu dorazila obálka s bombou, která dnes krátce po poledni lehce…

EU měla varovat Muska, že Twitteru hrozí zákaz kvůli moderování obsahu

30.11.2022 20:15 Evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton při videohovoru s miliardářem Elonem Muskem varoval…

Německo a Norsko chtějí, aby NATO chránilo podmořskou infrastrukturu

30.11.2022 18:46 Aktualizováno Německo a Norsko chtějí, aby v rámci Severoatlantické aliance vzniklo koordinační centrum, které…

Západ se podle Scholze nezalekne jaderných hrozeb Ruska, NATO je garant…

30.11.2022 18:36 Západní země se nezaleknou ruských jaderných výhrůžek. Dnes to na Berlínské bezpečnostní konferenci…

Související:

Nejnovější