České předsednictví by mělo řešit i zelená a sociální témata, míní europoslanci

Česko by se vedle svých hlavních priorit mělo během předsednictví Evropské unie soustředit také na témata, která považuje za vysoce aktuální Evropský parlament či další členské země. Patří mezi ně například zpřísňování klimatických cílů nebo některé sociální otázky. ČTK to řeklo několik europoslanců, kteří během příštího půlroku povedou vyjednávání o ekologických či sociálních normách. Česko se chopí vedení evropského bloku tento pátek.

Evropský parlament

Česká vláda mezi své hlavní úkoly řadí pomoc Ukrajině a zvládnutí náporu uprchlíků, energetickou bezpečnost, posílení obrany, nebo odolnost unijní ekonomiky a demokratických institucí. Právě v těchto dnech se však francouzské předsednictví snaží dovést členské státy ke shodě nad klimatickým balíčkem určeným ke splnění přísnějších emisních cílů k roku 2030. Mezi schvalovanými návrhy je například ukončení systému bezplatných emisních povolenek či zásadní omezení výroby aut se spalovacími motory.

Právě o této novele, která je vnímána jako praktický zákaz výroby benzínových a dieselových aut od roku 2035, se však čeští vládní politici vyjadřují kriticky, zatímco europoslanci či velká část dalších členských zemí stojí o její rychlé přijetí. "Doufám, že dosáhneme dohody za českého předsednictví," řekl ČTK nizozemský zpravodaj návrhu Jan Huitema z liberální frakce europoslanců. "Předsednická země běžně nehájí své vlastní zájmy, ale zájmy rady jako celku,“ připomněl zásadu platící pro vedení Rady EU zastupující členské státy.

Europoslanci se připravují na takzvané trialogy, neboli vyjednávání mezi českým předsednictvím, zástupci EP a Evropské komise, které určuje finální podobu jednotlivých norem. Zvláště levicoví ekologicky smýšlející poslanci očekávají, že za českého předsednictví budou muset svůj přístup při vyjednáváních tvrdě hájit.

"Víme, že to bude složité," připustila belgická zelená europoslankyně Sara Matthieuová, která je členkou parlamentního vyjednávacího týmu k novému sociálně klimatickému fondu. Jednání s členskými státy pod českým vedením se však podle ní nemusí lišit od dřívějších trialogů týkajících se klimatických norem. Poslanci při nich totiž zpravidla usilují o vyšší cíle, zatímco vlády je mírní s odkazem na ekonomickou nedosažitelnost některých požadavků.

Vedle zelené agendy někteří europoslanci apelují na české předsednictví, aby neváhalo posouvat kupředu sociální či genderová témata, která mají unijní země v současnosti rozjednána. Podle německé místopředsedkyně početně druhé nejsilnější skupiny socialistů Gabriele Bischoffové to je například norma o platové transparentnosti, která má přispět ke snížení mzdových rozdílů mezi muži a ženami.

"To bude také výzva pro české předsednictví... Musí se velmi angažovat a být nestranným prostředníkem. Úspěch předsednictví bude měřen tím, zda se mu to podaří nebo ne," řekla ČTK Bischoffová, podle níž bude mít česká vláda vzhledem k aktuální krizi nelehkou úlohu.

Připomněla také, že Česko patří k malé skupině zemí východního křídla EU, které dosud neratifikovaly Istanbulskou úmluvu odsuzující mimo jiné domácí násilí a sexuální obtěžování. Unie ji podepsala v roce 2017 a europoslanci již několikrát vyzývali všechny členské země, aby ji ratifikovaly. Současná česká vláda však podle některých českých médií nemá letos v plánu projednat její ratifikaci.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější