České předsednictví přineslo pokrok v tématu onkologie a vzácných nemocí

V ČR příští rok začne pilotní projekt včasného záchytu rakoviny prostaty, ministerstvo zdravotnictví ho letos připraví. Podle ministra Vlastimila Válka (TOP 09) jde o jeden z konkrétních výsledků toho, že téma onkologie a prevence bylo jednou z priorit českého předsednictví EU ve zdravotnictví. Dalšími byla například vakcinace, vzácná onemocnění nebo podpora Ukrajiny. Řekl to na tiskové konferenci ke zhodnocení předsednictví.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Cílem Švédska, které předsednictví převzalo, je podle náměstka Jakuba Dvořáčka dostat covidové vakcíny mezi běžně objednávané. S většinou výrobců čeká brzy dohodu.

Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu v Brně Marka Svobody je ČR v systému léčby rakoviny pro další členské státy příkladem. "Vznikly doporučené postupy pro screening rakoviny plic. ČR už tento screening v pilotním programu má, může tak jít příkladem," popsal. Podobně bude podle něj Česko v čele i ve screeningu rakoviny prostaty. Cílem EU je léčit 90 procent pacientů s rakovinou ve specializovaných centrech, Česko ho podle Svobody v některých diagnózách už dosahuje.

Zásadní změna podle náměstka Dvořáčka nastala v problematice vakcín proti covidu-19. "Situace se zásadně změnila, už nejsme v roce 2020. Evropa potřebuje mnohem flexibilnější způsob dodávek vakcín," popsal Dvořáček. Podařilo se podle něj dosáhnout většího rozložení objednaných dodávek v čase, což povede k expiracím menšího množství vakcín.

Země EU by podle něj rády nakupovaly vakcíny jako ostatní očkovací látky, na základě aktuální poptávky lékařů. "Cílem je dostat covidové vakcíny do běžného schématu. U většiny výrobců dospějeme velmi brzy k tomu, že je nebude nutné objednávat dopředu a uzavírat zvláštní smlouvy," dodal.

Co se týče vzácných onemocnění, vznikla podle vedoucího Národního koordinačního centra pro vzácná onemocnění Milana Macka doporučení pro přijetí evropského akčního plánu. Diagnostika a léčba by se měla centralizovat a více spolupracovat mezi zeměmi EU. "Výrazně se zlepší dostupnost léčby pro více než půl milionu lidí," uvedl Válek.

Další kroky podle ministra povedou ke zvýšení kvality novorozeneckého screeningu, při němž se lékaři snaží odhalit některá závažná onemocnění už krátce po narození, kdy je možné začít s jejich léčbou. "EU ho v rámci našeho předsednictví velmi silně podpořila," dodal ministr. Zavádět nebo rozšiřovat by se tak měl i dalších zemích.

Podle náměstka Dvořáčka se v posledním půl roce v EU jednalo také o vakcinaci a bezpečnosti léků. Poprvé se zapojil i Úřad pro připravenost a reakci na mimořádné situace v oblasti zdraví (HERA), který například nakoupil pro členské země vakcíny proti opičím neštovicím.

"Věřím, že tato podpora a spolupráce, se nám uplatní v té situaci, se kterou se potýká v současné době celá Evropa. Jsou to plošné výpadky některých léčivých přípravků," uvedl Dvořáček. Jednání s výrobci covidových vakcín podle ministerstva vedlo k tomu, že občané EU budou mít k dispozici vždy nejnovější typ vakcíny, který výrobci vyrobí.

Podle ministra se probírala také bezpečnost léčivých přípravků. "Shodli jsme se, že bezpečnost je priorita, ale že nesmí dojít ke zhoršení dostupnosti léků a zdravotnických prostředků jenom proto, že by se zkomplikovalo jejich schvalování," doplnil ministr.

Podpora uprchlíků z Ukrajiny se možná změní

07.02.2023 19:22 Podpory uprchlíků z Ukrajiny se možná změní. Zpřísnit by se měly od července podmínky pro nárok na…

K návrhu na očkování v lékárnách a u zubařů se politici zřejmě nevrátí

07.02.2023 15:25 Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v…

SPD je proti navyšování věku odchodu do důchodu

07.02.2023 13:37 Opoziční hnutí SPD je proti zvýšení věku pro odchod do důchodu na 68 let místo nynějších 65 let. Na…

Soud potvrdil osvobození Janouška v kauze kolem společnosti Chambon

07.02.2023 13:27 Osvobození podnikatele a lobbisty Romana Janouška a dalších čtyř lidí v kauze úhrad pro společnost…

Jurečka po diskusi s odbory či zaměstnavateli věří v posun v Nexenu

07.02.2023 12:42 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes…

Češi se podle studentů nechají snadno zmanipulovat sociálními sítěmi

07.02.2023 09:09 Většina Čechů se nechá snadno zmanipulovat tím, co vidí na sociálních sítích. Myslí si to tři…

Zeman potvrdil, že Rychetského nástupce už nejmenuje

06.02.2023 18:48 Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního…

Zemřel Lubomír Štrougal, komunistický premiér se dožil 98 let

06.02.2023 17:51 Aktualizováno Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to…

Lipavský se zaměří na ekonomickou diplomacii nebo aktualizaci systému Drozd

06.02.2023 16:53 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se letos chce v resortu zaměřit na ekonomickou diplomacii,…

Případů akutních respiračních infekcí v Česku za minulý týden neubylo

06.02.2023 14:50 Případů akutních respiračních infekcí v ČR bylo za minulý týden zhruba stejně jako o týden dříve.…

Související:

Nejnovější