České předsednictví Rady EU chce nastolit omezení cen plynu

Čtyři dny před dalším mimořádným jednáním ministrů energetiky se české předsednictví Rady Evropské unie pokouší dovést dlouhodobě nejednotné členské země ke shodě na nouzovém omezení cen plynu. Ostatním 26 unijním státům dnes rozeslalo kompromisní návrh parametrů cenového stropu, který má vyjít vstříc požadavkům několika skupin dosud nespokojených zemí.

Ilustrační foto

Ačkoli je podle některých diplomatů výrazně přijatelnější než původní návrh Evropské komise, jeho schválení ministry je nejisté. Zástupci států budou o kompromisním textu poprvé společně jednat v sobotu.

Plán omezit ceny plynu, jehož nedávné zdražení vedlo k nárůstu cen elektřiny, se evropská sedmadvacítka snaží domluvit od konce léta. Tehdy se termínové kontrakty na klíčovém virtuálním trhu Title Transfer Facility (TTF) prodávaly několik dní za více než 300 eur (asi 7320 Kč) za megawatthodinu (MWh). Většina států včetně Španělska, Itálie či Polska volá po nějaké formě stropu, skupina zemí v čele s Německem jej však odmítá kvůli obavám z nárůstu spotřeby a ohrožení dostatku zásob.

České předsednictví tento týden přišlo s návrhem stanovit strop na 220 eur (zhruba 5350 Kč) za MWh místo 275 eur původně zamýšlených komisí. Tento návrh však ve středu nezískal dostatečnou podporu a dočkal se dalších úprav, jejichž text má ČTK k dispozici.

Podmínky aktivace stropu se zásadně nezměnily. Kromě toho, že bude muset cena pět dní po sobě překročit 220 eur, po stejnou dobu bude také muset o 35 eur převyšovat průměrnou globální cenu zkapalněného zemního plynu (LNG). Dosud se počítalo s tím, že bude zakázán prodej plynu za více než 220 eur, nově však má zákaz vycházet z druhé zmíněné podmínky a platit pro kontrakty převyšující nejméně o 35 eur cenu LNG. Zákaz by se měl uplatňovat nejméně 20 dní, pokud jeho aktivaci nepozastaví komise.

Německo a další státy odmítající strop požadovaly podle diplomatů při minulém jednání záruky automatické deaktivace v případě, že by kvůli zvýšené spotřebě hrozil nedostatek plynu. S ohledem na tyto země přibyla do textu možnost, že komise by měla bez konzultací se státy platnost opatření pozastavit v případě "podstatného zhoršení situace s dodávkami plynu", tedy když nebude dostatek plynu na pokrytí veškeré poptávky. O automatické deaktivaci v souvislosti s bezpečností dodávek však návrh nehovoří.

Ke schválení návrhu je potřeba kvalifikovaná většina členských států. Podle diplomatů se však k zemím nespokojeným s podmínkami stropu na středečním jednání přidala Francie a úspěch úterního jednání ministrů je nejistý. Napovědět by mohla sobotní schůzka velvyslanců unijních zemí.

Kvůli neshodám kolem stropu zatím EU formálně neschválila ani další nouzová opatření, jako jsou společné nákupy plynu či solidární poskytování dodávek zemím v nouzi. Pokud se nepovede dosáhnout kompromisu v úterý, je český ministr průmyslu Jozef Síkela připraven pokusit se o něj na další prosincové schůzce krátce před koncem českého předsednictví.

Světový tisk Pavlovo vítězství vidí jako překvapivě jasné, všímá si tvrdé…

28.01.2023 18:14 Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně.…

Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, střelci…

28.01.2023 13:51 Při střelbě v Jeruzalémě byli dnes dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na…

Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, nejlépe F-16

28.01.2023 11:40 Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky. Pro…

Americké úřady zveřejnily záběry z brutálního zákroku policistů, po němž…

28.01.2023 09:11 Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze…

Střelba ve východním Jeruzalémě: Sedm mrtvých, útočník byl zastřelen

27.01.2023 21:20 Aktualizováno Sedm lidí dnes zastřelil a několik dalších zranil ozbrojenec při teroristickém útoku v synagoze ve…

Polsko je připraveno dát Ukrajině 60 modernizovaných tanků, uvedl…

27.01.2023 21:03 Aktualizováno Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60…

Kvůli Orbánovi si Ukrajina předvolává maďarského velvyslance

27.01.2023 20:50 Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli…

Zelenskyj upozornil na napjatou situaci na donbaské frontě

27.01.2023 19:54 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě…

WHO registrovala minulý týden v souvislosti s covidem téměř 40 tisíc…

27.01.2023 17:46 Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická…

Putin si neodpustil útok na Ukrajinu ani při připomínce obětí holokaustu

27.01.2023 17:38 Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu…

Související:

Nejnovější