Česko a dalších 14 evropských zemí vybuduje systém protivzdušné obrany

NATO
NATO, foto: NATO
ČTK 13. října 2022 09:22 | akt. 13. října 2022 10:37
Sdílej:

Německo a 14 dalších spojenců NATO, včetně Česka a Slovenska, podepsalo prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany. Podle agentury Reuters to dnes oznámila německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. Jedná se o projekt společné protiraketové obrany, o němž v srpnu v Praze hovořil německý kancléř Olaf Scholz.

Evropské státy, které se chtějí podílet na obranném systému proti balistickým raketám a dalším hrozbám ze vzduchu podle návrhu německého kancléře, podepsaly prohlášení na okraj nynějšího setkání ministrů obrany v bruselské centrále NATO. Předběžná smlouva má odstartovat první plánování rozsáhlého projektu.

Podle agentury Reuters se na projektu hodlá kromě Německa, Česka a Slovenska podílet také Británie, Norsko, Maďarsko, Bulharsko, Belgie, Finsko, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Rumunsko a Slovinsko. Kromě toho se podle diplomatů chce připojit také Estonsko, uvedla agentura DPA.

Podpisu deklarace o projektu s názvem European Sky Shield Initiative se za Česko zúčastnil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, vyplývá z fotografie, kterou na twitteru zveřejnilo německé ministerstvo obrany.

Podle Lambrechtové by se v případě nákupu systému protivzdušné obrany mohlo jednat o izraelský systém Arrow 3, ale ještě nepadlo definitivní rozhodnutí. Země také usilují o pořízení dalších amerických systémů Patriot, kterým je už nyní vyzbrojen bundeswehr nebo nizozemská armáda. Cílem má být výrazné zvětšení raketového deštníku propojením několika systémů a zvýšená ochrana před balistickými raketami či útoky s pomocí bezpilotních letounů.

Scholz v srpnovém projevu na Univerzitě Karlově v Praze hovořil o svých představách budoucnosti demokratické Evropy. Jako hrozbu zmínil nedostatečnou vzdušnou obranu, do které by rád zapojil ostatní evropské země. "A Německo bude tuto budoucí protivzdušnou obranu navíc koncipovat tak, aby se na ní mohly podílet, pokud o to budou mít zájem, i evropští sousedé, například Poláci, pobaltské země, Nizozemci, Češi, Slováci nebo naši skandinávští partneři," řekl Scholz.

O chystaném podepsání dokumentu ve středu informoval německý zpravodajský časopis Der Spiegel. Plán je reakcí na ruskou invazi na Ukrajinu. Mnoho evropských zemí si uvědomilo, že se na protivzdušné obraně v uplynulých letech příliš šetřilo, napsal Der Spiegel.

Stalo se
České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup zrušil zápas na poslední chvíli, dostal vyhazov a hrozí mu pokuta

Bývalý mediální magnát Jaromír Soukup se postaral o pořádný skandál na slovenské bojové scéně. Jen několik hodin před plánovaným galavečerem Fight Night Challenge v Bratislavě oznámil, že do očekávaného boxerského souboje s trenérem Michalem „Mikym“ Vančurou nenastoupí. Jako důvod uvedl náhlé zranění kolene, které si měl přivodit v den zápasu.

Světové celebrity
Britney Spears

Vzácné setkání: Sešla se rodina Britney Spears!

Rodina zpěvačky Britney Spears se sešla při příležitosti středoškolské promoce sedmnáctileté Maddie Aldridge, dcery Jamie Lynn Spears. Na akci, která se stala dějištěm vzácného rodinného setkání, se objevili rodiče popové hvězdy Lynne a Jamie Spears, její sestra i nejstarší syn Sean Preston. Samotná Britney se však slavnostního ceremoniálu nezúčastnila.

Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Hailey Bieber otevřeně promluvila o prodeji své značky!

Hailey Bieber se v nedávném rozhovoru ohlédla za přelomovým okamžikem své kariéry – prodejem kosmetické značky Rhode. Před necelým rokem tuto firmu odkoupil gigant e.l.f. Beauty za závratnou částku jedné miliardy dolarů. Zakladatelka značky nyní přiznala, že tato suma pro ni nebyla jen náhodným číslem, ale jasně stanovenou hranicí, přes kterou nehodlala jít dolů.

Světové celebrity
Katie Price

To už snad nemyslí vážně. Katie Price utekla z Dubaje bez placení

Bývalá glamour modelka Katie Price se vrátila do Velké Británie ze své cesty do Dubaje, kde navštívila svého manžela Leea Andrewse. Návrat na domácí půdu se však neobešel bez kontroverzí. Sedmačtyřicetiletá celebrita čelí obvinění, že během pobytu ve Spojených arabských emirátech odmítla uhradit účty za provedené estetické zákroky.