Česká republika i Slovensko by měly mít možnost zapojit se do poválečné obnovy Ukrajiny, které obě země nyní pomáhají. Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár to řekl novinářům po dnešní schůzce s českým prezidentem Petrem Pavlem. Oba politici podle Kollára hovořili nejen o pomoci Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do této země, ale i o předčasných volbách na Slovensku.
"Když nyní pomáháme Ukrajině, tak budeme požadovat, aby v případě poválečné obnově byly Slovensko a stejně tak Česká republika zapojeny do obnovy," řekl Kollár. Pode něj práce na obnově Ukrajiny by měly pomoci také slovenským a českým firmám i ekonomice.
Zatímco Pavel v pondělí po schůze se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou hovořil o tom, že visegrádskou čtyřku (V4) vnímá spíše jako konzultační fórum, podle Kollára díky V4 mají členské země tohoto uskupení, tedy Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko, silnější hlas v Evropě.
"Nemyslím si, že formát V4 je téma, které by mělo být v útlumu. Vlády se mění, ne vždy nám může vyhovovat premiér nebo prezident té které země," uvedl Kollár.
V4 po ruské invazi na Ukrajinu nezastává jednotný názor v otázce vojenské pomoci Kyjevu. Maďarsko odmítá dodávky zbraní pro Ukrajinu přes své území.
Kollár řekl, že s Pavlem hovořil také o dokončení mandátu nynější vlády slovenského premiéra Eduarda Hegera, které v prosinci sněmovna vyslovila nedůvěru. Následně slovenský parlament schválil vypsání předčasných parlamentních voleb na konec září; volby tak budou zhruba o pět měsíců dříve než v řádném termínu. Mezi nejpopulárnější strany v zemi nyní patří opoziční sociální demokraté (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica, který například podobně jako Maďarsko vystupuje proti dodávkám západních zbraní na Ukrajinu.
Pavel zavítal na dvoudenní návštěvu Slovenska v pondělí, kdy kromě schůzky s Čaputovou jednal také s Hegerem a uctil památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika a rovněž oběti loňské homofobní vraždy u gaybaru v Bratislavě a zastřeleného novináře Jána Kuciaka.
Nový životopisný snímek Michael sklízí v kinech obrovské komerční úspěchy a celosvětově vydělal již přes 700 milionů dolarů. Film však zároveň čelí ostré kritice za to, že zcela opomíjí kontroverzní témata ze zpěvákova života, včetně opakovaných obvinění ze zneužívání dětí. Proti této kritice se nyní ostře ohradil Jeffrey Daniel, jednasedmdesátiletá ikona skupiny Shalamar, který s králem popu spolupracoval celých dvacet let a naučil ho jeho slavný taneční krok moonwalk. Podle Daniela je film záležitostí Jacksonovy rodiny a je pouze na nich, jak k jeho ztvárnění přistoupí, přičemž veřejnost podle něj pouze vyhledává senzace, špínu a negativitu, která byla v Michaelově případě uměle vykonstruovaná.
Jaromír Jágr dal v posledních měsících hokej na druhou kolej a má tak více času na svou partnerku Dominiku Branišovou. Kráska se dokonce zmínila o zásnubách. Bude první ženou, která dostane Jágra k oltáři?
Skupinová fáze letošního mistrovství světa v ledním hokeji ve Švýcarsku je minulostí. Po dnešním volném dni bude následovat klíčový zápas turnaje, tedy čtvrtfinále. Češi už znají soupeře, hrát budou od 16:20 v Curychu.
Veronika Žilková a Agáta Hanychová zase jednou naznačily, jak složité to s nimi mohou mít jejich drahé polovičky. Debata dvojice slavných členek jedné rodiny se tentokrát točila kolem toho, kdo a za co ve vztahu platí.
Církev prozradila, jaký bude další osud lebky svaté Zdislavy, která se v květnu na krátkou dobu ocitla v rukou zloděje. Vzácná relikvie má být vystavena pouze při sobotní pouti. Následně se vrátí do hrobu. Oznámil to pražský arcibiskup Stanislav Přibyl.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i na konci května. Radostnou novinkou se v úterý pochlubil zpěvák a hudebník Mirai Navrátil, který se stal poprvé otcem. Jeho partnerka Sára přivedla na svět syna, jenž dostal jméno Jonatán.
Agáta Hanychová prozradila, že se rozhodla investovat, aby pohodlí domova bylo ještě větší než dřív. Na zahradu si zakoupila nové zařízení, které ihned začala doporučovat i svým fanouškům. Tušíte už, do čeho rozpustila peníze?
Česko zdaleka není jedinou oblastí v Evropě, která se již na konci května potýká s tropickým počasím. S vedry se potýkají na Ostrovech či ve Francii. Podle meteorologů budou podobné extrémy stále častější.
Jedna z českých vysokých škol bude mít nové nejvyšší vedení. Prezident Petr Pavel v úterý vyhověl návrhu akademického senátu a odvolal rektorku Janáčkovy akademie múzických umění v Brně Barbaru Marii Willi. Ve funkci byla teprve od ledna.
Psychiatr Jan Cimický měl možnost poprvé reagovat na nový soudní rozsudek ve své kauze, protože při vyhlášení rozhodnutí u soudu nebyl. Novináři si ho našli, ale jeho reakce se nedočkali. Promluvila ale jiná osoba.
Z českých televizních obrazovek zřejmě brzy zmizí jedna z úspěšných televizních talk show, protože Honza Dědek se s Primou nedohodl na pokračování svého pořadu. Moderátor ale nehodlá úplně končit, zvlášť když mu fanoušci vyjadřují podporu.
Pacientům, kteří potřebují například léky na cukrovku nebo srdeční selhání, se ulehčí život. Od letních prázdnin nebudou muset zbytečně obíhat specialisty kvůli pouhému receptu. Změnu prosadilo ministerstvo zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem (ANO).