Česko chce během předsednictví vyjednat lepší smlouvy s výrobci covidových vakcín

Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto.
Vakcína proti nemoci covid-19, ilustrační foto., foto: Pixabay
ČTK 8. července 2022 11:30 | akt. 8. července 2022 13:28
Sdílej:

Česká republika zaplatila za objednané vakcíny na covid-19 dosud 19 miliard korun. Částka pokrývá i dodávky pro příští rok, které chce ale ministerstvo zdravotnictví (MZd) rozložit i do roků následujících. Novinářům to dnes řekla ředitelka mezinárodního oboru MZd Kateřina Baťhová, která měla od začátku epidemie na starosti nákupy vakcín.

Země EU nakupovaly vakcíny společně, ČR bude proto během svého předsednictví Radě EU řešit další smlouvy s jejich výrobci. Jednání bude v Praze příští pátek, nové smlouvy by podle náměstka MZd Jakuba Dvořáčka mohly platit od začátku příštího roku.

Podle dat o očkování bylo aplikováno téměř 17,7 milionu dávek vakcíny, z nich 83 procent od firmy Pfizer/BioNTech a 1,6 milionu dávek od firmy Moderna. Další zůstávají ve skladech, vakcíny za 272 milionů korun Česko darovalo do zahraničí, látky za 190 milionů korun muselo ministerstvo zlikvidovat, protože jim skončila doba použitelnosti.

Už poslední dodatky ke smlouvám vedly podle Baťhové k odložení dodávek. "Pfizer i Moderna přestaly dodávat vakcíny a nebudou je dodávat přes celé léto. Všechny přijdou na podzim, kdy už budou dostupné nové typy," uvedla.

"Nikdy nebudeme mít optimální množství. Pravděpodobně vždycky budeme muset mít objednaných víc, než jak velkou máme populaci," řekl náměstek. Dosud vydaná částka 19 miliard pokrývá objednávky u všech potenciálně úspěšných výrobců vakcíny od roku 2020 a všechny dodané od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca do roku 2023. Pro srovnání, za vakcíny pro povinná dětská očkování a přeočkování dospělých proti tetanu, platí zdravotní pojišťovny asi 2,8 miliardy korun za čtyři roky. Každý rok jde o zhruba milion dávek různých vakcín.

Cílem setkání příští týden je podle Dvořáčka připravit zadání pro výrobce covidových vakcín tak, aby smlouvy lépe odpovídaly současné situaci, kdy se nemoc nejspíš bude pravidelně vracet. Dodávky by se měly rozložit do delšího času a země EU chtějí mít vždy dostupné upravené vakcíny na nejaktuálnější variantu viru.

"Chtěli bychom, aby bylo připraveno několik scénářů," uvedl. O nových smlouvách budou jednat 6. a 7. září v Praze ministři zdravotnictví zemí EU, Dvořáček očekává, že do té doby výrobci představí své návrhy. Zároveň by podle něj mělo být zjednodušeno schvalování upravených vakcín podobně jako u každoročně měněných vakcín na chřipku.

MZd se chce při předsednictví zaměřit také na poučení z epidemie koronaviru, zejména v komunikaci. "Chtěli bychom se v této oblasti podívat na to, co které státy EU udělaly v oblasti komunikace dobře a co se nepovedlo," dodal náměstek. Konference k tomuto tématu bude v Praze 21. a 22. listopadu, její finální program bude znám na konci července, nebo na začátku srpna.

Stalo se
Magazín
Ilustrační foto

Sociálními sítěmi se šíří nová děsivá výzva. Policie před ní důrazně varuje

Děsivý incident na škole v německé oblasti Wilhelmshavenu a Frieslandu vyvolal velké zděšení a policie kvůli němu vydala naléhavé varování. Třináctiletý školák tam minulý týden škrtil svého spolužáka tak dlouho, dokud chlapec neupadl do bezvědomí. Kriminalisté nyní případ vyšetřují jako nebezpečné ublížení na zdraví a jsou přesvědčeni, že za útokem stojí takzvaná „škrticí hra“ (Choking Game) – životu nebezpečná zkouška odvahy, která se v poslední době masivně šíří prostřednictvím sociálních sítí.

České celebrity
Václav Vydra

Václav Vydra se vydal zařídit si důchod. Tohle ale nečekal!

Herec Václav Vydra oslavil sedmdesáté narozeniny a jako novopečený senior se s půlročním zpožděním vydal vyřídit si starobní důchod. Výsledná částka, kterou mu stát vyměřil, ho sice nemile překvapila, jako celoživotní optimista však situaci bere s patřičným nadhledem a humorem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry plánuje na území Spojeného království další setkání s rodinou!

Britský princ Harry plánuje na území Spojeného království další emotivní setkání s rodinou. Tyto plány přicházejí jen několik dní poté, co jednačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu dokončil svou poslední cestu do vlasti. 

Světové celebrity
Adam Sandler

Adam Sandler sklidil na svatbě Taylor Swift posměch. Pak se vše změnilo!

Nedávná svatba zpěvačky Taylor Swift a hráče amerického fotbalu Travise Kelceho, která se uskutečnila během oslav Dne nezávislosti v newyorské hale Madison Square Garden, přinesla hostům nečekané překvapení. Generální ředitel společnosti American Century Investments Jonathan Thomas, který se s Kelcem dobře zná, v podcastu Compound and Friends prozradil, že svatební obřad oddával slavný herec Adam Sandler. Když se poprvé objevil na scéně, přítomní svatebčané se začali smát, protože jeho přítomnost v roli oddávajícího považovali za pouhý vtip.