Česko chce rozložit dodávky objednaných vakcín na covid

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 6. března 2023 10:38
Sdílej:

Česko chce rozložit dodávky objednaných vakcín na covid-19 od firmy Pfizer/BioNTech až do konce roku 2026. Mohlo by se tím ušetřit až 1,5 miliardy korun. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Je to podle něj součástí dodatku ke smlouvám Evropské komise s výrobcem. Některé země unie, například Bulharsko, už společně objednané vakcíny odebírat nechtějí a navrhují od smlouvy odstoupit.

Česko do konce loňského roku za vakcíny vydalo 14,6 miliardy korun, za asi 11,2 miliardy je nakoupilo od firmy Pfizer/BioNTech. "V této chvíli plně podporujeme vyjednanou dohodu Evropské komise o úpravě smlouvy, která umožní redukovat množství objednaných vakcín a také dodávky zbylé vakcíny rozložit do dalších let," uvedl.

Dodatek podle něj také zachovává podmínku o dodání vždy poslední existující varianty vakcíny. "Česká republika by podpisem dodatku ke smlouvě ušetřila až 1,5 miliardy korun a zajistila dodávky vakcín Covid 19 až do roku 2026," dodal.

Odstoupení od smlouvy by podle něj znamenalo dlouhá léta soudních sporů a riziko dalších nákladů pro český stát. "Takový krok by bylo možné učinit až jako poslední možnou variantu, kdy by selhaly veškeré možnosti vyjednávání. Pokud se však nepodaří najít dohodu mezi všemi členskými státy a země jako Bulharsko a Polsko, nepodpoří dohodu, bude nutné přijít s novým scénářem a případně vyjednávat individuálně," sdělil náměstek.

V Bulharsku je proti covidu-19 naočkovaná nejmenší část obyvatel v EU. Vakcinaci podle základního schématu má asi 30 procent lidí. Zástupci země mezi zastánci stejného postoje jmenovali také Litvu či Polsko.

V Česku má dokončené základní očkování asi 65 procent populace, jednu posilující dávku má třetina lidí a sedm procent dvě. Zájem ale podle údajů ministerstva setrvale klesá. Letos očkování zahájilo jen zhruba 1200 lidí. V rozpočtu na letošní rok má na nákup vakcíny ministerstvo vyčleněnu miliardu.

Stalo se
Světové celebrity
Rod Stewart

Rod Stewart zrušil těsně před začátkem další koncert!

Britský zpěvák Rod Stewart musel pouhých několik hodin před plánovaným začátkem odvolat své vystoupení v kanadském Niagarském vodopádu. Jednasedmdesátiletý interpret se na místo v kasinu Fallsview Casino Resort nemohl dopravit kvůli technické závadě na podvozku letadla, která znemožnila let.

České celebrity
Iveta Bartošová

Leona Machálková promluvila o vzpomínkách na Ivetu Bartošovou!

Na jubilejním koncertě uspořádaném k nedožitým šedesátým narozeninám Ivety Bartošové se mezi hosty objevila také zpěvačka Leona Machálková. Ta při této příležitosti sdílela své vzpomínky na společně strávené chvíle i na to, jak na svou kolegyni nahlíží s odstupem let. Podle Machálkové je velmi pozitivní, že skladby Bartošové z rádií nevymizely a stále oslovují široké spektrum posluchačů.

Domácí
Filip Turek

Policie vede trestní řízení v případu Turkovy nehody

Poslanec a vládní zmocněnec Filip Turek (Motoristé) je podezřelý z ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli červencové dopravní nehodě v Praze. Policie v případu zahájila trestní řízení a zároveň nařídila znalecké zkoumání. Nikdo zatím nebyl obviněn. 

České celebrity
Dagmar Havlová

Dagmar Havlovou nepřesvědčili. Knihovna Václava Havla ale úplně nekončí

Je rozhodnuto. Knihovna Václava Havla se definitivně nedohodla s bývalou první dámou Dagmar Havlovou, takže bude pokračovat pod novým jménem. Chce však zachovat co nejvíce projektů a pokračovat ve vzdělávacích, badatelských a osvětových aktivitách. Informovala o tom na webu.