V ČR se potvrdilo celkem 11 případů opičích neštovic, poslední tři přibyly v tomto týdnu. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). První nakažený mimo Prahu je z Ústeckého kraje. Žádný další vzorek ústav v současné době nevyšetřuje.
Španělsko, Německo či Velká Británie už podle informací Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zaznamenaly přes 1000 případů.
Předchozích devět nakažených byli Češi nebo cizinci trvale žijící v Praze. "Dále jsme dnes označili jako pozitivní vzorek od pacienta z Ústeckého kraje, informovali jsme jak Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, tak i příslušnou krajskou hygienickou stanici, která případ epidemiologicky dále šetří," uvedla vedoucí Oddělení respiračních, střevních a exantematických virových nákaz SZÚ Radomíra Limberková
Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem provedla první šetření, z něhož vyplynulo, že nemoc si obyvatel Ústeckého kraje přivezl z dovolené v cizině. "Pro nás je dobré, že ten člověk cestoval sám, nehrozí tak šíření nemoci," řekla ČTK ředitelka krajské hygieny Lenka Šimůnková. Nakažený žije podle zjištění hygieniků sám. "Pacient je v izolaci doma, nemá závažný průběh, brzy by se mohl vrátit do pracovního procesu," uvedla.
Výsledky šetření nových případů podle Limberkové urychluje, že už každý nový případ není třeba ověřovat elektronovým mikroskopem. Pro potvrzení pozitivity se používá metoda PCR, kterou laboratoře podobně jako u koronaviru srovnávají vzorek s pozitivním materiálem.
V Evropě bylo do úterý tohoto týdne nahlášeno téměř 5950 případů z 33 zemí. Ve Francii byl potvrzen jeden případ u dítěte, prověřují se u sourozenců. "Mnoho hlášených případů (...) představují lidé ve věku 31 až 40 let a naprostou většinu infikovaných tvoří muži," komentoval evropská data vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Většina případů se podle něj projevuje vyrážkou, kterou provázejí horečka, únava, bolesti svalů, zvracení, průjem, zimnice, bolest v krku nebo bolest hlavy. "Dosud nejsou hlášeny žádné případy úmrtí," dodal.
Trend ve vývoji počasí se po chladném minulém týdnu obrací. Meteorologové očekávají, že po většinu srpna bude panovat nadprůměrné teplo. Srážek bude spíše méně, než bývá zvykem. Vyplývá to z nového měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Marek Eben se poprvé proslavil jako herec, ale dnes je více vnímán jako moderátor. V životě jednoho ze slavných kolegů má ještě úplně jinou roli. Kdo považuje Ebena za svého strážného anděla?
Stát se bude podílet na pohřbu výtvarníka Milana Knížáka, bývalého šéfa Národní galerie či rektora Akademie výtvarných umění. Po pondělním jednání to vlády to oznámil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
Tropy už se tento týden nevyhnou ani Česku. Maximální teploty budou atakovat čtyřicítku, potvrzuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Lidé se opět musí připravit na extrémní tepelnou zátěž.
Agáta Hanychová ví, že s Jakubem Prachařem bude spojována už navždy. Není proto divu, že Čechy v těchto červencových dnech zajímá, co říká na Prachařovu svatbu s hereckou kolegyní Sarou Sandevou. Co Hanychová popřála novomanželům?
Lucie Vondráčková si udělala jméno sama za sebe, ale příslušnosti ke slavné rodině se samozřejmě nezbaví. Snad všichni v Česku znají jejího tatínka Jiřího i tetu Helenu. Málo se ale mluví o tom, jaké kořeny má herečka a zpěvačka díky své mamince.
Česko v červenci oslavilo nedožité 87. narozeniny Karla Gotta, ale zároveň se objevily informace, které nás navracejí do ledna, kdy kulatiny oslavila zpěvákova manželka Ivana Gottová. Vdova si tehdy oblékla šaty, které mnoho lidí zaujaly. Kdo za nimi stál?
Anonym v pondělí pohrozil bombovými útoky v budovách po celém Česku. Policejní kontroly probíhají za běžného provozu, relevance výhrůžky byla vyhodnocena jako nízká. Hrozba se podle dostupných informací týká stovek míst.
ADONXS po nekonečném Rituálu opět přepíná do angličtiny a představuje novou skladbu Cherry On Your Cake. Energický letní singl je plný slunce, potu, spontánních dobrodružství a samozřejmě sladkého závanu třešní.
Manželství Karlose Vémoly a Lely Ceterové se rozpadlo už před nějakým časem, přesto se vztahy mezi bývalými partnery nezdály být nějak dramatické. Až nyní se zápasníkovi podařilo přilít olej do ohně. Dokonce už se mluví o soudu.
Začíná týden na přelomu července a srpna, od kterého se zejména očekává návrat tropického počasí. Dnešek tomu ale ještě nasvědčovat nebude. Místy se totiž má hodit i deštník, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Je to dnes přesně rok, co odešel legendární herec a komik Jiří Krampol. Mnozí fanoušci se zřejmě s jeho úmrtím dodnes nevyrovnali, ale sám bavič podle jednoho z přátel už v závěru života tušil, že mu čas neúprosně dochází.