Česko eviduje první případ ptačí chřipky v letošním roce

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Marek Novotný 2. ledna 2024 21:56
Sdílej:

V Česku se po téměř osmi měsících potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Stalo se tak v malochovu drůbeže v Horních Slověnicích na Českobudějovicku, informovala Státní veterinární správa. Výskyt nákazy potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Praha.

V chovu se původně nacházelo 30 slepic. V neděli chovatel nahlásil krajské veterinární správě úhyn deseti kusů, přičemž bylo zahájeno šetření a přijata předběžná opatření. Slepice vykazovaly klinické příznaky nemoci, následné vyšetření potvrdilo ptačí chřipku H5N1.

"Zbývající drůbež v chovu bude utracena a následně bude provedena desinfekce odbornou firmou. Krajská veterinární správa podobně jako v případě posledního loňského ohniska na Kladensku využije možnost danou nedávnou změnou evropské legislativy. Nevymezí okolo zasaženého chovu uzavřená pásma a v nich nebude vyhlašovat mimořádná veterinární opatření," řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Zasažený malochov splňuje podmínky pro použití výjimky. Tou hlavní je skutečnost, že chovatel neuvádí drůbež ani její produkty na trh, což znamená, že riziko šíření nákazy z daného chovu je minimální. Česká republika by navíc neměla ztratit oficiální status země prosté ptačí chřipky důležitý pro mezinárodní obchod s drůbeží a jejími produkty. Krajská veterinární správa bude nákazovou situaci v oblasti bedlivě monitorovat. Ve spolupráci s hasiči bude o situaci informovat chovatele a obce v oblasti.

"Chtěl bych velmi apelovat na chovatele drůbeže, že důsledné dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu," dodal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Liam Gallagher z Oasis.

Comeback Oasis doprovázely kamery. Nový film brzy vtrhne do kin

Tři filmy z letošního benátského filmového festivalu zamíří do českých kin. Největším tahákem zřejmě bude snímek o jedné ze slavných britských kapel, která se nedávno ve velkém studiu vrátila na pódiu.

České celebrity
Martin Dejdar

Přiznání Martina Dejdara. Málem jsem to po..., svěřil se herec

Když se něco nepovede, mělo by se to přiznat. Právě tak se zachoval Martin Dejdar, jemuž se v tomto týdnu oženil syn. O přísně utajované svatbě se lidé dozvěděli dřív, než bylo záhodno. A mohl za to právě populární herec.  

České celebrity
Helena Vondráčková

Vondráčková vytáhla těžký kalibr. O zrušeném koncertu promluvil její manžel

Do nepříjemné situace, které by se nejraději vyhnula, se v těchto dnech dostala legendární Helena Vondráčková. Ke zklamání zdejších fanoušků nedorazí na festival do Nového Jičína. Proč se tak se svým manželem rozhodla? 

Světové celebrity
Sandra Bullocková

Sandra Bullock poprvé po třech letech promluvila o smrti partnera!

Americká herečka Sandra Bullock poprvé veřejně promluvila o ztrátě svého dlouholetého partnera Bryana Randalla, který zemřel v roce 2023 po tříletém boji s amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Držitelka Oscara v rozhovoru pro podcast SmartLess vysvětlila, že o partnerově vážném onemocnění dlouho mlčela na jeho výslovné přání. Respektování tohoto rozhodnutí ji však v období pandemie dostalo do značné izolace.