České pohraničí je díky svým střelnicím zaslíbenou zemí pro německé krajně pravicové radikály. Uvádí to bavorská televize Bayerischer Rundfunk (BR), která na dnešní večer na toto téma zařadila do vysílání dokument Im Visier - Neonazis planen den Umsturz (V hledáčku - Neonacisté plánují puč). V něm tvrdí, že bavorští neonacisté se nevzdávají plánů na převrat a vyhrožují místním politikům, policistům, muslimům i Židům.
"Pro německé neonacisty, kteří nemají zbrojní průkaz a kteří chtějí bez povšimnutí trénovat s ostrými zbraněmi, je české pohraničí rájem," uvádí BR. Jako příklady zmiňuje Fabiana D., Günthera K. nebo Susanne G., kteří Česko kvůli střelbě často navštěvovali.
Třiadvacetiletý Fabian D. z Horní Falce se zařadil do hnutí Feuerkrieg Division, která propojuje mladé neonacisty z Evropy a Spojených států. Členové jsou v kontaktu přes šifrované komunikační aplikace Wire a Telegram a místo nostalgie po nacismu chtějí rozpoutat nový teror.
Fabian D. si opatřil znehodnocený exemplář útočné pušky, který chtěl opravit, aby podle vyšetřovatelů mohl napadnout buď mešitu, nebo synagogu. Díky informacím zahraničních tajných služeb ho německá policie zadržela a soud ho loni poslal na dva roky do vězení.
Šestapadesátiletá Susanne G. aktivně působila v krajně pravicové straně Třetí cesta, jejíž jméno může vyvolávat odkaz na nacistickou třetí říši. Byla mimo jiné autorkou výhružných dopisů. Kriminalisté také zjistili, že sledovala policisty a dění v mešitách. Při jejím zadržení pak policisté našli neprůstřelnou vestu či komponenty pro sestavení bomby. V červenci jí soud uložil šest let vězení.
Susanne G. navštívila české střelnice společně s šéfem Třetí cesty Klausem Armstroffem, což dokládají fotografie. Během letošního procesu se Susanne G. soud zajímalo, zda a proč do Česka jezdil střílet. Armstroff potvrdil, že s touto ženou se střeleckého cvičení v Česku zúčastnil v listopadu 2019 a v srpnu 2020. "Proč jde člověk během poutě ke střeleckému stánku? Kvůli zábavě," dodal Armstroff na otázku soudu.
Günther K. na neonacistické scéně působil desítky let, po odhalení německé teroristické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) před deseti lety její činnost oslavoval. NSU v Německu z rasové nenávisti zavraždila deset lidí, většinou etnických Turků.
Odhalení NSU v listopadu 2011 vyvolalo v Německu politický otřes, protože krajně pravicová teroristická buňka působila léta nerušeně v ilegalitě. Vyšetřovatelé dlouho nedokázali rozpoznat souvislosti vražd s pravicovým extremismem. Skupina, kterou tvořili Uwe Mundlos, Uwe Böhnhardt a Beata Zschäpeová, stála i za dvěma bombovými útoky a 15 přepadeními bank. Mundlos s Böhnhardtem v roce 2011 spáchali po odhalení sebevraždu, Zschäpeová dostala doživotí.
Bohužel, ani leden se v Česku neobešel bez úmrtí známých osobností. Odešel například herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič, bylo mu 70 let. Poslední rozloučení, na které veřejnost stejně nemůže, se podle dostupných informací ještě neuskutečnilo.
Policie od středečního vyšetření vyšetřuje loupežné přepadení v Brně. Pachatel odešel s nepořízenou, z místa činu utekl bez hotovosti. Zatím je ale na útěku před strážci zákona. Muž může být nebezpečený, varovali policisté.
Český rozhlas opustí jedna z jeho nejvýraznějších tváří. Moderátorka Lucie Výborná, kterou dobře znají i diváci České televize, po dvaceti letech opustí veřejnoprávní rozhlasovou stanici Radiožurnál, v jejímž vysílání dělá rozhovory se zajímavými osobnostmi.
Slovensko odmítlo americkou pozvánku do Trumpovy rady míru. Premiér Robert Fico (Smer-SD) za nabídku poděkoval a vysvětlil, že Bratislava by nikdy neplatila za členství v jakékoliv podobné instituci.
Poslanec Filip Turek (Motoristé), který stále doufá ve jmenování ministrem životního prostředí, se v těchto dnech neopírá pouze do prezidenta Petra Pavla. Terčem se pro Turka stal například i známý herec Hynek Čermák. Čím mu politik pohrozil?
Zimní počasí v Česku opět úřaduje. Na většině území spadlo od noci několik centimetrů sněhu, nadílka má ještě pokračovat. Nebezpečí bude následně představovat náledí, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová byla hvězdou v divadle a stále je filmovou a televizní celebritou. Momentálně se chystá zazářit i v rádiu. Prsty v tom mají tvůrci nejslavnější rádiové show v České republice. Asi tušíte, o koho jde.
Napjatou situaci mezi prezidentem a šéfem diplomacii se rozhodl okomentovat i Miloš Zeman, předchůdce Petra Pavla na Pražském hradě. Exprezident vyjádřil názor, že esemesky ministra Petra Macinky nejsou vydíráním. Zásadní však bude stanovisko policistů.
Čeští hokejoví fanoušci už pomalu vyhlížejí zimní olympijské hry, kde se po letech opět představí hvězdy z NHL, a věří v opakování úspěchu z Nagana. U toho před 28 lety nechyběl Jaromír Jágr, který sice pokračuje v kariéře, ale momentálně se raději užívá života.
Šéf české diplomacie Petr Macinka (AUTO) se den po vyhrocení sporu s prezidentem Petrem Pavlem setkal s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem. Podle svých slov se s ním nakonec nebavil o aktuálním napětí mezi sebou a hlavou státu. Zdůraznil také, že je zcela na Česku, koho pošle na summit aliance.
Blíží se víkend na přelomu ledna a února, který bude poměrně mrazivý. Ani přes den se totiž teploty nemusí na řadě míst dostat nad nulu. Může také slabě sněžit, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Legendární hudebník Ivan Mládek dostal o uplynulém víkendu smutnou zprávu. Zemřel jeden z hudebníků, který sehrál důležitou roli v začátcích Mládkovy hvězdné kariéry.