Česko by během nejbližších dnů mohlo uspořádat mezivládní konferenci s cílem odblokovat jednání o přistoupení Severní Makedonie k Evropské unii. Po debatě s poslanci Evropského parlamentu to novinářům řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský.
Osud začátku jednání mezi EU a balkánskou zemí podle něj záleží na tom, zda ve čtvrtek severomakedonští zákonodárci odsouhlasí návrh, který má překlenout spor s Bulharskem blokujícím start přístupových rozhovorů. Jeho podpora je však kvůli odporu části politiků i veřejnosti nejistá.
Skopje se přes dřívější sliby unie zatím nedočkala zahájení rozhovorů kvůli sporu se Sofií, která má stejně jako ostatní právo veta při přijímání nových členů evropského bloku. Bulharsko požaduje, aby Severní Makedonie oficiálně uznala, že její jazyk má bulharské kořeny či aby včlenila zmínku o bulharské menšině do ústavy. Francie v červnu na konci svého unijního předsednictví přišla s návrhem dohody, která počítá se změnami základního severomakedonského zákona. Bulharsko tuto dohodu již schválilo a pokud ji stvrdí i parlament ve Skopji, je Česko podle Lipavského připraveno rychle jednat.
"To je role, kterou jako předsednická země máme a některé scénáře mluví o tom, že by to mohlo být i příští týden," prohlásil o uspořádání konference, jíž by mohly začít přístupové rozhovory. Severomakedonský parlament by však musel ústavní změny schválit dvoutřetinovou většinou, jejíž získání je vzhledem k odporu opozice nejisté.
Europoslanci se českého ministra ptali i na to, zda předsednictví posune kupředu stagnující přijímací proces i u dalších balkánských států. Podle Lipavského by jednou z ukázek unijní vstřícnosti mohlo být například uvolnění vízového styku s Kosovem. Tato země splňuje podmínky pro zrušení víz pro cesty do EU již od roku 2018, unijní státy se na něm však dosud neshodly, na čemž nic nezměnil ani červnový summit lídrů členských zemí.
Až nedůstojné tahanice kolem návrhu státního rozpočtu na příští rok jsou nejspíš u konce. Končící vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se na středečním zasedání měla rozhodnout, že návrh pošle do nově ustavené Poslanecké sněmovny.
Emotivní návrat do rodného města má za sebou Dara Rolins. Na jednom z velkých koncertů v Bratislavě dokonce neudržela slzy. Zajímavostí je, že se spustily během písně, kterou v minulosti úplně neměla ráda.
Policie vyšetřuje od úterý násilný trestný čin v Přelouči. Obětí je žena, zadrženi byli dva podezřelí lidé. Případ vyšetřují krajští kriminalisté, podrobnosti zatím nejsou známé.
Všemi milovaná princezna Kate před časem vyděsila Británii i svět, když oznámila, že má rakovinu. Pro tuto chvíli nemoc přemohla, ale rodina si prošla těžkým obdobím. Princ William nyní naznačil, že s dětmi se ohledně diagnózy jednalo narovinu. Na jeho slova upozornila BBC.
Od pondělí pokračuje Miloš Zeman po operaci tlustého střeva v rekonvalescenci doma. O víkendu by se však měl objevit na veřejnosti na pohřbu kardinála Dominika Duky. Lidem mezitím vysvětlil, v čem přesně spočíval zákrok, jemuž se podrobil.
Česko má před sebou víkend, který bude prodloužený. Na dva volné dny totiž naváže státní svátek v pondělí 17. listopadu, kdy si lidé připomenou pád komunistického režimu v tehdejším Československu. Jak budou otevřené obchody?
Buckinghamský palác údajně zvažuje klíčovou změnu týkající se pojmenování Andrewa Mountbattena Windsora. Poté, co byl šedesátipětiletý Andrew zbaven všech královských titulů, včetně titulu prince, byl znovu představen jako Andrew Mountbatten Windsor.
Princezna z Walesu, Kate Middleton (43), se v úterý 11. listopadu zúčastnila Vzpomínkové bohoslužby v Národním památníku arboretum, kde si připomněla Den příměří. Po ceremoniálu se jí naskytla příležitost setkat se s veterány, kteří sloužili během druhé světové války.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se nečekaně objevil v předtočeném videu během Heroic Hearts Project Gala v Kalifornii, které se konalo v neděli. Na sobě měl britské vojenské medaile a mák, čímž vyjádřil hluboké spojení se svou vojenskou minulostí a s charitativní misí organizace.
Jakub Železný v poslední době už zdaleka není tak výrazný, jak býval v minulosti. Na startu nového týdne na sebe ale upozornil fotkou z nemocnice. Moderátor poděkoval strážcům zákona či zdravotníkům. Víme, co se mu přihodilo?
V Česku se po půl roce opět potvrdila přítomnost ptačí chřipky. Nemoc se prokázala u velkochovu na Vysočině, informovala Státní veterinární správa (SVS). Jde o druhé letošní ohnisko, poprvé se nákaza objevila v květnu v Čejkovicích v Jihomoravském kraji.
Dopravní situace v Praze se v posledních dnech stala tématem pro Michala Suchánka, jenž se s humorem pustil do končícího náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Politik se nedal a reagoval vlastním videem. Nyní už víme, že tím to celé neskončilo.