Česko nechce platit plyn v rublech, může podpořit letošní konec ruské ropy

Česko je za určitých okolností ochotno podpořit ukončení dovozu ruské ropy do konce letošního roku, o němž se v EU hovoří v souvislosti s novým balíkem protiruských sankcí. Patří také k velké většině unijních zemí, které i nadále nechtějí platit za ruský plyn v rublech, jak požaduje Moskva.

Ilustrační foto

Novinářům to dnes řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela po mimořádném jednání s unijními kolegy věnovaném zejména zajištění dostatečných zásob plynu v době nejistého obchodování s Ruskem.

Evropská komise má do poloviny týdne předložit unijním zemím návrh šestého balíku protiruských sankcí. S cílem omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina financovat vojenskou agresi na Ukrajině počítá Brusel s embargem na dovoz ruské ropy. Podle diplomatických zdrojů patrně půjde o postupné ukončení dovozu do konce letošního roku. Členské státy zatím nemají k návrhu jednotný postoj a Maďarsko či Slovensko si hodlají vyjednat výjimku.

Podle Síkely by Česko mohlo návrh podpořit, pokud budou fungovat zvažované společné nákupy energií a unie bude mít k dispozici rezervy, které by pokryly případné nedostatky na evropském trhu.

"Pokud bude platit princip, že i o tu bolest se musíme rozdělit spravedlivým způsobem, tak si umím představit, že bychom ty sankce podpořili," řekl po jednání Síkela s odkazem na očekávané ekonomické problémy spojené s ukončením odběru ruské ropy.

Ministři se bavili také o tom, jak zajistit dostatek plynu pro své země a zároveň neporušit dosavadní protiruské sankce, k čemuž by podle komise vedly platby v rublech. Česko podle Síkely nadále hodlá za plyn platit v eurech, což mu však usnadňuje fakt, že většinu plynu nakupuje na západoevropských burzách. Jedinou českou firmou, která nakupuje plyn přímo v Rusku, je ČEZ, který podle ministra stále platí v eurech.

"My jsme se dohodli na tom, že nebudeme přijímat žádné kroky, které by oslabily účinek sankcí na Ruskou federaci. Na takovéto věci přistoupit nemůžeme," prohlásil Síkela k ruskému požadavku. Stejně jako kolegové z dalších zemí však řekl, že komise zatím zcela neobjasnila, v jakém případě bude platba za ruský plyn porušovat sankce. Unijní exekutiva to podle ministra slíbila učinit v nejbližších dnech.

Prezident Zeman na Hradě přijal slovenskou prezidentku Čaputovou

27.05.2022 19:13 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě přijal slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou. Na twitteru…

Česko si připomnělo 80 let od atentátu na Heydricha

27.05.2022 15:29 Aktualizováno Přesně 80 let od okamžiku, kdy českoslovenští výsadkáři Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát…

Lipavský jednal s Trussovou, shodli se na potřebě vojenské i politické…

27.05.2022 15:11 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na…

Černochová jednala se slovenským ministrem o Ukrajině nebo obranné…

27.05.2022 14:54 Ministři obrany České a Slovenské republiky Jana Černochová a Jaroslav Naď odmítli, že by v rámci…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ústav: Přemnožená zvěř způsobuje poškození mladých stromů

27.05.2022 13:49 Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých…

Nové ceny ČEZ jsou dle analytika špičkou ledovce, do budoucna by měly…

27.05.2022 12:10 Nové ceny elektřiny a plynu, které v tomto týdnu zveřejnil ČEZ pro část svých zákazníků, ukazují…

Epidemie v Česku dál zpomaluje, klesají počty nových případů i…

27.05.2022 08:09 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

Zeman odmítá jmenovat viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

26.05.2022 20:02 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší…

Volby by se od roku 2026 mohly konat pouze v pátek

26.05.2022 18:10 Volby by se od roku 2026 mohly podle návrhu ministerstva vnitra konat pouze v pátek. V případě…

Související:

Nejnovější