Česko nehodlá přijít o dotace, zákon o evidenci skutečných majitelů se dočká úprav

Ivan Bartoš (Piráti)
Ivan Bartoš (Piráti), foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 16. března 2022 21:21
Sdílej:

Vláda na výzvu Evropské komise (EK) upraví zákon o evidenci skutečných majitelů tak, aby Česká republika nepřišla o dotace z Evropské unie. Přehledy o veřejných funkcionářích už také uvádějí bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) jako toho, kdo ovládá koncern Agrofert.

"V odpovědi jsme vysvětlili, že evidence skutečných majitelů bude pomocí rychlé novely co nejdříve uvedena do souladu s evropskou směrnicí. Nad úpravou definice skutečného majitele již intenzivně pracují kolegové z Ministerstva spravedlnosti," uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v tiskové zprávě.

Součástí odpovědi jsou rovněž přehledy o veřejných funkcionářích a společnostech, které ovládají. Vedou je poskytovatelé dotací, aby neporušili zákon o střetu zájmů. Tyto přehledy se týkají současné i minulé vlády.

"Poskytovatelé dotací vycházeli z finálního auditu Evropské komise, a proto ve všech těchto přehledech je Andrej Babiš uveden jako osoba, která ovládá společnosti z koncernu Agrofert. V současnosti intenzivně jednáme o tom, aby tento přehled byl jednoduše použitelný, dostupný a aktualizovaný všem poskytovatelům dotací a zadavatelům zakázek v rámci EU fondů," dodal Bartoš.

Evropská komise koncem loňska vyzvala ČR, aby i po odchodu Babiše z čela vlády odstranila systémové nedostatky v problematice střetu zájmů. Komise tehdy uvedla, že nehodlá ani nadále proplatit firmám z holdingu Agrofert peníze ze strukturálních fondů za období, kdy byl Babiš premiérem.

Podle evropské směrnice je skutečným majitelem ten, kdo firmu ovládá, a je tedy takzvanou osobou s koncovým vlivem. Český zákon schválený za Babišovy vlády naproti tomu vytvořil dvě kategorie, a to přímý a nepřímý skutečný majitel. U Agrofertu byl jako přímý skutečný majitel s koncovým vlivem dosud uveden manažer holdingu Zbyněk Průša coby správce svěřenského fondu. Babiš byl veden jako koncový příjemce výhod a nepřímý skutečný majitel.

Babiš byl podle loni zveřejněných závěrů auditu EK ve střetu zájmů, protože ovládá Agrofert a zároveň se jako premiér podílel na rozhodování o rozdělování unijních dotací. Podle komise si Agrofert v souvislosti s evropskými pravidly i českým zákonem o střetu zájmů nemůže činit nárok na proplacení dotací, které české úřady schválily před Babišovým odchodem z čela vlády. Minulá vláda závěry auditu zpochybňovala.

Stalo se
Světové celebrity
Simon Cowell

Simon Cowell přiznal, že ho smrt Liama Payna zničila

Hudební magnát Simon Cowell (66) přiznal, že ho smrt Liama Payna zasáhla natolik, že se musel na několik dní uchýlit na „soukromé místo“, aby se o samotě vyrovnal s žalem. Cowell pomohl Liamovi ke slávě, když v roce 2010 v soutěži X Factor sestavil skupinu One Direction, a měl k němu velmi blízko. Liam zemřel loni v říjnu ve věku 31 let poté, co tragicky spadl z balkonu v Argentině.

Světové celebrity
Miley Cyrus

Miley Cyrus promluvila o natočení rebootu seriálu Hannah Montana

S blížícím se dvacátým výročím debutu oblíbeného seriálu Hannah Montana, které připadá na březen 2026, se Miley Cyrus vyjádřila k možnosti natočení rebootu pořadu. I přesto, že loni získala ocenění Disney Legend za svou klíčovou roli, zpěvačka potvrdila, že v předělávce, kde by její postavu hrála jiná herečka, nevidí smysl.

Světové celebrity
Ben Stiller

Tarantino pobouřil Hollywood. Ben Stiller neudržel nervy na uzdě

Hollywoodské hvězdy se sjednotily na podporu herce Paula Dana, známého ze snímku The Batman, poté co ho režisér Quentin Tarantino ostře zkritizoval ve svém nedávném podcastu. Tarantino v epizodě The Bret Easton Ellis Podcast zveřejnil svůj osobní žebříček nejlepších filmů 21. století, kde na páté místo zařadil film Až na krev. První čtyři příčky obsadily filmy Dunkerk, Ztraceno v překladu, Příběh hraček 3 a Černý jestřáb sestřelen.

Světové celebrity
Matthew Perry

Matka a nevlastní otec Matthewa Perryho se tvrdě pustili do lékaře, který herci dodával ketamin

Matka a nevlastní otec Matthewa Perryho, hvězdy seriálu Přátelé, vyjádřili své hluboké rozhořčení nad lékařem, který mu jen několik týdnů před jeho smrtí dodával ketamin. Suzanne a Keith Morrisonovi přednesli své emoce v silném prohlášení o dopadu na oběti, které bylo součástí soudního řízení se Salvadorou Plasenciou v Los Angeles. Plasencia, který se přiznal ke čtyřem obviněním z distribuce ketaminu herci, čelí dnes večer v USA vynesení rozsudku.