Česko nejspíš posílá ukrajinské armádě i tanky a BVP. Další zbraně dodá i NATO

Česko podle některých informací poslalo ukrajinské armádě i tanky a BVP. Na sociální síti to dnes naznačil poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bližší informace o obsahu dodávek na Ukrajinu neposkytla.

Ondřej Benešík

Česká republika poslala na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M, napsal list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany. Bylo by to poprvé od začátku ruské invaze, co Ukrajině jiná země poskytla tanky, píše WSJ. Za možná ještě významnější označuje zjištění, že ČR i Slovensko zvažují otevřít své vojenské dílny pro "opravy a dovybavování" poškozené ukrajinské techniky. Česko dosud darovalo Ukrajině čelící ruské invazi vojenský materiál v hodnotě skoro jedné miliardy korun.

I předseda sněmovního Výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík v úterý dopoledne na twitteru informoval, že byly zaznamenány dodávky českých BVP (bojových vozidel pěchoty - pozn. red.) a tanků T-72. 

"Ministryně obrany si zaslouží velkou pochvalu, tohle teď těžce bojující ukrajinská armáda opravdu velmi potřebuje. Věřím, že se podaří v těchto dodávkách pokračovat," napsal.

Sama ministryně Jana Černochová tak konkrétní nebyla. K obsahu dodávek pouze řekla, že věří, že Česko posílá ukrajinským přátelům zásadní vojenský materiál.

"Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na UA dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat," uvedla na twitteru

Záběry vojenské techniky zveřejnily ve večerních zpravodajských relacích Česká televize (ČT) a televize Nova. Podle Novy nakládání trvalo "dlouhé hodiny" a začalo v noci na dnešek. Vozidla podle televize přijížděla na jihlavské nádraží zhruba od deváté hodiny večerní a kolem osmé hodiny ráno začala vjíždět na vagony. Podle ČT stál dnes odpoledne na městském nádraží v Jihlavě na vagonech náklad pěti tanků a pěti obrněných transportérů.

Technika se podle svědků nakládá ve vojenském skladišti v Rančířově na Jihlavsku, uvedla ČT. Z Jihlavy podle záběrů odjelo pět tanků T-72 v původním provedení z 80. let bez dalšího vylepšení a pět obrněnců BVP-1. ČT uvedla, že kvůli nízké provozuschopnosti modernizovaných tanků T-72 česká armáda před časem reaktivovala asi dvacítku neupravených tanků T-72 a ve skladech jich tak zbyla asi stovka.

Stoltenberg: Rusko chce ovládnout východ a jih Ukrajiny, NATO dodá další zbraně

Rusko se chce v příštích týdnech soustředit na ovládnutí východní a jižní části Ukrajiny, kam v současnosti přeskupuje své síly. Prohlásil to dnes generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg, podle něhož bude NATO hledat možnosti, jak dodávat Kyjevu co nejvíce zbraní pro další obranu. V reakci na hromadné hroby civilistů nalezené po ruské okupaci města Buča prohlásil, že prezident Vladimir Putin je odpovědný za nejbrutálnější válečné tažení v Evropě od druhé světové války.

Podle Stoltenberga je zjevné, že část sil ustupujících z okolí Kyjeva a dalších míst na severu Ukrajiny se po doplnění paliva přemístí. "V následujících týdnech očekáváme další ruský tlak na východě a jihu Ukrajiny, jehož cílem bude ovládnutí celého Donbasu a vytvoření pevninského propojení s okupovaným Krymem," řekl dnes Stoltenberg, který novináře seznámil s programem dvoudenního zasedání aliančních ministrů zahraničí, které začne ve středu.

Ministři by se podle něj měli shodnout na další podpoře Ukrajiny, zejména na dodávkách zbraní, jež bude země potřebovat pro pokračující obranu. Většina aliančních zemí včetně Česka již Ukrajinu zbraněmi a vojenským materiálem zásobuje.

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Policie zasahuje na MPO kvůli dotačním výzvám z let 2016 až 2018

26.09.2023 16:22 Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že od úterního dopoledne v jeho prostorách zasahuje…

Na Karlovarsku došlo k násilnému trestnému činu

25.09.2023 19:36 Policie od pondělí vyšetřuje násilný trestný čin na Karlovarsku. Kromě oběti je po smrti i útočník,…

ČSÚ prozradil, kolik Češi platili v první půlce roku za elektřinu a plyn

25.09.2023 18:20 České domácnosti platily v prvním pololetí letošního roku průměru 7 607 Kč za MWh elektřiny a 2 696…

České dráhy oznámily, že od prosince zdraží jízdné

25.09.2023 14:48 České dráhy v pondělí oznámily, že v prosinci upraví kilometrický tarif, který se tak zvýší v…

BIS odhalila ruského vlivového agenta, šířil kremelskou propagandu

25.09.2023 13:09 Bezpečnostní informační služba (BIS) v Česku odhalila ruského agenta, který se podílel na šíření…

Související:

Nejnovější