Česko neplánuje odvolat diplomaty a uzavřít mise na Ukrajině, řekl Lipavský

Jan Lipavský
Jan Lipavský, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 10. října 2022 21:32
Sdílej:

Česká republika neplánuje odvolat své diplomaty z Ukrajiny a dočasně uzavřít svá diplomatická zastoupení v zemi, zejména ambasádu v Kyjevě. Agentuře Ukrinform to řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský. Ukrajinu dnes zasáhly rozsáhlé ruské raketové útoky, na ukrajinská města bylo vypáleno více než 80 střel.

"Naše velvyslanectví v Kyjevě funguje. Byla přijata všechna nezbytná opatření. Velvyslanectví chrání bezpečnostní tým, který svou práci koordinuje s ukrajinskými složkami," uvedl šéf české diplomacie. Jak dodal, evakuaci personálu ambasády v souvislosti s dnešními útoky neplánuje.

Připomněl nicméně, že již od začátku ruské invaze na Ukrajinu Praha doporučila všem občanům České republiky Ukrajinu a Rusko opustit. Toto doporučení zůstává podle Lipavského i nadále v platnosti a Česko situaci na Ukrajině stále bedlivě sleduje.

Kromě velvyslanectví v Kyjevě má Česká republika na Ukrajině ještě generální konzulát ve Lvově, vyplývá ze internetových stránek ministerstva zahraničí. Honorární konzuláty v Dnipru a Charkově jsou dočasně uzavřené.

Stalo se
Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Střelba v Poleradech se vysvětluje. Policie stanovila kvalifikaci případu

Policie pokročila s případem víkendové střelby ve středočeských Poleradech. Kriminalisté kvalifikovali případ jako pokus o zabití. Střílel taxikář, jemuž teď hrozí až desetiletý trest odnětí svobody. Muž je vyšetřován na svobodě. 

České celebrity
Karlos Vémola

Úřady si vyšláply na zápasníka Vémolu. Lvice Elsa míří jinam

Karlos Vémola řeší další nepříjemnost, kdy se znovu dostal do střetu s tuzemskými úřady. Tenkrát jde o jedno z jeho zvířat, které mu pro tuto chvíli bylo odebráno a míří do jedné z tuzemských zoologických zahrad. 

České celebrity
Pavel Nečas

Mohl Pavel Nečas ještě žít? Známý herec byl krátce před smrtí u doktora

Českem otřásla na přelomu loňského a letošního roku jedna velmi smutná zpráva. Ve věku 59 let náhle zemřel oblíbený herec Pavel Nečas. Až po několika měsících vychází najevo, co smutné události předcházelo. 

Společnost
V Praze proběhla tisková konference s českým astronautem Alešem Svobodou. (18.12.2024)

Astronaut Aleš Svoboda nejspíš poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici

Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).