Česko neplánuje testovat na covid očkované, popřel Vojtěch

Adam Vojtěch
Adam Vojtěch, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 15. září 2021 16:16
Sdílej:

S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nepočítá. Pravděpodobnost, že se nakazí nebo virus přenesou na někoho dalšího, je podle něj násobně nižší.

Reagoval tak na informaci serveru Seznam Zprávy, podle kterého tuto možnost při výrazném zhoršení epidemické situace připustil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Dnes v reakci Dušek novinářům řekl, že jeho výrok byl špatně pochopen, protože šlo o zjednodušení. Plně očkovaných je nyní 5,8 milionu lidí.

Potvrzení o bezinfekčnosti lidé potřebují například pro účast na kulturních nebo sportovních hromadných akcích, vyžaduje se také pro vstup do některých provozoven, například do bazénu či ke kadeřníkovi. Oficiálně by ho lidé měli mít i pro návštěvu restaurace, jejich provozovatelé je ale nemusí kontrolovat.

"Politika, že netestujeme očkované, bude zachována," řekl k tomu Vojtěch. Podle něj i mezinárodní data ukazují, že pravděpodobnost, že očkovaný člověk se nakazí nebo virus přenese na dalšího, je mnohonásobně nižší než u neočkovaných.

Dušek se k testování vyjádřil v debatě o očkování, kterou pořádala Ostravská univerzita. Připustil ho i děkan tamní lékařské fakulty, epidemiolog Rastislav Maďar.

"To je vážná otázka, v tuto chvíli se opravdu očkovaní netestují, je to doporučení hlavní hygieničky a panelu expertů-epidemiologů. V tom letním období to není špatné, ale je otázka, co se stane v tom období podzimním. Sledujme, jak k tomu přistupují okolní státy, které už zažívají podzimní vlnu, je tam určitý fázový posun,“ uvedl podle Seznam Zpráv Dušek.

Poukázal na situaci v Rakousku, kde je v posledním týdnu v průměru přes 2000 nově diagnostikovaných případů denně a podle šéfa ÚZIS i "řádově více" lidí než v ČR je hospitalizovaných. Podle některých odborníků je ale Česko paradoxně v lepší situaci než okolní státy díky promořenosti, tedy tomu, že už téměř 1,7 milionu lidí nákazu prodělalo.

"Výrok byl špatně pochopený. Řekl jsem to ale velice zkratkovitě," řekl dnes novinářům Dušek. Podle něj je sice pravda, že očkovaný se může nakazit, měli by být ale spíš zvýhodňovaní. Vyjádření směřovalo podle dnešních slov k tomu, že by se tím mohla například zpřísnit ochrana rizikových skupin, například v domovech pro seniory nebo při příjmech do nemocnic.

Stalo se
České celebrity
Monika Absolonová

Nečekané přiznání Moniky Absolonové. Fanoušci už vědí, co jí bylo

Monika Absolonová v průběhu května přeložila jeden ze svých koncertů na pozdější datum z blíže nespecifikovaných zdravotních důvodů. Nyní je zpátky za mikrofonem, ale jedna věc na první pohled zaujme. Populární zpěvačka proto nemlžila a přiznala, že byla na operaci. 

Počasí
Bouřka, ilustrační fotografie.

Bude bouřit. Předpověď počasí na sobotu slibuje změnu

Počasí v Česku bylo v uplynulých dnech na konec května velmi teplé a zároveň se na řadě míst obešlo zcela beze srážek. Dnes může místy pršet i intenzivně, protože meteorologové očekávají bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Světové celebrity
Nicolas Cage

Nicolas Cage přiznal, že si potají změnil jméno!

Nicolas Cage prozradil, že si v loňském roce nechal oficiálně a legálně změnit své jméno na Nicolas Cage, a to jak v profesním, tak v osobním životě. Držitel Oscara, který se narodil jako Nicolas Kim Coppola, se k tomuto kroku rozhodl proto, že již nechtěl být vnímán jako pouhý klaunský bratranec na okraji slavné hollywoodské rodiny. Herec v rozhovoru pro magazín Variety uvedl, že je nyní Nickem Cagem v běžném životě i před kamerou a že považuje za lepší být patriarchou své vlastní malé rodiny.

Světové celebrity
Katie Price

Proč skončil manžel Katie Price za mřížemi? Pravda vyšla najevo!

Britská celebrita Katie Price po dvou týdnech nejistoty promluvila o zmizení svého manžela Leeho Andrewse a šokovala veřejnost tvrzením, že byl v celách předběžného zadržení vyslýchán kvůli podezření ze špionáže. Podle jejích slov, které jí tlumočil tchán Peter, se úřady ve Spojených arabských emirátech domnívaly, že Andrews provádí výzvědnou činnost. Skutečnost je však podle zjištění britských médií mnohem méně dramatická a údajné obvinění ze špionáže se ukázalo jako nepravdivé.