Česko o víkendu neudělilo uprchlíkům žádné vízum dočasné ochrany, stejně jako minulý týden. Údaje zveřejnilo ministerstvo vnitra na twitteru. Na cizinecké policii se v neděli nahlásilo 1547 lidí, od počátku ruské invaze na Ukrajinu tak učinilo 417.115 uprchlíků. Na policii se musí lidé nahlásit do tří dnů od příjezdu do země.
Víz dočasné ochrany, která jejich majitelům umožňují mimo jiné pobývat v zemi až rok, získalo od počátku války 411.575 lidí, v Česku je ale uprchlíků méně, někteří se totiž vracejí na Ukrajinu nebo odjíždějí do jiných zemí. Podle posledního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) je v ČR méně než 300.000 běženců z Ukrajiny.
Dočasná víza jejich držitelům otevírají i přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Na zdravotní pojištění mají běženci nárok nejvýše 150 dnů od udělení víza.
Počet udělených víz se liší podle dne, kdy jsou vydávána. O víkendových dnech bývá udělených víz jen maximálně několik desítek, minulý víkend Česko poprvé od začátku války nevydalo ani jedno vízum dočasné ochrany. V pátky stát uděluje zhruba 800 víz, v úterky a čtvrtky zhruba 500 a v pondělky a středy pak zpravidla počet vydaných víz přesahoval tisícovku.
Novým kandidátem hnutí Motoristé sobě na funkci ministra životního prostředí se stal poslanec Igor Červený. Tuto informaci potvrdil v pondělí po vládním jednání premiér Andrej Babiš s tím, že příslušný návrh již odeslal prezidentu Petru Pavlovi. Předseda vlády zároveň ocenil konstruktivní přístup Motoristů k řešení personální otázky, která v posledních dnech zatěžovala vztahy mezi kabinetem a Hradem.
Sníh na řadě míst zasypal Česko již v uplynulých hodinách, ale ještě to není konečná. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může napadnout dalších až 10 centimetrů sněhu.
Český hokej v neděli bojoval o větší naději na úspěch na olympijských hrách, ale nebylo to všechno. Už 54 let připadají na 15. února narozeniny jedné hokejové legendy. Jaromír Jágr je od včera zase o rok starší, přesto stále nepověsil brusle na hřebík.
Českou hudební obec zasáhla o uplynulém únorovém víkendu smutná zpráva. Ve věku 72 let zemřel Pavel Klikar, zakladatel Originálního pražského synkopického orchestru či souboru Musica Antiqua Praha.
Možná si ještě vzpomenete, že podnikateli Leonu Tsoukernikovi, jenž je známý i díky vřelým vztahům s českými celebritami, šlo loni o život. Incidentem, který to zapříčinil, se zabývala policie. A podle nejnovějších informací dospěla k obvinění dvou osob.
Princezny Beatrice a Eugenie se ocitly v nezáviděníhodné situaci kvůli novým odhalením v kauze Jeffreyho Epsteina. Přestože samy nebyly z ničeho obviněny, jména dcer prince Andrewa a Sarah Fergusonové figurují v uniklých e-mailech mezi jejich rodiči a usvědčeným pedofilem. Tato spojitost nyní začíná negativně ovlivňovat jejich společenský život a postavení.
Jeremy Clarkson čelí žalobě po vážném úrazu, který se stal v areálu jeho hospody The Farmer's Dog. Osmašedesátiletá babička Elizabeth Palmby si při návštěvě podniku v Cotswoldu zlomila žebra a utrpěla hlubokou řeznou ránu na ruce. Zranění jí způsobily ostré kovové kryty v prostoru parkoviště, které měly zakrývat kaluže.
Hvězda NFL Travis Kelce o letošním svátku svatého Valentýna pobavil fanoušky odvážným vzkazem, který přímo odkazuje na pikantní text písně jeho snoubenky Taylor Swift.
Vévoda a vévodkyně ze Sussexu si nenechali ujít oslavu svátku zamilovaných a vyrazili na romantickou večeři o den dříve. V pátek 13. února byli princ Harry a Meghan Markle spatřeni v jedné ze svých nejoblíbenějších restaurací, v luxusním podniku Funke v Beverly Hills. Podle fotografií, které se podařilo získat, zvolil pár pro tento večer ležérní, ale stylové oblečení.
Mezi rodinami Beckhamových a Ramsayových to vře. Brooklyn Beckham se rozhodl pro tichou, ale výmluvnou odplatu poté, co slavný šéfkuchař Gordon Ramsay veřejně kritizoval jeho chování v rámci vleklého rodinného sporu. Šestadvacetiletý Brooklyn přestal Ramsayho sledovat na sociálních sítích, čímž dal jasně najevo svůj postoj k šéfkuchařovým nevyžádaným radám.
Bývalý manžel Katie Price, Alex Reid, veřejně vyjádřil své pochybnosti ohledně jejího v pořadí již čtvrtého manželství. Sedmačtyřicetiletá někdejší glamour modelka se minulý měsíc po velmi krátké známosti provdala za podnikatele Leeho Andrewse. Reid, který byl jejím druhým manželem v letech 2010 až 2012, se domnívá, že tento svazek může být ve skutečnosti pouhou „obchodní transakcí“.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle potěšila fanoušky vzácným rodinným snímkem, který zveřejnila u příležitosti letošního svátku svatého Valentýna. Na fotografii je zachycen princ Harry, jak drží v náručí jejich čtyřletou dceru, princeznu Lilibet, která v rukou svírá svazek červených balónků. Meghan příspěvek na Instagramu doplnila dojemným vzkazem, ve kterém označila Harryho, Lilibet i syna Archieho za své „navždy Valentýny“.