Česko dnes odeslalo zbraně na pomoc Ukrajině. Vlak s pomocí dnes ráno překročil česko-polské hranice a pokračuje dál na místo určení.
Na twitteru to dnes uvedla Armáda ČR. Podle ní se nakládá další pomoc. Ministerstvo obrany na twitteru zveřejnilo krátké video s odjezdem vlaku a dodalo, že další pomoc bude schvalovat vláda dnes. Vláda se sejde na mimořádném jednání dnes ve 12:30.
Posíláme pomoc pro ukrajinské bojovníky.Ráno překročila česko-polské hranice a pokračuje dál na místo určení. Nakládáme další.#JsmeArmada#StandWithUkraine pic.twitter.com/wLN7qp5qzv
— Armáda ČR (@ArmadaCR) February 27, 2022"Posíláme kulomety, útočné pušky, pistole, náboje i dělostřeleckou munici," píše na twitteru ministerstvo obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v sobotu řekla, že Česko daruje Ukrajině 30.000 pistolí, 7000 útočných pušek, 3000 kulometů, několik desítek pušek pro ostřelovače a asi milion nábojů. Přepravu darovaného materiálu v hodnotě asi 188 milionů korun zajistí Česká republika, postará se i o přepravu munice, kterou už česká vláda Ukrajině darovala v lednu a zatím zůstávala na českém území.
My na obraně držíme slovo 💪 Vlak s pomocí Ukrajině musel projet za každou cenu a žádný “bandita s koženou brašnou” ho nezastaví!✌️Posíláme kulomety, útočné pušky, pistole, náboje i dělostřeleckou munici. Další pomoc bude schvalovat nedělní vláda.#StandWithUkraine #SlavaUkraini pic.twitter.com/FpvKpBvgQo
— Ministerstvo obrany (@ObranaTweetuje) February 27, 2022Podle sobotního vyjádření ministryně si Ukrajinci materiál převezmou na dohodnutém místě. Podrobnosti nechtěla sdělovat. Původně bylo podle ní domluveno, že si dělostřeleckou munici Ukrajina převezme na českém území. Koncem ledna, kdy o tom vláda rozhodovala, byla ale situace jiná a existovala možnost letecké přepravy. "Je mi líto, že to Ukrajina nestihla,“ podotkla.
"Rozhodně touto pomocí pomoc České republiky, vlády České republiky ani resortu ministerstva nekončí," prohlásila Černochová v sobotu. Ministerstvo se podle ní zabývá možností odeslat další pomoc na Ukrajinu.
Nabídku zbraní předložilo i ministerstvo vnitra, s nabídkou se hlásí i městské policie. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v sobotu uvedl, že kvůli složité byrokracii s vyskladněním a odepsáním zbraní nestihne jeho ministerstvo armádní zásilku. K pomoci se ale připojí v dalších dnech, naznačil.
Ministerstvo průmyslu a obchodu v sobotu připravilo nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které Česko daruje Ukrajině. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Mluvčí rezortu Vojtěch Srnka následně na dotaz ČTK sdělil, že ministerstvo zatím nebude z důvodu opatrnosti zveřejňovat bližší detaily.
🇺🇦 Hotovo! Během dneška jsme připravili nákup i přepravu stovek tun pohonných hmot, které 🇨🇿 daruje ukrajinskému státu. Ukrajinci nutně potřebují každou pomoc v jejich statečném boji proti ruským agresorům. @mpo_tweetuje Nemluvíme, konáme. pic.twitter.com/CuRYflBZe5
— Jozef Síkela (@JozefSikela) February 26, 2022
Marek Eben oslavil před měsícem 68. narozeniny, takže už má spoustu životních zkušeností a vzpomínek. Vytáhl je z paměti ve chvíli, kdy se lidem snažil vysvětlit, proč se dnes mají mnohem lépe než před desítkami let.
Policie objasnila případ nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi před návštěvou Olomouckého kraje, kterou absolvoval během uplynulého pracovního týdne. Zadržela muže, jemuž teď hrozí roční trest odnětí svobody.
Leoš Mareš je okolnostmi donucen začít novou éru v rádiu, protože přišel o dlouholetého parťáka. S Patrikem Hezuckým ale netvořil moderátorskou dvojici od začátku. Jak jeden z našich nejslavnějších moderátorů vzpomíná na své začátky?
Žádné překvapení se nekoná. Předsedou vládního hnutí ANO bude i nadále premiér Andrej Babiš, zvolilo jej 196 z 209 hlasujících delegátů. Babiš se nyní hodlá soustředit na vládní angažmá, lidem chce podle svých slov zlepšovat životy.
Rozhodnutí soudu ve sporu bývalých manželů Ondřeje Brzobohatého a Taťány Kuchařové není tak jednostranné, jak se zprvu mohlo zdát. Modelka má sice hudebníkovi zaplatit, ale omlouvat se bude i on. Pokud se tedy proti verdiktu neodvolá.
Prezident Petr Pavel naznačil, že bude znovu kandidovat do funkce prezidenta. Navázal by tak na své předchůdce Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, protože všichni působili na Pražském hradě po dobu dvou funkčních období. Příští prezidentské volby se uskuteční přesně za dva roky v lednu 2028.
Babyboom v českém šoubyznyse bude pokračovat i letos. Fanoušci už několik dní vědí, že v očekávání je herečka a zpěvačka Bára Poláková. Jak reagovala na vzkazy od příznivců?
Česko zasáhla jen krátce před začátkem letošních olympijských her smutná zpráva. Odešel totiž jeden z našich olympijských vítězů. Ve věku 68 let zemřel vzpěrač Ota Zaremba, držitel zlaté medaile z Moskvy 1980.
Meteorologové v sobotu ráno opět upozornili na nebezpečí ledovky v části Česka. Trvá také smogová situace. Vyplývá to z informací na sociálních sítích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje i v novém kalendářním roce a už kolují spekulace o dalším možném těhotenství. Čelí jim zpěvačka Monika Bagárová, která už má dceru z předchozího vztahu. Dočká se holčička mladšího sourozence?
Andrew Mountbatten-Windsor, dříve známý jako princ Andrew, by mohl brzy vyměnit britské sychravé počasí za slunný exil v Bahrajnu. Podle královského životopisce Andreje Lownieho, autora knihy Entitled: The Rise and Fall of the House of York, se o tomto kroku v diplomatických kruzích vážně uvažuje. Pro Andrewa by přesun na ostrov v Perském zálivu znamenal únik před neustálým drobnohledem britských médií i veřejnosti.
Victoria Beckham prožívá jedno z nejtěžších období své kariéry. Kromě pokračujícího a velmi veřejného sporu se svým nejstarším synem Brooklynem nyní čelí zradě od člověka, kterého roky považovala za blízkého přítele. Známý DJ Fat Tony, ikona londýnské klubové scény, se totiž rozhodl přiživit na posměšcích, které se na adresu bývalé členky Spice Girls valí ze všech stran.