Česko patří s dobou uzavření škol během pandemie do průměru zemí OECD

Česko patří ve srovnání s ostatními státy Evropské unie mezi třetinu zemí, které měly kvůli opatřením proti covidu-19 loni nejdéle zavřené školy. Doba, po kterou se žáci v roce 2020 učili distančně, zhruba odpovídala průměru v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Ilustrační foto

Vyplývá to z materiálu, ve kterém ministerstvo školství pro vládu shrnulo dopady epidemie na vzdělávání. Materiál má ČTK k dispozici. Podle něj měly děti v ČR od šesté třídy výš mezi loňským březnem a letošním červnem víc než polovinu výuky na dálku.

Od vypuknutí epidemie covidu-19 loni v březnu fungovaly české školy v uplynulých měsících distančně několik desítek až stovek dní. Povinné předškolní vzdělávání v posledním ročníku mateřských škol přešlo podle ministerstva plošně na dálku na 28 dní, první stupeň základních škol na 94 dní a druhý stupeň na 141 dní. Střední školy učily na dálku 155 dní, střední odborné školy včetně praktické výuky 133 dní a vysoké školy 135 dní. Nikdy se pro prezenční vzdělávání nezavřely jen vybrané školy, kam mohly chodit děti zdravotníků, policistů nebo hasičů, uvedlo ministerstvo.

"S ohledem na to, že školní rok trvá 196 dní, strávili čeští žáci a studenti na druhém stupni základních škol a výše více než polovinu svého vzdělávání v době pandemie v režimu distanční výuky," uvedl úřad. "Za rok 2020 to zhruba odpovídá průměru zemí OECD, v pořadí zemí EU se pak ČR nachází zhruba v jedné třetině, tedy mezi zeměmi se spíše delším obdobím uzavření škol," doplnil. Při zohlednění uzávěry od ledna do května 2021 by se podle něj Česko zařadilo pravděpodobně ještě víc k zemím s nejdelším obdobím distanční výuky.

V průměru OECD byla loni výuka na dálku v základních školách kolem 55 dní a ve středních školách asi 65 dní. V Česku to bylo v základních školách podobně jako ve středních přibližně 65 dní. Kratší dobu než v ČR byly v Evropě zavřené školy například v Dánsku, Německu, Francii, Belgii, Nizozemsku, Irsku, Španělsku, Estonsku, Portugalsku, Finsku nebo v Litvě. Hůře na tom loni byly hlavně střední školy na Slovensku, v Polsku, Itálii, Lotyšsku, Rakousku či ve Slovinsku. Co se týče základních škol, na delší dobu než v ČR se zavřely ve Slovinsku a Polsku.

Základní školy se podle OECD loni navzdory epidemii neuzavřely vůbec ve Švédsku. Středoškoláci se tam ale učili na dálku zhruba 70 dní. Mezi země, kde měli žáci dálkovou výuku nejkratší dobu, patřily Dánsko, Německo a Nový Zéland. V nich se konala výuka na dálku pro základní i střední školy kolem 20 dní.

Naopak nejdéle byly školy zavřené na Kostarice či v Kolumbii. Na Kostarice zůstávali žáci a studenti doma přes 170 dní, v Kolumbii asi 150. Dlouho uzavřené školy mělo i Slovensko. Středoškoláci se tam učili z domova déle než 110 dní a žáci základních škol zhruba 50.

V Praze hořelo v jedné z budov malešické spalovny, lidé nemohli větrat

20.10.2021 21:19 Aktualizováno V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích dnes odpoledne hořela technologie, požár způsobil…

Testy na covid nebudou pro neočkované zdarma. Bez nich nebo očkování se…

20.10.2021 20:22 Aktualizováno Od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění dětem…

Babiš podle úřadu mohl spáchat přestupek podle zákona o střetu zájmů

20.10.2021 20:04 Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o…

Některé restaurace odmítají kontrolovat bezinfekčnost hostů

20.10.2021 18:59 Zástupci gastronomického odvětví podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha dnes žádali, aby…

Vedení Prahy vyzvalo radnice a školy, aby daly dětem dva dny volna

20.10.2021 18:27 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Státní zástupce požádá o vydání Babiše až nově zvolenou Sněmovnu

20.10.2021 16:15 Aktualizováno Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k…

Vláda opět schválila návrh rozpočtu se schodkem přes 370 miliard korun

20.10.2021 16:04 Vláda dnes znovu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun.…

Ministři Havlíček a Schillerová jsou nově členy hnutí ANO

20.10.2021 15:45 Vicepremiérka, ministryně financí a nová předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová a…

Čechům se zhoršoval zdravotní stav kvůli neřešení potíží s lékaři

20.10.2021 15:23 Polovině Čechů se podle průzkumu ministerstva zdravotnictví zhoršil v době epidemie zdravotní stav…

Vláda schválila novelu, která sníží pro příští rok DPH u energií na nulu

20.10.2021 15:16 Aktualizováno Vláda dnes podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) schválila novelu zákona, která od 1. ledna…

Související:

Nejnovější

reklama