Česko píše do OSN: Odpovědnost za ztráty životů na obou stranách nese Rusko

Ministerstvo zahraničí
Ministerstvo zahraničí, foto: INCORP images
Libor Novák 31. prosince 2023 15:04
Sdílej:

V dopise, který byl odeslán Radě bezpečnosti OSN, vyjádřila česká diplomacie lítost nad oběťmi konfliktu na Ukrajině. Podle Česka nese odpovědnost za ztráty životů na obou stranách Rusko, které podnítilo válku svou agresí. Dokument zveřejněný na stránce UN Report potvrzuje českou podporu Ukrajině. Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij obvinil Česko ze zbabělosti a malomyslnosti.

Rusko svolalo zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli ostřelování ruského Belgorodu a požadovalo účast českého zástupce k vysvětlení dodávek českých zbraní na Ukrajinu. České ministerstvo zahraničí odmítlo účast českého diplomata s odůvodněním, že by to mohlo sloužit ruské propagandě.

Následně české diplomatické zastoupení při OSN zaslalo Radě bezpečnosti dopis, ve kterém Česko vyjádřilo lítost nad každou ztrátou života způsobenou agresivní válkou, kterou Rusko vede proti Ukrajině. Dokument zdůrazňuje, že Rusko nese odpovědnost za desítky tisíc obětí na obou stranách konfliktu. Potvrzuje také českou podporu Ukrajině v souladu s mezinárodním právem.

Dopis dále kritizuje Rusko za šíření dezinformací a propagandy v souvislosti s válkou, a zdůrazňuje, že Česko se neúčastní zasedání Rady bezpečnosti, protože není očekáváno, že by mělo odlišný průběh od předchozích jednání. Česká pozice je jasná a dlouhodobá – Rusko musí okamžitě ukončit válku a stáhnout své jednotky z celého území Ukrajiny, což je jediná cesta k spravedlivému a trvalému míru v souladu s Chartou OSN.

Moskva obvinila ukrajinské síly ze sobotního ostřelování ruského Belgorodu a uvádí, že útok si vyžádal 22 mrtvých a přes 100 zraněných.

Podle prokremelské agentury TASS použila ukrajinská armáda k sobotnímu útoku na Bělgorod salvové raketomety české výroby. Česko dodalo Ukrajině po začátku ruské invaze na konci loňského února vyřazené stroje RM-70 na obranu proti okupantům.

Na ruskou výzvu již reagoval šéf české diplomacie. "Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme," napsal Lipavský na sociální síti X.

"Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost," dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Stalo se
Zahraničí
Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Ukrajinci neztrácejí čas. Zelenskyj promluvil o dalších jednáních

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prozradil, že Kyjev již na úvodní dny roku 2026 naplánoval dvě jednání se svými spojenci. Ukrajina tak chce navázat na nedělní rozhovory Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

České celebrity
Karlos Vémola

Malá útěcha pro zadrženého Vémolu. Díky lékařům se mu ulevilo

Zadržený zápasník Karlos Vémola se podle nejnovějších informací dočkal jisté úlevy. V úterý se konečně podrobil lékařskému zákroku, který se původně chystal absolvovat v den, kdy jej policie zadržela. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Vlaková doprava na Silvestra a Nový rok: Výrazná omezení i posilové vozy

Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst. 

Počasí
Počasí

Počasí se do víkendu neobejde bez výstrah. Hrozí tři nebezpečné jevy

Počasí v Česku se až do prvního lednového víkendu neobejde bez výstrah. Varování meteorologů začne platit během silvestrovského dopoledne. Dnes a v dalších dvou dnech hrozí vydatné sněžení, sněhové jazyky či závěje i silný vítr.