Mezi zásadní úkoly půlročního českého předsednictví Evropské unie bude ve druhém pololetí letošního roku patřit schválení norem týkajících se digitalizace či přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, které nestihne dokončit Francie jako současná předsednická země.
Po dnešním jednání s vedoucími představiteli unijních institucí se na tom shodli předsedové českých parlamentních komor Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová. Podle Vystrčila se jim dostalo ujištění, že si Česko stejně jako každá členská země může zvolit vlastní cestu ke klimaticky čistému hospodářství, například s využitím jaderné energie. Hovořili i o nutnosti snížit energetickou závislost na Rusku, na níž se podle nich EU shoduje.
Předseda Senátu a předsedkyně Poslanecké sněmovny po pondělním setkání s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou dnes hovořili mimo jiné s novou předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Jednali o prioritách českého předsednictví a také o schvalování důležitých unijních norem, o jejichž detailech by ve druhé polovině roku mohly členské státy s europoslanci vyjednávat. Týká se to některých částí loňského klimatického balíčku nebo pravidel pro fungování digitálního trhu a služeb. Francie předsedající EU do června má ambice dovést sedmadvacítku k jejich schválení, avšak pokud to nestihne, bude pokračování na Česku. "Zejména u těch digitálních návrhů je to očekávatelné a my jsme na to připraveni," podotkla Pekarová Adamová. Maltské političce, která má podle ní vřelý vztah k Česku, věnovala obraz s postavou Václava Havla, kterého Metsolaová připomněla ve své řeči při nástupu do funkce.
Klíčovou prioritou Evropské komise bude i v době českého předsednictví směřování EU ke klimatické neutralitě. Podle Vystrčila dnes místopředseda unijní exekutivy Frans Timmermans oba české politiky ujistil, že Brusel uznává rozdílnost výchozích pozic jednotlivých zemí a umožňuje jim vlastní cestu k udržitelné ekonomice, pokud k věci přistupují racionálně a ne ideologicky.
"Snažili jsme se vysvětlit, proč si myslíme, že jedinou cestou, která je v případě České republiky realistická, tedy zachová sociální smír a ČR si udrží konkurenceschopnost, je využití i jaderné energie," řekl Vystrčil. Timmermans podle něho hovořil o co nejširším využívání obnovitelných zdrojů, jádro však respektuje. Komise zveřejní podrobná pravidla pro zařazení energie z jádra a plynu mezi zelené investice ve středu.
Metsolaová i Timmermans dnes hovořili i o snižování energetické závislosti na Rusku, které podle komise může při využití více zdrojů energie srazit její rostoucí ceny a zvýšit bezpečnost dodávek. "Závislost na malém počtu, nebo dokonce jednom zdroji, který v jiné oblasti představuje velké nebezpečí, je pro nás samozřejmě velmi riskantní,“ prohlásila Pekarová Admová v narážce na napětí způsobené ruskými vojsky na ukrajinské hranici.
Šéfové obou komor českého parlamentu zakončí svou třídenní návštěvu Bruselu ve středu, kdy mají na programu schůzku s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem či s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.