Česko požádalo prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU o poskytnutí 25 modulárních humanitárních základen, ve kterých by bylo možné ubytovat až 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ČTK řekl, že jde o preventivní přípravu na krizovou situaci. Kapacity státu jsou vyčerpány, země se dostává do stavu, kdy uprchlíkům zvládne zajistit pouze nouzové přístřeší. "Žádost předpokládá zajištění až 25 humanitárních základen po 2000 uprchlících," řekl.
Ubytování v obytných kontejnerech stát použije, jakmile dojdou kapacity v tělocvičnách a kamenných budovách, dodal. Na hranu se podle něj ČR dostane za dva tři týdny. Česko podle Rakušana disponuje jen sedmi humanitárními základnami, v každé z nich lze ubytovat 150 lidí, armáda je pak schopna poskytnout humanitární základnu pro 400 osob. Žádost je tak přípravou na další přísun uprchlíků z Ukrajiny.
Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček popsal moduly pro nouzové dočasné přežití jako vytápěné stany, vybavené generátorem elektrické energie, hygienickým zařízením, popřípadě polní kuchyní a prostory pro základní společenské aktivity. "Podoba bude odviset od lokalit, které vytipují kraje a příslušné obce s rozšířenou působností," řekl České televizi.
Výhodou by podle Vlčka byla možnost napojit nouzové moduly na infrastrukturu v blízkosti měst či obcí. "Není to o tom, že bychom postavili modul uprostřed lesa," dodal.
Rakušan dnes dopoledne ČTK řekl, že s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) začíná hledat místa pro budování táborů pro uprchlíky, ve středu chce vládu požádat, aby ho pověřila tímto úkolem.
Mluvčí generálního ředitelství hasičů Pavla Jakoubková dnes v tiskové zprávě uvedla, že ČR nemůže být dál cílovou zemí. "Kapacity státu jsou vyčerpány. Je snahou sehnat další ubytování, ale pomalu se dostáváme do stavu, kdy zvládneme uprchlíkům zajistit pouze nouzové přístřeší, tedy zajistit nouzové přežití v nouzových podmínkách. Lidé budou muset být soustřeďováni do tělocvičen, hal a podobně, a jejich ubytování nebude komfortní. A pokud se vyčerpají i tyto kapacity, budeme muset přistoupit k výstavbě stanových městeček či buňkovišť," uvedla mluvčí.
Výrobou modulárních systémů se zabývá například společnost Koma Modular z Vizovic na Zlínsku. Marketingová ředitelka firmy Marie Schüller dnes ČTK řekla, že firma již dodala soukromníkovi z Prahy školku, kterou měla skladem. "Bude nejspíš sloužit jako denní centrum pro matky s dětmi, ale úředníci zdržují stavební řízení, což nám přijde v tuto chvíli jako naprosto nesmyslné. Zároveň jsme nabídli řešení hejtmanům, máme za sebou již čtyři uprchlické krize, dodávky mnoha domů a máme velké know how. Jsme připraveni pomoct, je to příležitost k naplnění našeho poslání 'pomáhat lidem a obohatit svět'," uvedla ředitelka. Koma Modular dodává modulární stavby, které slouží jako sídla firem, bytové domy, školská zařízení, prosazují se i ve zdravotnictví. V Německu stavěla domy pro uprchlíky, zakázky měla například i ve Francii. Firma také vyrobila pavilon pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně.
Podle údajů hasičů bylo od počátku invaze Ruska na Ukrajinu v Česku zaregistrováno přes 102.000 uprchlíků, ale reálný předpoklad počtu uprchlíků v Česku je 200.000. Nejvíce lidí, asi 30 procent, registruje Praha.
Ministerstvo vnitra podle Jakoubkové zajistilo ubytování asi pro 5000 uprchlíků, další ubytování se organizuje mimo jiné prostřednictvím krajů a nabídek organizací a dobrovolníků. Každé další volné místo pro ubytování bývá podle mluvčí hned obsazeno. Připravuje se další krizové opatření, na základě kterého bude možné získat nové ubytovací kapacity v řádech stovek ubytovacích míst. Počet lidí přicházejících z Ukrajiny je ale podle mluvčí takový, že během jednoho až dvou dnů budou tyto kapacity opět naplněny.
"Snažíme se lidem z Ukrajiny maximálně pomoci, ale absorpční kapacita ČR je téměř naplněna, dál nemůžeme být cílovou zemí. Požadujeme po EU, aby se ČR stala nadále především zemí tranzitní, a uprchlíci byli přijímáni v dalších členských státech," dodala mluvčí hasičů.
Americký rapper Snoop Dogg, který v italském Miláně a Cortině působí jako zpravodaj stanice NBC pro zimní olympijské hry, zažil v horách horké chvilky. Při pokusu o nákup občerstvení v městečku Livigno mu totiž byla zamítnuta platební karta. Rapper, který se stal neoficiálním maskotem a čestným trenérem amerického týmu, si chtěl v baru Cronox dopřát cheeseburger, kuřecí křídla, nugety a hranolky.
Bývalá britská modelka Katie Price se po svém šokujícím sňatku s podnikatelem Lee Andrewsem rozhodně nenudí. Sedmačtyřicetiletá hvězda, která dříve proslula jako modelka Jordan, získala svou první filmovou roli v chystaném snímku s provokativním názvem Jackie The Stripper. Film je zasazen do londýnského Whitechapelu roku 1888 a vypráví příběh Lottie, kterou pronásleduje neblahý Jack Rozparovač.
Herečka Jessica Alba a filmový producent Cash Warren oficiálně uzavřeli kapitolu svého manželství. Soudní dokumenty podané tento pátek potvrdily, že jejich rozvod je po dvou letech od odloučení definitivně u konce. Dvojice, která se vzala v roce 2008, se dohodla na vyrovnání, které zahrnuje i několikamilionové odstupné.
Legendární rychlobruslařka Martina Sáblíková potvrdila, že se na zimních olympijských hrách již nepředstaví. Nabízela se sice ještě její účast v závodě na 1500 metrů, ale trojnásobná olympijská vítězka v něm bude raději držet palce partnerce Nikole Zdráhalové.
Velký strach si lidé dělali v uplynulých týdnech o Pavla Trávníčka. Nejvíce se strachovala rodina, která jako jediná poskytuje informace o aktuálním zdravotním stavu legendárního herce. Jak na tom Trávníček po operaci srdce je?
Statisíce lidí dnes budou držet palce českým hokejistům, kteří nastoupí do zápasu, jenž rozhodne o jejich případném pokračování v olympijském turnaji. David Pastrňák a spol. nastoupí od 16:40 k utkání předkola play-off s Dánskem.
Česko se dnes rozloučilo s legendární herečkou Janou Brejchovou, která zemřela v předminulém týdnu ve věku 86 let. Pieta se konala v pražské Lucerně, lidé mohli dorazit až do brzkých odpoledních hodin.
Valentýnské napadení na ubytovně v Žamberku v Pardubickém kraji skončilo vraždou. Do konfliktu se dostala dvojice mužů, starší z nich zemřel. Mladšího zadržela policie, v tuto chvíli mu hrozí až 18 let za mřížemi.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje. Dvojnásobným otcem se stal nejslavnější český rybář Jakub Vágner. Radostnou novinkou se pochlubil v neděli na instagramovém profilu, kde se pochlubil i fotografií miminka.
Z Hollywoodu přišla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 95 let zemřel legendární americký herec Robert Duvall, držitel Oscara, jehož nejvíce proslavila role v Kmotrovi. O Duvallově úmrtí informovala britská BBC.
Z meteorologické zimy zbývají poslední dva týdny, takže meteorologové už začínají tušit, jak bude vypadat začátek jara. Odpověď nabídli v pravidelném měsíčním výhledu, který v pondělí zveřejnili na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstává v Česku na relativně vysoké úrovni. Uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné pondělní zprávě. V uplynulých dnech ale došlo k nepatrnému poklesu.