Česko prosazuje na jednáních v OSN snížení protiizraelské agendy

Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské agendy, snížení počtu předkládaných rezolucí a jejich větší vyváženost a faktičnost. ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí poté, co byl šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti) kritizován za to, že se ČR nepřipojila k zemím odsuzujícím zprávu komise Rady OSN pro lidská práva k Izraeli.

OSN

Podle úřadu se ale ani dané země v čele s USA nezabývaly přímo zprávou komise, nýbrž jejím mandátem. Prezident Miloš Zeman v neděli v CNN Prima News uvedl, že Lipavský narušil přátelství s Izraelem a že se chce omluvit svému izraelskému protějšku Jicchaku Herzogovi při jeho návštěvě Prahy.

Komise ve zprávě uvedla, že hlavními příčinami napětí mezi Izraelem a Palestinou je izraelská okupace palestinských území a diskriminační chování židovského státu vůči Palestincům. Konec okupace je podle autorů dokumentu klíčovým prvkem pro ukončení bojů i napětí mezi Izraelem a Palestinou.

Ministerstvo zahraničí už dříve sdělilo, že postoj ke komisi Česko projevilo jednoznačně loni v květnu, kdy hlasovalo proti jejímu zřízení. Tato pozice podle něj platí i nadále. Izrael je podle resortu strategickým partnerem ČR.

Společné prohlášení 22 států, které iniciovaly Spojené státy, se podle ministerstva kriticky vyjádřilo k mandátu vyšetřovací komise. V debatě byl přednesen i projev EU, do nějž ČR prosadila vyjádření obavy z širokého mandátu a trvalého charakteru vyšetřovací komise.

"O tomto našem přístupu byli předkladatelé společného projevu (USA) informováni předem a naši aktivitu tímto směrem velmi oceňují. Obsahem samotné zprávy se ani jeden z projevů nezabýval, neboť by tím komisi pouze dodával na legitimitě," sdělilo MZV.

Společný postup EU byl podle úřadu důležitý vzhledem k českému předsednictví v EU. Explicitní kritika mandátu vyšetřovací komise by navíc podle něj mohla vést ke zpochybňování jiných důležitých mechanismů, například vyšetřovací komise k Ukrajině nebo zvláštního zpravodaje k lidskoprávní situaci v Bělorusku. Schválení prodlužování jejich mandátu v aktuální geopolitické situaci není podle ministerstva automatické, vyžaduje úsilí ze strany EU a dalších podobně hodnotově orientovaných zemí.

Česko zároveň chce příští rok radě předsedat, kandidátem je Stálý představitel ČR při OSN v Ženevě, velvyslanec Václav Bálek. "Pro zvolení bude potřebovat podporu širokého členstva Rady. V tomto kontextu je nezpochybňování mechanismů Rady velmi důležité. Je to něco, co se od předsednictví automaticky očekává," dodal úřad.

Premiér Petr Fiala (ODS) případnou Zemanovu omluvu nepovažuje za adekvátní, nevidí pro ni důvod. Lipavskému řekl, že nepovažuje zmíněné rozhodnutí ohledně společného prohlášení v Radě OSN pro lidská práva za dobré. "Předpokládám a očekávám, že Česká republika se při dalších hlasováních vrátí k jasnému postoji," poznamenal v neděli v České televizi.

Témata: Česká republika | OSN

Hnutí ANO chce na mítincích vyhradit místo pro odpůrce. Podle Vondráška je…

08.08.2022 21:50 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

Většina Čechů s příjmy vystačí, lidí s finančními problémy ale přibývá

08.08.2022 17:22 Většina Čechů s příjmy zatím vystačí, lidí s finančními problémy ale meziročně přibylo. Vyplývá to…

Hasiči prochází uhašené sektory v Českém Švýcarsku, předají je správě NP

08.08.2022 15:59 Hasiči dnes v Českém Švýcarsku prochází sektory, které po uhašení požáru čekají na předání správě…

Na konci června bylo zhruba 683.200 lidí v exekuci, méně než na konci…

08.08.2022 15:46 V Česku ubylo lidí s exekucemi. Na konci června jich bylo zhruba 683.200, tedy o 14.800 méně než na…

Jeden z uhašených sektorů v Českém Švýcarsku předali hasiči správě NP

08.08.2022 15:12 Hasiči dnes ráno předali správě národního parku České Švýcarsko jeden ze sektorů, kde hasili. Jde o…

Praha a Středočeský kraj zakázaly rozdělávat oheň

08.08.2022 14:09 Pražský magistrát zakázal od dnešních 11:00 na území hlavního města rozdělávání ohňů a kouření v…

Europoslanec Polčák vypovídal v kauze údajné korupce v pražském dopravním…

08.08.2022 13:43 V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) dnes na policii vypovídal europoslanec…

Policisté projdou školením o zásazích na shromážděních

08.08.2022 13:34 Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o…

Prezident Zeman vetoval novelu o snížení a valorizaci plateb státu do…

08.08.2022 13:25 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku…

Policii je nově možné informovat o zločinech na Ukrajině přes on-line…

08.08.2022 13:00 eská policie zpřístupnila on-line dotazník, přes který jí lze předávat poznatky k trestným činům…

Související:

Nejnovější