Jednání se zemědělci kvůli plánovanému koridoru mezi Prahou a Drážďany nejsou u konce, nejspíš budou trvat roky. Dnes to novinářům řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Problémem není podle něj nyní část koridoru, která má vést Polabím, ale v okolí Ústí nad Labem, dodal. Stát plánuje začít stavět koridor v roce 2027.
Ministr dnes jednal se svým saským protějškem Martinem Duligem (SPD) a zástupci Evropské komise právě o budoucích koridorech a jejich roli při cestování mezi ČR, Německem a Rakouskem. V Německu je u koridoru se zemědělci podle Duliga menší problém, protože jeho velká část má vést pod zemí.
Podle Havlíčka by do konce tohoto desetiletí mohla být hotová část koridoru v Polabí, dvě třetiny koridoru mezi Prahou a Brnem či část koridoru mezi Ostravou a Moravskou bránou. Aktuálně se podle něj řeší financování trati, kde by mohly pomoci evropské zdroje.
Letos na jaře si zemědělci stěžovali, že stát s nimi o koridorech málo komunikuje. Podle tehdejšího vyjádření předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy má výstavba koridoru zabrat přes 3300 hektarů úrodné půdy a hrozí i to, že koridor ovlivní hydrologickou bilanci povodí řeky Vrchlice, které je zdrojem pitné vody pro 60.000 obyvatel Kutnohorska. Plánovaná severní varianta tratě mezi Prahou a Brnem vede pět kilometrů od vodního díla, nezasahuje tedy ani do ochranného pásma, uvedl tehdy mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Stát se bude podle něj snažit se zemědělci více komunikovat, což však v poslední době bylo obtížné kvůli koronaviru.
Správa železnic (SŽ) přišla v červenci s novou variantou trasy vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan se zastávkou v Ústí nad Labem, vyhnula by se části obydlené oblasti na Litoměřicku. Nyní pracují dotčené orgány se třemi variantami, pokud nebude možné uskutečnit ani jednu z nich, plánuje se SŽ vrátit k původní variantě, která se zastávkou v Ústí nad Labem nepočítá, uvedl tehdy hejtman kraje Jan Schiller (ANO).
Stát aktuálně podle Havlíčka přispívá na železnici ročně 55 miliard korun, což je o 30 procent více než před dvěma roky. Vláda pak v září schválila, že zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. Stát na to dá zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard vynaloží na vybavení vlaků stejným systémem. V následujících 20 letech by mělo do systému jít kolem 100 miliard korun a ETCS by se mělo v různých formách objevit i na menších tratích v Česku. Využít na to stát chce i peníze z evropských fondů.
Vlaky na vysokorychlostní železnici v Česku by podle odhadů mohlo v budoucnu využívat přes 130.000 cestujících denně. Stát si od vysokorychlostních tratí slibuje především výrazné zkrácení jízdní doby.
Vztahy mezi britskými princi zůstávají i po letech hluboce narušené a podle nejnovějších zpráv z Londýna se na jejich odcizení v dohledné době nic nezmění. Starší z bratrů, třiačtyřicetiletý následník trůnu William, nemá o usmíření žádný zájem. Hlavním důvodem je opakovaná a ostrá veřejná kritika, kterou vůči královské rodině v minulých letech směřoval jeho mladší sourozenec.
Fanoušci americké zpěvačky Taylor Swift po celém světě intenzivně pátrají po jakýchkoli detailech týkajících se její nadcházející svatby s hráčem amerického fotbalu Travisem Kelcem. Od srpnového oznámení zasnoubení na sociálních sítích, které sklidilo desítky milionů označení líbí se mi, Taylor Swift neposkytla žádné konkrétní detaily o chystané události.
Zpěvačka Dua Lipa a herec Callum Turner zahájili svou velkolepou třídenní svatební oslavu na Sicílii, kde nešetřili vzájemnými projevy náklonnosti na veřejnosti. Pár, který již dříve absolvoval civilní svatbu na úřadě v Londýně, plánuje vyměnit manželské sliby během okázalého víkendového ceremoniálu před dvěma stovkami pozvaných hostů.
Britská celebrita Katie Price se v pátek ráno vrátila do Velké Británie z Dubaje bez svého snubního prstenu, což odhalily fotografie z letiště Gatwick. Podle zdrojů webu Mirror z jejího okolí se však nejedná o rozchod, ale o promyšlený krok pro média, kterým se snaží chránit svou pověst na veřejnosti.
Americká herečka Jennifer Aniston se v otevřeném rozhovoru se svou bývalou kolegyní ze seriálu Přátelé Lisou Kudrow vrátila ke vzpomínkám na svého exmanžela Brada Pitta. Stalo se tak více než dvě desetiletí po jejich ostře sledovaném rozvodu. Obě představitelky kultovních postav Rachel a Phoebe se společně objevily v projektu magazínu Variety s názvem Actors on Actors, kde mimo jiné zavzpomínaly na natáčení speciálních dílů oblíbeného sitcomu a na to, jaké to bylo pracovat s hvězdnými hosty.
U soudu ve švýcarském městě Nyon začal proces s třicetiletým australským závodníkem Joeym Mawsonem, který čelí obvinění ze znásilnění ošetřovatelky legendy Formule 1 Michaela Schumachera.
Nejvíce vodáků sice vyrazí na řeky až o letních prázdninách, ale sezóna už probíhá. V poslední době ji ale komplikovalo sucho. Uplynulé dny však byly na srážky relativně bohaté, takže se situace před prvním červnovým víkendem zlepšila.
Halina Pawlowská se předloni ocitla na nemocničním lůžku, ale až nyní vychází najevo, jak vážné to s ní tehdy doopravdy bylo. Úspěšná spisovatelka prozradila, že se jednalo o kolaps. Nešlo navíc jen o jeden zdravotní problém.
Štěpán Kozub myslí na své fanoušky, což potvrdilo jeho obsáhlé vyjádření z tohoto týdne. Některé příznivce ale mohlo zaskočit, že se herec zmiňuje o náročném životním období. Děje se u něj snad něco podstatného?
Policie zásadním způsobem pokročila s případem středeční vraždy cizince v Praze. Obětí je údajně vlivný izraelský podnikatel. Pražská mordparta ve čtvrtek zadržela podezřelého muže. Další informace nejsou v tuto chvíli k dispozici.
Celé Česko od loňska drží palce Laďce Něrgešové, která svádí náročný boj s vážným onemocněním. Lidé přitom až do těchto červnových dní netušili, že stejný zdravotní problém připravil o život její maminku.
Daniel Krejčík potvrdil rozvod s partnerem Jiřím a k okolnostem konce vztahu obsáhle promluvil. Nikoho tak nemohlo překvapit, že i ředitel základky v Olomouci se rozhodl vyjádřit. Na žádné osobní útoky či jiné výpady ale nedošlo.