Česko shání peníze na dělostřelecké granáty pro Ukrajinu, píše deník FT

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU.

Ukrajinská armáda

Evropská hlavní města se předhánějí, aby získala 1,5 miliardy dolarů na financování dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Česká republika prosazuje plán nákupu munice ze zemí mimo EU, aby vykompenzovala patovou situaci v Kongresu ohledně americké pomoci a zpoždění evropské výroby, uvedl server.

"Praha převzala iniciativu v době, kdy se hlavní města hádají o rozšíření hlavního vojenského podpůrného zařízení EU pro Kyjev. Představitelé obeznámení s diskusemi tvrdí, že země potřebuje své evropské partnery, aby pomohli poskytnout 1,5 miliardy dolarů na financování nákupů munice," píše FT.

Nejmenovaný zdroj deníku prozradil, že Česko potřebuje přesvědčit další státy, aby poskytly peníze na nákup minuce. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v pondělí řekl protějškům z EU, že Ukrajina letos potřebuje 2,5 milionu dělostřeleckých granátů, ale blok poslal pouze 400 000.

Prosil je proto, aby rychle našli řešení. "Ukrajincům může být jedno, odkud tyto granáty pocházejí a kdo je platí," řekl nejmenovaný diplomat EU. "Hádáme se o zkratky, zatímco oni trpí v první linii," dodal.

EU si stanovila cíl poslat na Ukrajinu 1 milion granátů do března tohoto roku ze svých zásob a zahraničních nákupů, pravděpodobně ale dosáhne pouze poloviny.

FT upozornil, že prezident Petr Pavel, bývalý generál a vysoký představitel NATO, minulý víkend překvapil delegáty na mnichovské bezpečnostní konferenci, když řekl, že Praha našla nejmenovanou zemi mimo EU s "půl milionem nábojů ráže 155 mm a dalšími 300 000 náboji ráže 122 mm, které můžeme dodat během týdnů, pokud na to rychle najdeme finanční prostředky."

Česká vláda odmítla několik žádostí serveru o vyjádření. FT ale podotýká, že Praha potřebuje finanční příspěvky od národních vlád, protože hlavní města EU vedou spory o navrhované doplnění Evropského mírového nástroje ve výši 5 miliard eur, hlavního nástroje EU pro financování dodávek zbraní do Kyjeva.

Ukrajinské síly musí příděly dělostřelecké munice drasticky snížit, což jim ztěžuje odrážení ruských útoků. Ruské síly se minulý týden zmocnily východního města Avdijivka, čímž dosáhly prvního významného územního zisku od května.

Tento týden Rusko navíc oznámilo, že jeho vojáci získali kontrolu nad vesnicí Pobeda (Vítězství), která se nachází přibližně pět kilometrů západně od města Doněck na východě Ukrajiny.

Pokud se obsazení vesnice potvrdí, znamená to, že došlo k mírnému posunu frontové linie směrem na západ.

"Na doněcké frontě jednotky jižního okruhu ruské armády osvobodily vesnici Pobeda a zlepšily své pozice vedle frontové linie," uvedlo ruské ministerstvo obrany. Ukrajina v krátkém prohlášení reagovala, že "odpuzuje nepřátelské síly" v Pobedě.

"Rusové se zaměřují na Doněckou oblast jako na hlavní operační oblast," informoval ukrajinský velitel v oblasti generál Olexandr Tarnavskyj.

Moskva po více než roce stagnace obnovila ofenzívu na východě Ukrajiny a nasazuje na frontu velké množství vojáků a dělostřelectva.

Kyjev čelí nedostatku munice a zpožděné pomoci ze Západu. Například ve Spojených státech, které jsou největším spojencem Ukrajiny, probíhá politický spor ohledně pokračování dodávek střeliva a zbraní.

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Rusko zničilo většinu ukrajinských tepelných elektráren

13.04.2024 21:55 Vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, kterou Moskva spustila minulý měsíc,…

Papež František se obává probíhající války mezi Izraelem a Hamásem

13.04.2024 19:12 Papež František vyjádřil svou obavu z probíhající války mezi Izraelem a palestinským radikálním…

Biden varoval Írán před útokem na Izrael

13.04.2024 16:02 Prezident USA Joe Biden prohlásil, že podle jeho očekávání se Írán pokusí zaútočit na Izrael v…

Situace na východní frontě na Ukrajině se v posledních dnech výrazně…

13.04.2024 12:23 Situace na východní frontě na Ukrajině se v posledních dnech výrazně zhoršila, oznámil v sobotu…

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí

13.04.2024 10:01 Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně…

Související:

Nejnovější