Česko přebere od Francie předsednictví Evropské unie za pět týdnů, pro desítky českých diplomatů a expertů v Bruselu však začíná předsednické období již v těchto dnech. Postupně se zapojují do řady jednání s francouzskými kolegy, aby od nich přebrali agendu, která bude určovat směřování evropského bloku ve druhé polovině roku. Po třech letech od začátku příprav vědí, že všechno bude trochu jinak, než čekali. Prakticky všechna témata ovlivní válka na Ukrajině, řekl ČTK zástupce velvyslankyně při EU Jaroslav Zajíček.
Zatímco pro české ministry začne nejviditelnější část jejich předsednické práce při řízení zasedání s kolegy z ostatních zemí v červenci, na nižších úrovních už se Česko do vedení EU začíná zapojovat. Například při jednání dvou sborů velvyslanců známých jako Coreper, takzvaných trialozích předsednictví s Evropským parlamentem a Evropskou komisí nebo při zasedání desítek pracovních skupin.
"To období šesti týdnů před začátkem předsednictví je velmi specifické a my už se v podstatě zafázováváme do toho procesu, kdy ta jednání převezmeme my," popsal nynější předsednický prolog český diplomat. Česko sice na jednu stranu půjde do čela EU se svými prioritami, jejichž zařazováním na program jednání bude moci půl roku ovlivňovat chod unie, na druhou však přebere již projednávanou agendu od Francie a bude ji tlačit k dalšímu schvalování.
Čeští diplomaté tedy již nyní přecházejí z role, v níž při projednávání jednotlivých návrhů hájí postoje své země, do pozice neutrálních moderátorů debat. Podle Zajíčka přitom bude mít Česko i v této roli možnost prosazovat svůj pohled na věc. "Budeme nastolovat agendu, tempo projednávání, stanovovat cíle, kam chceme který legislativní návrh dotáhnout,“ vylíčil diplomat, který v Bruselu působil již při prvním českém předsednictví před 13 lety.
V současnosti je Zajíček českým velvyslancem v Coreperu I, který dojednává shody na nových unijních pravidlech týkajících se například energetiky, dopravy či zemědělství. Všechny tyto oblasti v posledních letech spoluurčuje snaha o plnění klimatických cílů pro rok 2030, v jejímž rámci nyní hledají členské země shodu na 13 nových normách od zvýšení energetické účinnosti přes podporu elektromobilů po další zpoplatnění emisí. Francie se podle Zajíčka snaží vyjednat shodu potřebné většiny států na všech návrzích.
"Našim úkolem bude, abychom vyjednali na základě mandátu, který dostaneme od členských států, dohodu s Evropským parlamentem," přiblížil další krok, který bude mít se svými českými kolegy v Bruselu na starosti.
Přestože Francii zbývá v čele EU zmíněných pět týdnů, na řadě bodů z klimatického balíčku se jí zatím nepodařilo shodu dojednat. Jednání totiž podle diplomatů komplikuje fakt, že dříve naplánované omezování emisí je nyní nutné sladit s odstřižením od ruských energií kvůli invazi na Ukrajinu.
"Díváme se na všechna témata, která jsou již na stole, ukrajinskou optikou," prohlásil Zajíček, podle něhož se vliv války bude promítat i do dalších otázek, které bude Česko jako předsednická země řešit. Podle analytiků přitom může být pro úspěch českého vyjednávání zásadní, zda EU alespoň v některých bodech udrží jednotu, kterou projevovala krátce po únorovém začátku ruské invaze.
Nadcházející víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz chladnější než ten uplynulý. V noci mohou teploty navíc klesnout až k nule.
Příčinou smrti papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let dnes na Velikonoční pondělí, byla podle oficiálního prohlášení Svatého stolce mrtvice, po které následovalo nevratné selhání srdce.
Zpěvák Dan Bárta, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, prodělal vážné zdravotní komplikace. Po nečekaném kolapsu, během něhož dočasně přišel o sluch, musela kapela J.A.R. zrušit několik koncertů. Přestože šlo o alarmující moment, Bárta situaci zvládl s obdivuhodným nadhledem a otevřeně hovoří nejen o svém zdraví, ale i o životních zkušenostech, závislosti a hluboké lásce k přírodě.
Smrt papeže Františka hluboce zasáhla i britskou královskou rodinu. Král Karel III. a královna Camilla podle oficiálního prohlášení zveřejněného Buckinghamským palácem prožívají smutek „s těžkým srdcem“. Zároveň však vyzdvihli papežovu soucitnost, hlubokou víru a jeho neúnavné nasazení ve službě lidem.
Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.
Anička Slováčková (†29), která zemřela předčasně po těžkém boji s nemocí, měla ještě plnou hlavu plánů a snů. Toužila po svatbě, chtěla napsat knihu, založit rodinu a stavěla si svůj vysněný domov v přírodě.
Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.
Australská herečka Cate Blanchett, která nedávno oslavila 55. narozeniny, překvapila v nejnovějším rozhovoru fanoušky po celém světě nečekaným prohlášením. Ikona světového filmu, držitelka dvou Oscarů a hvězda snímků jako Pán prstenů, připustila, že vážně uvažuje o ukončení své herecké kariéry.
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
K tradiční velikonoční bohoslužbě na hradě Windsor dorazil spolu s králem Karlem III. a královnou Camillou také vévoda z Yorku, princ Andrew. Na mši ve svatojiřské kapli přišel v doprovodu princezny Anny, své bývalé manželky Sarah Fergusonové, vévodkyně z Yorku, a manžela princezny Anny, viceadmirála sira Tima Laurence.
Letní počasí se tento týden do Česka nevrátí. Zatímco přes den v maximech teploty nepřekročí 25 stupňů, v noci může podle ČHMÚ.cz ještě naopak mrznout.
Vévoda ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky kvůli údajnému porušení autorských práv. Tentokrát jde o dětský animovaný projekt „Pearl“, který měl být uváděn na platformě Netflix. Podle britské autorky Mel Elliottové vykazuje projekt až příliš nápadné podobnosti s její vlastní knižní sérií „Pearl Power“, jejíž první díl vyšel už v roce 2014.