České úřady podle údajů ministerstva vnitra evidují přes 314 tisíc lidí, kteří do země dorazili z válkou zmítané Ukrajiny. Východoevropská země čelí od konce února ruské agresi. Jako obvykle čísla postupně klesají od počátku pracovního týdne.
Podle dnes zveřejněných dat, která aktualizuje ministerstvo vnitra, byla v Česku udělena ochrana 314 tisícům lidí z Ukrajiny. Ve středu jich přibylo 1783. Cizinecké policii se přihlásilo více než 202 tisíc osob.
Složení běženců se nemění. Podle úterních údajů tvoří nadále zhruba tři čtvrtiny dospělých uprchlíků ženy. Téměř 40 procent z celkového počtu lidí prchajících před válkou jsou děti. Nejvíce Ukrajinců zůstává v Praze, ministerstvo jich v hlavním městě zaznamenalo ve středu zhruba 73.400.
Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z poloviny dubna se počet běženců z Ukrajiny v ČR ustálil na zhruba 300.000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale odjíždějí.
Ukrajinci prchající před ruskou invazí, která začala na konci února, dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.
Z Ukrajiny podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z poloviny měsíce odešlo přes pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti. Zhruba dvě třetiny prchajících míří do Polska, do Rumunska jich dorazilo asi 725.000.
Princ z Walesu William zahájil třetí den své návštěvy Brazílie velkolepým setkáním u ikonické sochy Krista Vykupitele v Riu de Janeiru. Na tomto světoznámém místě se sešel s finalisty ceny Earthshot Prize 2025 před večerním slavnostním ceremoniálem. Čekalo ho ale i nečekané překvapení v podobě setkání s dvouměsíční holčičkou, při kterém se William naplno ponořil do role otce.
Fotbalová ikona David Beckham (50) byla po letech čekání konečně pasována na rytíře (knighted) králem Karlem III. na hradě Windsor. Beckham, který byl oceněn za své zásluhy ve sportu a charitě, se svěřil, že ve svůj velký den cítil „více emocí než nervozity“. Slavnostní ceremonie se konala v úterý, i když zpráva o jeho poctě vyšla najevo už během léta.
Bývalý člen legendárních Beatles, Sir Paul McCartney, potvrdil, že ani v 83 letech nezahálí a chystá vydání nového alba, které by mělo vyjít v roce 2026. Pro svou novou desku má ikonický hudebník připraveny desítky skladeb.
České divadlo o uplynulém víkendu ocenilo mimořádné výkony. Jednu z cen Thálie obdržela i Monika Absolonová za roli Judy Garlandové v muzikálu Judy. Jde už o její druhou Thálii, ale známá herečka a zpěvačka by byla ráda, aby se jedna věc neopakovala.
České dálniční známky od ledna opět zdraží, potvrdilo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Důvodem je rozšíření dálniční sítě a růst spotřebitelských cen. Za roční kupon si řidiči oproti současnosti připlatí o více než stokorunu.
Středa je dnem předposledního úplňku v roce 2025. Nepůjde o obyčejný úplněk, lidé jsou v očekávání úplňku s přízviskem "super". Měsíc se totiž ve večerních hodinách ocitne v přízemí.
Slavný hollywoodský herec George Clooney nelituje svého zásahu do kampaně před loňskými prezidentskými volbami v USA, kdy "hodil přes palubu" tehdejšího úřadujícího prezidenta Joea Bidena. Za chybu ale označil následnou nominaci viceprezidentky Kamaly Harrisové proti pozdějšímu vítězi Donaldu Trumpovi.
Česko se s kardinálem Dominikem Dukou, jednou z významných osobností katolické církve, rozloučí na konci příštího týdne. Pohřeb proběhne ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Duka zemřel v úterý, bylo mu 82 let.
Několik let vězení hrozí trojici mužů, kteří zapříčinili výrazné omezení železničního provozu během neděle a pondělí. Problémy způsobili krádeží zabezpečovacích kabelů. Provoz se podařilo obnovit během včerejšího dne.
Bývalý prezident Miloš Zeman je od pondělí opět hospitalizován v motolské nemocnici. V týdnu se k jeho zdravotnímu stavu má vyjádřit rodina, nemělo by ale jít o nic vážného. K Zemanovi na lůžku mezitím doputovala smutná zpráva o úmrtí kardinála Dominika Duky.
Podzimní počasí by v Česku mělo panovat i v příštím týdnu, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V noci ale za jistých okolností mohou klesat teploty lehce pod nulu.
Policie obvinila jednoho z vězňů v případu vraždy, která se v minulém týdnu stala v plzeňské věznici. Potvrdila také informace, že pachatel oběť uškrtil. Vyšetřování případu pokračuje.