Česko udělilo víza už 386.663 uprchlíkům z Ukrajiny

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 2. července 2022 10:23
Sdílej:

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 602 uprchlíkům z Ukrajiny, bylo jich o 12 méně než před týdnem. Od ruského vpádu na Ukrajinu získalo příslušná víza 386.663 běženců, za poslední týden téměř 4400.

Vyplývá to z údajů na twitteru ministerstva vnitra. Víza dočasné ochrany umožňují jejich majitelům pobývat v zemi až rok. Díky vízům také získají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Cizinecké policii se od počátku války před více než čtyřmi měsíci přihlásilo 330.479 lidí, za poslední týden víc než 14.000. V pátek jich přibylo 3588. Hlásit se nemusejí děti mladší 15 let, kterých je podle statistik mezi uprchlíky z Ukrajiny zhruba třetina.

Přesný počet uprchlíků před válkou pobývajících v ČR není známý, část z nich totiž odjíždí do jiných zemí nebo se vrací na Ukrajinu. Podle odhadu úřadů je v Česku asi 280.000 až 300.000 běženců, převážně žen s dětmi. Práci si podle posledních údajů našlo přes 82.500 uprchlíků z Ukrajiny, podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) obsazují hlavně dlouhodobě volná místa.

S koncem června v Česku po téměř čtyřech měsících skončil nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Státu a samosprávám umožňoval pružněji reagovat při ubytovávání lidí a umisťovat je i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné. Novela takzvaného lex Ukrajina umožňuje i po skončení nouzového stavu ubytovávání a registraci uprchlíků a upravila také poskytování dávek běžencům.

Od pátku se změnil solidární příspěvek pro lidi, kteří u sebe zdarma ubytovávají uprchlíky. Vyšší je při poskytnutí celého bytu, nižší zůstává při ubytování v pokoji. Zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny patří mezi hlavní politické priority českého předsednictví v EU ve druhé polovině roku.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
StarDance

StarDance 2026 se blíží. Co vše zatím víme?

Oblíbená taneční show StarDance se na podzim roku 2026 vrátí na obrazovky České televize se svou v pořadí již čtrnáctou řadou. Diváci se mohou těšit na nové hvězdné tváře i návrat jedné z nejvýraznějších osobností historie tohoto pořadu. Přípravy jsou v plném proudu a jména prvních soutěžících již začínají plnit stránky médií.

Světové celebrity
Princezna Kate se svými dětmi

William a Kate slaví s dětmi po dvou letech Velikonoce!

Britská královská rodina letos oslavila Velikonoce v plném složení. Princ a princezna z Walesu se po dvouleté pauze vrátili k tradiční velikonoční bohoslužbě v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. V neděli 5. dubna doprovodili Williama a Kate také všechny jejich tři děti – dvanáctiletý princ George, desetiletá princezna Charlotte a sedmiletý princ Louis.

Světové celebrity
Kanye West

Kanye West se postaral o další skandál. Slavný festival kvůli němu přišel o hlavního sponzora

Hudební festival Wireless čelí další tvrdé ráně. Poté, co se na organizátory snesla vlna kritiky za angažování kontroverzního rappera Kanyeho Westa jako hlavního interpreta, oznámil odchod nejvýznamnější partner akce – společnost Pepsi. Nápojový gigant se rozhodl ukončit dlouholetou spolupráci, která trvala již od roku 2015 a zahrnovala i oficiální název události „Pepsi MAX presents Wireless“.

Světové celebrity
Keir Starmer na návštěvě Washingtonu.

Kanye West už leze krkem i politikům! Starmer se naštval, Británie zvažuje zákaz vstupu do země

Britský premiér Sir Keir Starmer vyjádřil vážné znepokojení nad tím, že hlavní hvězdou letošního londýnského festivalu Wireless má být americký rapper Kanye West, nyní známý jako Ye. Podle premiéra je rozhodnutí organizátorů pozvat osmačtyřicetiletého umělce „hluboce znepokojující“, a to především s ohledem na jeho dřívější antisemitské výroky a oslavu nacismu. Starmer zdůraznil, že antisemitismus v jakékoli podobě je odporný a je odpovědností všech zajistit, aby se židovská komunita cítila v Británii bezpečně.